Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szeretném megváltoztatni a...

Szeretném megváltoztatni a vezetéknevem, mik a lehetőségeim?

Figyelt kérdés
Anyám vezetéknevét kaptam, mivel az apám "nem volt ismert". Nincs semmilyen kapcsolatom egy vérrokonommal sem, ezért nem tudom, hogy pl. mik voltak a nagyszülők vezetéknevei. Így milyen nevet választhatok? Olvastam sok verziót, az tiszta hogy nemesi név és külföldi (pl. Smith) nem lehet, de pl. Petrovic, amiből azért van pár itthon is lehet? Nem igazán világos, hogy mi a választék.
2023. febr. 24. 15:06
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

"Nem igazán világos, hogy mi a választék."

. Nekem az nem világos, mi a cél. A kérelmet ugyanis majd neked is indokolnod kell.


Egyébként ha jól tudom, pl. nem lehetsz csak úgy Orbán Viktor, nem veheted fel más nevét.

2023. febr. 24. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A névvaltoztatást kérvényezni kell, extrém nevektől eltekintve (pl. Hitler vagy Orbán Viktor) meg szokták engedni, amennyiben rendesen megindoklod. A te motivációdat nem ismerjük, de mondjuk indokolhatod úgy, hogy anyádtól annyira nagyon elhidegültél (vigyázz, ennek jogi következményei is lehetnek pl. öröklésnél), hogy már a nevét sem akarod viselni.
2023. febr. 24. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"nem veheted fel más nevét."


Kérdés, hogy ez pontosan mit takar. Nekem pl. születésem óta megegyezik a vezetéknevem és a keresztnevem is egy híres magyar íróéval, direkt róla neveztek el (az író nem a családunk tagja volt, csak a név azonos). Illetve azért elég sok magyar ember van, akiknek teljesen ugyanaz a nevük, és ha a kérdező nevet változtat, akár csak vezetéknevet, akkor is egy csomó ember lesz, akinek ugyanaz a neve, mint az ő új neve, tehát gyakorlatilag felveszi más nevét. Mit jelent pontosan, hogy nem vehetem fel más ember nevét? Ha csak hírességekre vonatkozik, akkor hol húzódik pontosan a határ a híresség és a nem híresség között? Van erről valami konkrét lista, hogy milyen nevet nem lehet felvenni? Mert ezt a kijelentést azért eléggé pontatlannak érzem, hogy nem vehetem fel más nevét.


Egyébként azt sem értem, hivatalosan mivel lehet vagy egyáltalán miért kell megindokolni egy névváltást, miért nem elég az, hogy a születési nevét nem érzi magáénak és nem akarja úgy leélni az életét, hogy egy számára kellemetlen érzéseket keltő nevet kell viselnie.

2023. febr. 24. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Átlagos vezetékneveket engedni fogják mint, elég annyi indok hogy mert neked az tetszik.
2023. febr. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
#3: elsőre tegyünk különbséget aközött, hogy születésedkor milyen nevet kapsz, meg hogy önszántadból mit veszel fel. Amúgy igen, ez laza szabály, éppen ezért indokolják és bírálják el külön.
2023. febr. 24. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tudom (nem vagyok ebben biztos), hogy az anyakönyvvezetőnél kell kérned.

Indoknak megfelel, pl: ha most gúny tárgya lehet a vezetékneved (csak pár példa, akiket személyesen ismerek, ill.ismertem, de nem változtatták meg a nevüket: Gúnár, Kakas, Sárkány, Kotton, Darázs, Ördög, Tompa - és még sorolhatnám).

Az eljárás nem illetékmentes.

2023. febr. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A Petrovic biztos nem lehet. Írj össze párat, menj be a anyakönyvi hivatalba, és kérdezd meg az előadót, melyik nevekkel nem lesz gond.

Indklásnak semmi extra nem kell, Elég annyi, hogy nem szereted a jelenlegit, nem tudsz vele azonosulni.

2023. febr. 24. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
68%

20 éve változtattam vezetéknevet, akkor a következő volt az eljárás:


- csak mai magyarsággal íródott nevét vehetsz fel, tehát Kazinci lehetsz, de Kazinczy nem.

- ha szeretnéd a Kazinczy-t felvenni, akkor bizonyítanod kell, hogy van ilyen nevű rokonod és az ő beleegyezése is szükséges

- nem vehetsz fel gúnynevet

- ha olyan nevet akarsz felvenni, ami az ismeretségi körödben létezik, akkor az ő beleegyezésük kell (bár erről simán hazudhatsz és mondhatod, hogy az tetszik)

- bármely más esetben olyan nevet veszel fel, amit akarsz

2023. febr. 24. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!