Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Mit tehetek én ebben a helyzet...

Mit tehetek én ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Előre elnézést, hogy hosszú leszek, de ezt nem tudom röviden leírni!


Fél éve vagyunk együtt a párommal, nagyon sorsszerűnek éltük meg a találkozásunkat és nagyon szeretjük egymást. Nem vagyunk már tinik, én 26 éves lány vagyok, ő pedig 30 éves. Mindketten egy komoly kapcsolatból léptünk ki, én 4 évet voltam együtt az exemmel, 2 évet együtt is éltünk, ő pedig már tervezte az összeköltözést a volt párjával, amikor vége lett. Ez csak azért fontos, mert emiatt és mert már abban a korban vagyunk szerintem, olyan társat kerestünk, akivel családot alapíthatunk. Ezt most úgy érezzük, hogy megtaláltuk a másikban és úgy gondoljuk nincs értelme húzni a dolgokat, ezért már 1 hónapja hozzám költözött a társbérletembe és 2 hét múlva megyünk tovább saját albérletbe. Szóval minden szép és jó, csak egy bökkenő van a dologban, az pedig az anyukája.


Az édesanyja egy tanult, értelmes tanárnő, aki 4 éves kora óta egyedül neveli. Nem volt könnyű neki, mert egyrészt külföldről érkezett az országba, úgy, hogy nem beszélte a nyelvet, másrészt van valami problémája a csípőjével a szülés óta, így nehezen tud dolgokat megcsinálni, nem tud lehajolni, cipekedni ilyesmi. A párom már kicsi kora óta úgymond gondoskodik róla, gyakorlatilag főzött, takarított, cipekedett bevásárláskor, segített a hivatalos ügyek intézésében (mivel neki már anyanyelve a magyar), orvoshoz kísérte, levágta a lábkörmét...stb. Szóval szerintem példa értékű, ahogy az anyjával viselkedett. Soha nem hozott szégyent rá. Viszont egy idő után ő is rájött, az anyukájának csak az a jó, ha úgy csinálja a dolgokat, ahogy ő mondja, a párom viszont sokkal másabb felfogású ember, sok mindenről különbözik a véleménye és mivel ezt az anyukája nem tudta elfogadni, így nem is mondott el neki szinte semmit, aminek az lett a következménye, hogy gyakorlatilag nem ismeri a saját fiát. A barátnőit nem mutatta be neki, nem tudja, hogy szokott lovagolni, autóversenyezni és még nagyon sok dolgot. Az előttem lévő barátnőjének volt egy kislánya, ami miatt az anyja mindenfélének elhordta a lányt anélkül, hogy ismerte volna, soha nem is találkoztak.


Aztán megismert engem. Nagyon hamar egymásba szerettünk, nekünk is meglepő volt, mivel csak pár hónap telt el a szakításaink óta, de a legmeglepőbb az volt, hogy a párom szeretett volna bemutatni az anyukájának és szerette volna, ha elfogad, mivel velem már az elejétől kezdve nagyon komolyan gondolta a dolgot. Ezért nem is aludt nálam nagyon sokáig, mert akkor az anyja szemében én egy lotyó lettem volna... Már ezt is nehezen viseltem, de elfogadtam. Aztán amikor otthon bejelentette, hogy elvinne oda, akkor az anyja csak annyit kérdezett, hogy "Minek?". Hát így kezdődött a kapcsolatunk. :) Aztán eljött a nagy találkozás napja, nagyon udvarias és jól nevelt voltam, igyekeztem segíteni, amiben tudtam, elmosogattam, segítettem lepakolni az asztalt ilyesmi. De amikor magamról kezdtem mesélni, már láttam, hogy itt gondok lesznek. Egyrészt nem tetszett neki, hogy pénztárosként dolgoztam (igaz diplomám van, de sajnos nem tudtam hasznosítani), bár áradoztam neki, hogy mennyire szeretem a munkahelyem, de csak azt mondogatta, hogy azért ez nem olyan munka, amit hosszútávon akarhatok csinálni. Aztán jött a másik neki nem tetsző dolog, hogy anyukám is pénztárosként dolgozik. :)Bár rosszat nem mondott, de láttam rajta, hogy nem nagyon tetszik neki a dolog. Viszont összességében jól sikerült a találkozás, felajánlotta, hogy tegezzem, úgyhogy örültünk, hogy úgy tűnt elfogadott és tetszem neki. Mikuláskor vittem neki ajándékot, már fényképet mutogatott a családról, karácsony előtt pedig meghívott magukhoz, ott aludtam, megajándékoztuk egymást, úgy tűnt minden rendben. Egy feszültség forrás volt köztünk, mégpedig az, hogy közben elveszítettem a munkámat és nem találtam másikat, de engem is nagyon zavart a dolog, nem csak őt. Viszont volt megtakarított pénzem és a szüleim is támogattak anyagilag, amíg nem találok mást. Szóval nem támaszkodtam anyagilag ekkor sem a páromra, sőt én segítettem ki őt, amikor nem tudta kifizetni a főiskoláját, bár erről az anyukája nem tud.


