Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Szerintetek a "Lipics" vezeték...

Szerintetek a "Lipics" vezetéknév horvát vagy szerb eredetű?

Figyelt kérdés

Szerintetek a "Lipics" vezetéknév horvát vagy szerb eredetű?


Kiváncsi lennék rá:)

Régebben azt hittem, hogy horvát.

Aztán a horvátországi hotvátok, azt mondták, hogy szerb.

Magyarországra átköltözött félig szerb félig horvát haverom azt mondta, hogy horvát.


Most akkor mi az igazság, mit gondoltok?



2012. dec. 7. 15:18
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:
Katolikus
2013. jan. 7. 14:50
 12/24 anonim ***** válasza:
Akkor szerintem egyértelmű, hogy vagy a horvát Lipić, vagy a szlovén Lipič eredet lehet a befutó. Egyszerűen el kell menni levéltárban, kikérni x település római katolikus anyakönyveit és egyértelmű lesz minden... valahol a múltban a Lipics mellé jönni fognak majd egyéb szláv eredetű családnevek is, amikből azért jobban lehet majd látni. Esetleg olyan településre lukadsz ki a kutatás során, ahova horvátok telepedtek le. Occam borotvája alapján ez kevésbé szerb eddig.
2013. jan. 7. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:

Igen, én is sok szlovént találtam, aki Lipics.

De, pl. sok orosz is van, aki Lipics.

Főleg. amikor ciril betűkkel kerestem.

De, pl. facebook-on is van orosz, akinek Lipics a vezetékneve.

Na, most akkor legyek okos:)

2013. febr. 14. 22:53
 14/24 A kérdező kommentje:

Egyébként, az nem lehet, hogy pl. ha szerb eredetű, akkor vallást váltottak az ősök?


Nemrég olvastam, talán pont itt a gyakorikerdeseken, hogy egy srác, kutatott a levéltárban, s kiderült, hogy bosnyák eredetű. De, az ősei amikor Magyarországra kerültek, áttértek a keresztény hitre.

Szóval, ennyiből, ha a bosnyákok is vallást váltottak, ennyiből a szerbek is válthattak nem?:)


Másik dolog, hogy Öcsémet tanította egy énektanár, aki vajdasági magyar.

Ez a tanár mesélte, hogy Öcsémnek olyan kiállása van, mint a szlávoknak.

S, kijött, hogy az énekben olyan mély hangokat képes kiadni, amit csak a fehér oroszok tudnak.


Persze, ezzel nem vagyok előrébb:)

2013. febr. 14. 23:01
 15/24 anonim ***** válasza:

Nem mind1, hogy milyen bosnyákok váltottak vallást, már persze, ha tényleg váltottak :) A bosnyák népnév nagyon érdekes, mert nálunk Mo.-on pl. neveznek így katolikus horvátokat is, miközben bosnyák alatt leginkább a muzulmán délszlávot értjük. Minden megeshet.


Természetesen a szerbek is válthatnak vallást, ha mondjuk a feleség az katolikus, evangélikus, muszlim, stb... akkor általában a gyerek is az anyja vallását fogja viselni. Az én családfámban is akad ilyen történet, de ezek benne vannak az anyakönyvben, szóval nyoma van! Nálatok is nyoma kell, hogy legyen, csak utána kell menni.

2013. febr. 14. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 mustafa33 ***** válasza:
Mivel a lipa = hárs minden szláv nyelvben és a belőle keletkezett helynevek és személynevek is minden szláv nép területén, és az ič végződés is előfordul minden szláv nyelven (némelyikben gyakoribb, némelyikben hátrébb szorult), a név amolyan általános szláv név. Nme köthető kizáírólag egy nyelvhez, inkább csak földrajzilag határozható meg az ősök lakhelye szerint.
2013. febr. 15. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 mustafa33 ***** válasza:
A lipa (hárs) egyébkémt a szlávok szent fája volt ezért van sok helyen róla elnevezett település.
2013. febr. 15. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 lipicsbalint válasza:

Szia !


Az én dédnagyapám, akit ugyancsak Lipics Bálintnak hívtak, mint engem, 1880 körül született Resavicában, ami akkor is és most is Szerb terület. Azt sajnos nem tudom, hogy miért, de később lakott Orehoviczában (Drávadiós)is ami akkor magyarországhoz tartozott, később Horvát terület lett. A dédnagyanyámat pedig Hodosan-ba(Hodosán) ismerte meg, ahonnan néhány év után elköltöztek és véglegesen Murarátkán telepedtek le. A századforduló környékén sok Lipics nevű letelepedőt találtam Zala Vármegye Alsó- Lendva Járásában, akiknek leszármazottai elszórva élnek főleg Zala ill. Vas megyében. A név eredetét illetően ezek alapján tippelni se mernék, de még nyomozok.

2013. ápr. 30. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
Kedves Bálint! A dédnagyapád milyen vallású volt?
2013. máj. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 lipicsbalint válasza:
Az anyakönyv szerint katolikus volt.
2013. jún. 2. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!