Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan lehetne megértetni egy...

Hogyan lehetne megértetni egy 16 éves fiúval, hogy nem attól lesz valaki, mert iPhone-ja van és nem azért nem veszünk neki, mert nem szeretjük?

Figyelt kérdés
Nehéz helyzetben vagyunk. A 16 éves fiunk most van a tipikus lázadó kamaszkorban. Most kell neki minden olyan cucc, ami menő. Nem vagyunk jómódúak, de szegények sem. Próbálunk mindent megadni neki a körülményeinkhez képest. Nem egy gagyi ezeréves telefonja van, de nem is a legújabb modell, még 2022 karácsonyára kapta. Most az a mániája, hogy begyünk neki iPhone-t, mert az iskolában kicikizik azokat a diákokat, akiknek nem az van és minden nap úgy jön haza az iskolából, hogy őt csórónak csúfolják és kiközösítik. Már az osztályfőnökkel próbáltam beszélni, hogy legyen az ügy előrelépése érdekében valami, de ő azt mondta, hogy ez nem az ő terepe. Mit lehet csinálni még? Tényleg ennyire fontos ma az iskolában, hogy kinek milyen kütyüje van? Nem vagyok sóher, mert mindent megkap, amire szüksége van de azért közel 400 ezer Forintot nem adnék ki egy telefonért, csak, hogy menőzhessen ő is.
jan. 26. 20:08
1 2 3 4 5 6 7
 51/67 anonim ***** válasza:
70%

16 eves legalisan dolgozhat diakmunkan.

Kuld el melozni es majd megveszi abbol maganak a telot.

2-3 honap alat ha rafekszik a melora meglesz...

Legalabb megerti hogy nem a fan terem a penz.

jan. 27. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/67 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! A Diákmunkát csak azért nem tartanám jó ötletnek, mert a suliban rengeteg órája van egy héten és utána még jár angolozni és sportolni. Péntek kivételével ez minden nap fél 7-kor ér haza és csak utána kezd el tanulni. Azt meg nem szeretném, ha a munka a tanulás rovására menne.
jan. 27. 09:23
 53/67 Psycho ***** válasza:
93%

Azért ilyenkor kinyílik a zsebemben a bicska. Ez az egész sztori egyáltalán nem az ájfónról szól.


"Már az osztályfőnökkel próbáltam beszélni, hogy legyen az ügy előrelépése érdekében valami, de ő azt mondta, hogy ez nem az ő terepe"

-> na ezért nyílik ki a bicska a zsebemben. A kedves peda jó lenne, ha nem csak akkor csapkodná a tamtamot, ha a lemaradt a mateklecke. Pedagógus. Ez azt jelenti, hogy nemcsak tanít, hanem NEVEL is. A gyerekek rá vannak bízva, ergo felelősséggel tartozik irántuk. Szóval DE, DE IGEN, igenis az ő terepe! Ha akarja, ha nem.

Ja, hogy kellemetlen? Pont nem érdekel. Ez az ő problémája. Oldja meg. Ha egy gyerek a sok iskolai bullying miatt neadjisten bántja magát, akkor az kinek a felelőssége?


A szülőé is, igen (mármint a bántalmazó gyerek szüleié), de ugyanúgy a tanáré is, hogy szépen a homokba dugta a fejét, ahelyett, hogy fellépett volna. Ha nem tud kezelni egy ilyen szituációt, menjen el szépen máshova dolgozni, vagy menjen el egy továbbképzésre, ahol megtanítják neki, mit kell ilyenkor csinálni. Vagy kérjen ő is segítséget.



Vissza az ájfónra. Ez a szerencsétlen srác totál kétségbe van esve, borzasztóan sajnálom őt. Ő nem ájfónt akar, hanem védelmet. Azt akarja, hogy ne csúfolják (és most az majdnem lényegtelen, ez valós félelem e - ő így érzi, ez a lényeg). A kamaszkor az énkép (szelf) kiépülésének időszaka, az önbizalom, önértékelés ilyenkor nagyon ingatag, és egy rakás külső tényező befolyásolja - többek közt a státus is. Márpedig az áfjón egy státusszimbólum.