Aztán karácsonykor leutaztunk vidékre a szüleimhez és úgy volt, hogy amikor visszamegyünk, akkor a párom bemutat az apukájának is, mivel úgyis meglátogatja őket. Erre 2 nappal azelőtt, hogy visszamentünk volna kapott egy smst az anyjától, hogy egyedül menjen és nem magyarázta meg miért. Nincs mit szépíteni, eléggé rosszul esett a dolog, de csak bosszankodtam egy kicsit, aztán beletörődtem. Viszont miután az apukája elment ő elég csúnyán összekapott az anyjával és az lett a vége, hogy azt mondta az anyja, hogy ne is vigyen engem oda többet. Én mondtam a páromnak, hogy oké, nem is akarok oda menni többet, mert nem szeretek olyan helyen lenni, ahol nem látnak szívesen és úgy éreztem, hogy nem is szolgáltam rá erre.


Közben a párom talált egy jobban fizető munkát és úgy döntött, hogy bár szereti a munkahelyét, de ahhoz, hogy előre tudjunk lépni szükséges megtennie ezt a lépést és a karrierje szempontjából is előnyös lépés volt. Az anyukájának ez sem tetszett, mert szerinte ott hagyta a biztosat a bizonytalanért, pedig egy multi cégről van szó, úgyhogy nem mondanám bizonytalannak, bár az anyukája már előtte is azt mondogatta, hogy úgysem fogja megkapni azt a munkát, de én tudtam, hogy elég rátermett a párom és nekem lett igazam. :) Nagy volt az öröm részünkről, csak az anyukája árnyékolta be, de nem hagytuk, hogy elrontsa az örömünket, lelkesen tervezgettük a jövőnket. Aztán mivel a munkahelye nagyon közel van az én albérletemhez, logikus lépésnek tűnt, hogy ideköltözzön, mert így sokat tud spórolni a benzinnel. Azt hiszem az anyukájánál ez volt az a pont, ahol teljesen kiakadt, mivel a "kis"fia még sosem költözött el tőle és gondolom pánikba esett. Mindenáron le akarta beszélni, de amikor látta, hogy esélytelen, akkor azzal próbálta zsarolni, hogy mivel a lakást pár éve a párom nevére íratta az apukája, vannak kötelezettségei és ugyanúgy haza kell adnia a havi 30 ezret, ahogy eddig tette. Lett is néhány vitánk emiatt a párommal, de végül megbeszéltük, hogy odaad havi 10ezret. Mondta az anyjának, hogy ha továbbra is így viselkedik, akkor egyedül fog maradni, mert mindenkit elmar maga mellől, de az volt a választ (mint mindig), hogy őt ne fenyegesse azzal, hogy egyedül marad, mert ő is egyedül hagyhatta volna a páromat, amikor kicsi volt és az apja lelépett, mégis felnevelte. Szóval haragban váltak el az anyukájával, nem is tudta vele megbeszélni, hogy akkor hogyan is legyen a továbbiakban, mert ő úgy gondolta, hogy még mindig segíteni fogja, még ha nem is minden nap, de nem volt hajlandó beszélni.


