Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mit csináljunk nagymamámmal?...

Mit csináljunk nagymamámmal? Állandóan sír a kisöcsém előtt

Figyelt kérdés
Apukám meghalt 2 hónapja. Hárman vagyunk testvérek, a kisebbik öcsém még csak 5 éves. Elmagyaráztuk neki az ő szintjén, hogy mi történt, de teljesen nem fogta fel. A gond az, hogy nagymamám (apukám anyukája) szinte mindennap átjön és mindig sír, nyavalyog. Értem én, hogy fáj neki, egyébként is érzékeny típus, de nem csak magával kellene törődnie, hanem az öcsémmel is. Ő még nem tudja normálisan kezelni ezt a gyász dolgot. Annyit lát, hogy nagymamánk csak sír, apuról beszél, öcsém meg nem érti, hogy miért nem jön haza, ha mindenki csak szenved. (hiába mondtuk neki, hogy nem tud). Anyukámat is teljesen kikészíti nagymamám, már volt, hogy párszor ő sem túl szépen szólt neki. Akkor 1-2 napig nem jön, közben anyut szapulja mindenkinek. Már én sem nagyon tudom elviselni.

2013. febr. 18. 18:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
26%
Ezt mondjátok el neki és addig ne menjen át, míg meg nem fogadja.
2013. febr. 18. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Már elmondtuk neki, hogy ezzel nem segít senkinek. A kicsinek pláne nem. De nálunk is csak azt éri el, hogy már kivagyunk ha látjuk, hogy jön. Mintha egyébként nem lenne elég bajunk. De el nem zavarhatjuk. Csak mi vagyunk neki.
2013. febr. 18. 18:11
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát pedig muszáj lesz. Gyászolni otthon, csendben is tud; nem kell ahhoz közönség.
2013. febr. 18. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 okoska31 ***** válasza:
telefon.
2013. febr. 18. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
78%

Én 6 éves voltam, amikor meghalt a dédnagyapám, aki velünk élt és gyakorlatilag ő vigyázott rám és a testvéremre, sokat játszott velünk, stb. míg a szüleink dolgoztak. Amikor meghalt, először én se értettem. Nekem megengedték, hogy bekukucskáljak a szobájába, mikor már anyukám átöltöztette, hisz otthon halt meg, elaludt. Nem igazán értettem, hogy aludhat el valaki örökre. És miért kell eltemetni? A földben megeszik a giliszták és akkor aztán tényleg nem fog tudni felébredni... Aztán mamám mentette meg a helyzetet és szépen elmagyarázta, hogy a tatám a Mennyországba ment, ahol az angyalok közt él tovább. Karácsony révén már hallottam az angyalokról, úgyhogy ezt a variációt jobban el tudtam fogadni, nem is foglalkoztam különösebben a temetés tényével, hisz a tatám elutazott, és a Mennyország jó hely, majd biztos küld képeslapot, ha megérkezik (kiskoromban nagy divat volt a képeslapküldés).


Szóval vártam valami visszajelzést, aztán megkérdeztem anyukámat, hogy szerinte a tata megérkezett-e a Mennyországba, és azt mondta, hogy igen, már biztos ott van és onnan vigyáz ránk. Szóval szerintem a tesódnak is próbáljátok meg valahogy elmagyarázni, hogy édesapátokkal mi történt, az ő szintjén. Nem kell részletezni, hogy miért és hogyan halt meg, hogy mi történik a temetésen, stb. Egy ilyen pici gyerek tényleg nem érti a halált, majd csak akkor, ha nagyobb lesz.


A mamát meg hagyni kell gyászolni, pár hét, esetleg hónap és ő is kiheveri. Arra megkérhetitek, hogy inkább ti mentek át hozzá az öcsi nélkül, ha beszélgetni akar, hallgatjátok, hogy sírdogál, aztán próbáltok vele másról is beszélgetni, hogy elterelődjön a figyelme.

2013. febr. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
51%

magyarázzátok el neki, h ezzel csak bennetek kelti a feszültséget, és nem jó úgy várni őt, h görcsben van a gyomrotok.


menjetek át hozzá minden nap, valaki aki ráér a családból, öcsire meg addig vigyázzon az, aki otthon marad. így legalább addig tart a találkozó, amíg ti ráértek, nem ül a nyakatokon órákhosszat.