A (többnyire tudattalan, szubjektív meggyőződéseken alapuló) gondolatmenet tehát ez:

Van egy hierarchia az osztályban -> aki alul van, azt kiközösítik -> nem akarom hogy kiközösítsenek -> feljebb kell kerülnöm -> akinek ájfónja van, az menő = felül van = nem cseszegetik -> kell az ájfón

Az ájfón tehát egy eszköz, amivel (őszerinte) el tudja kerülni a kiközösítést.

Na, ha nem kapja meg akkor az valahogy úgy csapódik le a fejében, hogy: "a szüleimet nem érdekli, ha engem kiközösítenek"


Nyilván ez egy eléggé irreális gondolatmenet, de valami ilyesmi fut le a srácban. NEM az ájfón megvétele a megoldás. Rövidtávon az, de hosszútávon többet árt, mint használ.

Veszekedés helyett fontos megértéssel fordulni felé. Meghallani, hogy valójában mit szeretne. Hogy mi a probléma. Mi az, amit nem tud kezelni, és hogyan lehetne azt másként? Felvértezni őt azokkal a kommunikációs eszközökkel, amivel higgadtan lepattinthatja a bullykat. Megértetni vele, hogy ő nem attól lesz értékes, hogy ájfónja van.

jan. 27. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/67 anonim ***** válasza:
67%

Párom lánya fesztiválon minden nap a mocskot vakarta a toi-toiból, szedte a szemetet és megvette a telefont magának... Még ő adott kölcsön pénzt a szüleinek, amikor kellett


Minden nevelés kérdése

jan. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/67 anonim ***** válasza:
0%
Nekem nem iPhone van hanem Xiaomi de új és már 20 súlyos meghibásodása volt. 2X cserélték újra. Én megértem. Többet nem veszek kínait.
jan. 28. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/67 anonim ***** válasza:
42%

Ha az osztályfőnök képtelen rendet tenni az osztályában akkor sürgősen beszélnek az igazgatóval tovabb a ta kerületi vezetővel, de van az Alapvető Jogok Biztosának a hivatala akit meg lehet keresni.

Nagyon sok cikizős-kiközösítéses atrocitás volt eddig is, sajnos volt ami halállal végződött. Biztosan nem hagynám annyiban.

Legvégső esetben a médiához fordulnék, de kivenném a gyereket az iskolából. Közben kicsinálnám a pedagógust.


Nekem nincs gyerekem, de arra törekednek hogy a maximumot tudjam neki nyújtani ezért is van 3 diplomám és beszélek 3 nyelven illetve tudatosan választottam párt. Engem is csúfoltak gyereknek, kb tudom miről van szó.

Amugy megvenném a telefont a gyereknek de közben a pedagógust kicsinálnám!

jan. 31. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/67 A kérdező kommentje:
#56 Tulajdonképpen akkor milyen példát is mutatnék a gyerekemnek? Ha elkezdenénk rászállni az osztályfőnökre, akkor ugyanazt csinálnánk, mint amit a gyerekkel csinálnak az osztálytársai. Itt szülői és iskolai összefogásra lenne szükség, nem egymás "kicsinálására".
jan. 31. 07:01
 58/67 anonim ***** válasza:
24%
Ha az egyik gyerek beszól a másiknak, azt nem büntetheti az osztályfőnök.
jan. 31. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/67 anonim ***** válasza:
52%
De ha nem tud rendet tenni az osztályàban akkor képtelen osztályt vállalni. Ennyi.
jan. 31. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/67 anonim ***** válasza:
14%
Szar semmirekellő tanárok. Utálom őket, 3 forintot nem ér a bőrük.
jan. 31. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!