Most ott tartunk, hogy 1 hónapja elköltözött, azóta egyszer felhívta az anyukáját, hogy tud-e valamiben segíteni, de ő gyakorlatilag annyit mondott, hogy köszöni, hogy megkérdezte és rátette a telefont. Azóta többször írt neki e-mailt, hogy minden rendben van-e és kell-e valamit segíteni, de mindegyikre egy válasz jött: "Megkaptam az e-mailedet.". Nem tudja, hogy milyen a páromnak az új munkahelye, nem tudja, hogy közben én is találtam munkát és 2 hete dolgozom, ráadásul iskolában, amit már szégyellnem sem kell előtte, nem tudja, hogy kivettünk egy albérletet, semmit nem tud a fiáról. Nőnapon vitt neki virágot, de nem volt otthon, így ott hagyta neki a konyhapulton és annyit sem írt neki, hogy "köszönöm".


Tegnap este felhívta telefonon, nagyon távolságtartó volt és kimért, úgy köszönt a fiának, hogy "jó estét", mintha egy idegen lenne. Aztán mondta, hogy ma 3 órára várja haza. Mikor visszakérdezett, hogy miért azt mondta, hogy meg kell beszélniük néhány dolgot. Több, mint 1 órája ott van és meg óriási gyomorideggel várom a fejleményeket.


Igazából ebben az egy hónapban nagyon nyugodtak voltunk, mert nem okozott feszültséget az anyukája, de közben tudom, hogy a páromat bántja ez a helyzet, mert ő úgy érzi felelősséggel tartozik iránta és nem akarom, hogy rosszul érezze magát, ezért szeretném én is rendezni a dolgokat, de tehetetlennek érzem magam. Az anyukája nem tudja megmondani, hogy mi a problémája velem, igazából szerintem olyan vagyok, akinek általában örülni szoktak a szülők, mert tisztességes, becsületes, jószándékú ember vagyok, sosem tennék rosszat másoknak és ezt szokták értékelni. Ő mégsem tud elfogadni, vagy inkább ezt a helyzetet, már magam sem tudom. Én elhiszem, hogy neki is nehéz, hogy egyedül maradt, de pont ezért gondolnám azt, hogy nem kellene így viselkednie. Ráadásul a családban senkinek sem mondta el, hogy a párom elköltözött, olyan, mintha azt gondolná, hogy ez csak egy átmeneti helyzet és majd visszamegy. :( Teljesen tanácstalan vagyok, hogy mit tehetnék, örülnék néhány hasznos gondolatnak. :)


2014. márc. 16. 16:20
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

A párod anyukája valószínűleg minden nőben a hibát keresné, úgyhogy próbáld nem magadra venni, ha sérteget.

Nem egy álomanyós, az biztos, főleg hogy a zsarolástól sem riad vissza. Nehéz helyzetben van most a párod, de te nem sok mindent tudsz tenni, ezért csak azt tanácsolom, hogy támogasd őt és tartsatok ki egymás mellett, bármivel is próbálkozik az anyukája. Akárhogy is, a párodnak fontos ő, ezért éreztesd vele, hogy nem akarod őket elválasztani egymástól. Nyilván később is lesznek gondok vele, úgyhogy sokat számít, hogy a párod most, a kapcsolat elején meg tud-e védeni téged - de ahogy látom, ezzel nincs is gond.

2014. márc. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
85%

Lehet, hogy ez nagyon szemet dolog de ha ilyen az adjon Isten......

A kozoskoltseg mennyi? 10ezer /ho ? Kerje hogy vonjak a bankszamlajarol a tobbi meroorat csereltese le kartyassra villany, gaz es ha anyuka hasznalni akarja toltse fel a kartyat.

2014. márc. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 A kérdező kommentje:
30ezer a közösköltség és ebben benne van a fűtés és a víz... Csak a villannyal lehetne variálni, de úgysem tenne vele ilyet a párom, viszont a lakásról sem fog lemondani az biztos. Nem tudom mi lesz ebből. :(
2014. márc. 17. 04:46
 24/29 anonim ***** válasza:
0%

Buta kérdés következik: teljesen esélytelen, hogy mamához költözzetek? Együtt.

Ez azért csúnya húzás, hogy kedves mama akkor tartozást halmoz fel, ha kisfia nem adja az eddigi pénzt, de hát miért is adná, ha már nem lakik ott? Valami bekattant szegénynél. Egyébként ő a haszonélvező a házon? Párod mit szólt ehhez?