2013. febr. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
74%
Mikor édesapám meghalt, 2 hónap után még beszélni sem tudtam senkivel, annyira fájt a hiánya. Nektek pedig 2 hónap után az a legnagyobb gondotok, hogy az öt éves gyerek meglátja a nagyit sírni? Egy öt éves gyereknek már simán el lehet magyarázni, miért sír a nagyi. Egy anya fájdalma, ha elveszti a gyerekét, a legnagyobb. Ezt ti még elképzelni sem tudjátok. Ha édesanyádnak a férje elvesztése után csak a nagyi sírása idegesítő.... mit mondjak, kívülállóként érzelemszegénynek tartanám. Bár vannak "kemény" emberek, akiken soha nem látszik a gyász, egy idősebb ember már hamarabb sírva fakad. Már a szavaidból is érződik, mennyire nem szeretitek a nagyit "nyavalyog". Nem lennék büszke a gyerekeimre, ha ilyen érzéketlen unokákat nevelnének.
2013. febr. 19. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Írtam én azt, hogy mi nem gyászolunk, "kemények" vagyunk? Nagyon nem vagyunk azok. Sem én, sem anyukám. Senki. Ugyanakkor a 13 éves öcsémnek is van annyi esze, hogy a kisöcsénk életének nem csak arról kell szólnia, hogy azt látja minden sarokban ül egy síró ember. Szerinted, hogy tudná ezt feldolgozni egy öt éves? Nem mondtam egy szóval sem, hogy nem látott minket is sírni, mert látott. De emellett képesek vagyunk leülni játszani is vele. Nem mindig a világ legnagyobb lelkesedésével, de mit tudsz csinálni? Már úgy sz.r az életünk ahogy van, de attól még ezt kell élni tovább. Nem azt várjuk a nagymamától, hogy ne beszéljen apuról, mert pont az van, hogy ezt is meg kell tenni, és azt sem várjuk, hogy legyen boldog, ne mutassa ki az érzelmeit. Csak éppen ne mindig minden nap erről szóljon. Tudja magában is tartani.

Szeretem őt, ezt nincs jogod kétségbe vonni. Csak éppen ha egy egyébként is egy semmilyen állapotban, amikor nem tudsz magaddal mit kezdeni csinálja a további feszültséget, akkor igenis kiakad az ember. Én legalább is.

Az, hogy kinek nagyobb a vesztesége pedig ne hasonlítsd már össze. Lehetetlen.

2013. febr. 19. 09:13
 9/12 anonim válasza:
42%
Szerintem meg baromira nincs igaza az utolsó hozzászólónak! Most nem azért, de nekem is van nagymamám, nem egy idős ember a közelemben. És elég nyílt tény, hogy mániájuk mindenen csak sírni, meg siránkozni, és ez igen idegesítő, mivel mindennap el kell nekik magyarázni, hogy mama, azzal csak magadnak ártasz, ha állandóan siránkozol valamin, egyáltalán nem lesz jobb, kérlek, ne keserítsd meg szándékosan a saját életed!.. Jó, ez persze egy kibírhatatlan fájdalom lehet, ha túléled a gyerekedet, és megéred, hogy elveszíted. Oké. Csak sajnos szegénykéim idős korukra már nem fogják fel ezeket a dolgokat objektíven, ezért kell hozzájuk a türelem. Ennek a családnak is épp elég fájdalom lehet, hogy elvesztették egy szerettüket, és szerintem baromira érhető, hogy nincs szükségük még erre is !!! Úgyhogy igazságtalanság ezért elítélni őket. Sajnos, a kedves nagymama, már máshogy látja az életet, és nem valószínű, hogy felfogja, hogy másoknak nem, főleg egy kisgyereknek nem tesz jót azzal, ha ezt csinálja. És nem, egy 5 éves gyereknek még nem feltétlenül kell ismernie a halált!!!!! MINEK???? Lát majd ő is elég szenvedést meg boldogtalanságot az életében, hagyjuk már meg a kisgyerekeknek a boldog gyerekkort !!! Már amennyire ezek után az lehet. Ezt kéne sajnos az ilyen és ehhez hasonló időseknek és akár fiatalabb embereknek is felfogni. Sajnos, szerintem viszont Nektek kell a nagyihoz alkalmazkodni, ha ebből a szemszögből át tudná látni a helyzetet, akkor nem szenvedne látványosan előttetek. Nektek kell sajnos ezt eltűrni. Vagy megpróbálni vele nyugodtan és kedvesen, DE TÉNYLEG TELJESEN NYUGODTAN ÉS TÜRELMESEN beszélni vele! Nehéz eset, tudom, velünk évekig együtt lakott a nagymamám, és "szeretnek" hamar megsértődni. De vele tényleg, ha beszélni akartok, akkor nagyon türelmesen, mert rettenet módon fájhat neki ez az egész. És ha nem megy és tényleg csak ti vagytok neki .. Akkor viszont kitartás, Nektek kell alkalmazkodni és türelmesnek lenni vele .. :(
2013. febr. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
100%
Utolsó vagyok. Az én szüleim elváltak, az öcsém 3 éves volt, most 13 és látszik a természetén, hogy nem az igazi apja mellett nőtt fel.. Akkor egy 5 éves gyerekre milyen hatással lenne az apja halála? Gondolkozzon már az ember néha, könyörgöm .. És teljesen megértem és egyetértek a kérdező álláspontjával ..
2013. febr. 19. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!