2014. márc. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
47%

Válasszuk ketté a dolgot.

A regényed érzelmi részével most nem foglalkoznék. A történet minden szereplője tanult felnőtt ember, oldjátok meg ehhez mérten tisztelettel.


A jogi/anyagi részéhez kérdeznék:

1. a lakásnak PONTOSAN mik a tulajdoni viszonyai? Ki a tulajdonos? A "párod"? 100%-ban? Az édesanyjának van tulajdonrésze? Haszonélvező?

Amint ezt megírod, megválaszolom, hogy jogos-e a havi 30 eFt-os igénye a "párod" édesanyjának.

(csupán jogi szemszögből és most tekintsünk el attól, hogy ki milyen érzelmi viszonyban van egymással vagy kinek mi ILLIK egy szülő-gyermek kapcsolatban, mert úgy látom itt minden szereplőnél komoly gondok vannak a kapcsolatrendszerben az egyméhoz való viszonyulással)

Elöljáróban ehhez: ha az édesanya haszonélvező, akkor bizony ő lakhat ott, a költségek egy részét viszont nagy vidáman a tulajdonosra ("párod") háríthatja.

Ha az édesanya se nem tulajdonos, se nem hasznonélvező és ilyen módon próbálja zsarolni a "párod", akkor azért ezt nagyon egyszerűen meg lehet állítani, megírom, amint tisztázod a tulajdonviszonyokat.

2. Milyen jövedelme van az édesanyának? Elvárható, hogy a havi bevételéből (nyugdíj? munka? vállalkozás? milyen összegben kb:?) fedezni tudja a megélhetésének alapvető költségeit? Ha pl. van munkabére, akkor nagyjából elvárható, hogy ne a "párodnak" kelljen őt rendszeresen kisegíteni, ha viszont pl. kisösszegű ellátásban részesülő rokkantnyugdíjas vagy hosszú ideje munkanélküli, akkor az már megint egy más megítélés lehet.

3. Borzasztó unszimpatikus az édesanya azon érvelése, hogy a "párodnak" kötelessége őt segíteni azért, mert ő felnevelte és nem hagyta ott. Nehéz ettől elvonatkoztatva objektívnek maradni. Ez nagyon csúnya és érzelmi zsarolásszerű elem ebben az egész anyagi históriában.


A fentieket pontosan válaszold meg kérlek a tisztánlátás kedvéért.

Ja és +1 pont:

A "párod" mit akar pontosan? Mik a céljai a saját életével, veled, az anyjával való kapcsolattartásban? (NEM a tiéd, hanem az övé... mert ezzel máris megválaszoltunk jópár kérdést).

2014. márc. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:

En egyszeruen vinni fel a "vevoket" mutogatni a lakast.

Mert ha az ove es a mama nem akarja ( de tudna) fizetni a rezsit akkor en meg eladnam a tulajdonom/reszem.

Persze nem, de hat ha o igy akkor en is.

2014. márc. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:

Az édesanyja haszonélvező a lakásban, és a párom az egyedüli tulajdonos. Ennek következtében eladni sem tudja a lakást az anyja nélkül, nem mintha kirakná az utcára. :)


Az anyukája tanárként dolgozik középiskolában és mellete főiskolán is tanít, ezen kívül naponta tart külön órákat (ezt nyilván nem bejelentett jövedelem), vizsgabizottsági elnök is szokott lenni, amiért szintén szép összegeket kap. Nem tudok pontos összeget mondani, hogy mennyit keres, de anyagi gondjai nincsenek az biztos, nem 50 ezer ftos nyugdíjból kell megélnie...


A párom szándéka az elmondottak alapján az lenne, hogy mi összeköltözünk, dolgozunk, gyűjtögetünk, összeházasodunk és családot alapítunk, eközben szeretné, ha normalizálódna a helyzet az anyukájával és hetente egyszer átmenne segíteni neki. De az anyjának ez sem jó, úgyhogy meg vagyunk lőve.

2014. márc. 17. 17:57
 28/29 anonim ***** válasza:
De miért nem ad meg csoportos megbízást a szolgáltatók felé, és ők vonják a díjat? Vagy utal? Mivel ő a tulaj, betelefonál és elutalja az összeget. És akkor nem kell anyukának fizetni semennyit! Nem értem a problémának ezen részét.
2014. márc. 18. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
43%

25. (hosszú) válaszoló vagyok.


Amennyiben az édesanya haszonélvező, akkor patthelyzet van.

A "párod" valóban nem tudja értékesíteni az ingatlant a hozzájárulása nélkül (haszonélvezeti jogának megváltása nélkül).

Nem is ez a cél gondolom, nincs ép eszű ember, aki lakottan, ilyen feltételekkel ingatlant vesz piaci ár körüli értéken.


Azt érdemes tudnod, hogy gyakorlatilag a "párod" édesanyjának haláláig a tulajdonjogát érdemben gyakorolni nem tudja, abból hasznot szerezni (bérbe adni) vagy belakni nem tudja (illetve csak a haszonélvező hozzájárulásával). Tehát az édesanya életében jellemzően csak költségek merülnek fel (állagmegóvás, felújítás, beruházások stb.)


Tekintettel arra, hogy a "párod" tulajdonos- ebbőlfakadóan pénzügyi köelezettségei is vannak és hosszú távon is lesznek az ingatlannal kapcsolatban, tehát "ingyen" kiszállni, mindent az édesanyjára hagyni nem fog tudni jogilag sem.


Amennyiben a "párod" valóban elköteleződik melletted és a pár hónapos kapcsolatotok ellenére a közös élet mellett dönt annak minden anyagi és egyéb vonzatával, akkor én ebben a feszült helyzetben azt tanácsolnám, hogy az édesanyával ők ketten (TE NEM, mert ehhez jogilag sincs és nem is lesz semmi közöd!) írásban, lehetőleg közjegyző előtt rögzítsék, hogy milyen ütemezéssel és milyen mértékben, milyen események bekövetkeztekor (pl. kazán hasznos élettartama utáni cseréje stb.) fog a "párod" hozzájárulni az édesanyának az ingatlan fenntartásához/állagmegóvásához. Ez a kettőjük között kötött megállapodás, a kapcsolatotok lététől független dolog.


A közjegyző előtti írásbeliséget mindenképpen javaslom, a költsége pár tízezer forint, illetve amennyiben mélyebb jogi tanácsra van szüksége, úgy még ügyvédi díj jöhet számítsába ugyancsak néhány tízezer forint értékben. Nagyjából 50 eFt viszont valószínűleg megéri azt a nyugalmat, hogy hosszútávon kiszámíthatóvá válik ez a hozzájárulás és jogilag is minden tisztázódik. Az édesanyjának mindenképpen átutalással teljesítse a megállapodott összeget közleményben pontos jogcím megjelöléssel, a kivonatokat érdemes megőrizni.


Ha a történetnek a jogi oldala ilyen módon rendezésre kerül, úgy a felek tudják magukat tartani a leírtakhoz és okafogyottá válik a követelőzés, a pénzszerzés céljából érzelmi zsarolás stb.

Emellett pedig a kapcsolatot lehet, sőt kell tartani, de amint a pénzre terelődik a szó az édesanya részéről- el kell intézni azzal, hogy ezt már rendezték.

(ajánlom, hogy minél részletesebben, nagyon pontosan kerüljön rögzítésre az összes műszaki és egyéb körülmény, amelyek bekövetkeztekor a "párod" teljesít).


Az egész történet jogi oldala ezáltal tisztázódik.


Az érzelmi oldala egyáltalán nem ilyen egyszerű.

Az a véleményem, hogy hiába 3 felnőtt, tanult ember szerepel ebben a történetben, az érzelmi intelligencia szint itt kritikusan alacsony. Az anyától való leszakadást nem neked kell kezdeményezned és erőltetned- az anya és a fiú harcolja meg, amit meg kell. Legfeljebb külső segítséget (NEM téged, hanem képzett mediátort) tudnának igénybe venni, de ahhoz is kellene egy minimális érzelmi igényesség, ami a leírtak alapján nincs meg.


Minden jót.

2014. márc. 18. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!