Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Egy nagyon jó barátom öngyilko...

Egy nagyon jó barátom öngyilkosságot kísérelt meg. Mit tehetnék, hogy ne kerüljön erre ismét sor?

Figyelt kérdés

Sajnos a helyzetet nehezíti, hogy egy kifejezetten éles eszű, okos emberről van szó. Bő tíz éve kezelték bipoláris depresszióval, akkor Zoloftot kapott. Most is járt egy ideig pszichiáterhez, de nem tudom, hogy mit kapott, illetve hogy tart-e még a kezelés.

Megpróbálta felakasztani magát, de szerencsére rosszul barkácsolta össze és nem bírta el a testsúlyát.

Mivel elmondta és még képet is küldött a nyakán levő csíkról, segélykérésnek érzem, de elzárkózik mindentől, nem akar találkozni, nem akar szakemberhez fordulni, stb. Tudom, hogy ilyenkor beszűkült tudatállapotban lehet, de sajnos kényszerrel nem lehet kezelésre kötelezni.

Bármilyen megoldás érdekel, csak ne csináljon megint ilyen hülyeséget.

Ha esetleg van olyan, akinek a környezetében történt ilyen, örülnék, ha megosztaná a tapasztalatait!


2010. nov. 23. 10:57
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha valóban bipoláris depressziója van, arra kevés a Zoloft, ilyenkor antipszichotikumot szoktak adni. Sajnos tudom, hogy az ilyen beteg nem hallgat senkire, egyetlen lehetőség van, amikor nem a pörgős, hanem a lehangolt állapotban van, hajlamosabb elfogadni a segítséget, akár a kórházi kezelést is. Ugyanis a pörgős fázisban nincs betegségtudata, a depressziós fázisban viszont szenved. Ilyenkor meg lehet próbálni rábeszélni a kórházi befekvésre.
2010. nov. 23. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Most beszéltem vele, hajtogatja, hogy meg fogja megint próbálni, de közben mosolyog is, mint aki beletörődött, hogy neki tényleg ennyi volt.

Amikor azzal próbáltam hatni rá, hogy gondoljon bele, mit éreznének, akik szeretik, arra annyit mondott, hogy már túl van azon, hogy ilyenek érdekeljék, lesz.rja.

A kiváltó okról meg annyit mondott, hogy rossz az élete, nincs családja, kevés a pénze és általában rossz hangulata van. Egyik okot se látom orvosolhatatlannak (jobban fizető munkát tudna találni, nőkből sincs hiánya), tényleg azt érzem, hogy vagy a gyógyszer - most rákérdeztem, Lemulop, vagy valami hasonló hangzású - mellékhatása vagy tényleg annyira beszűkült tudatállapotban van, hogy már semmi sem érdekli.

Megígérte, hogy majd beszélünk, holnap elmegy a pszichiáteréhez is a gyógyszerét megnézetni - de mindvégig fenntartotta, hogy ő ezt látja jó megoldásnak és továbbra is próbálkozni fog. Annyira szenvtelenül mondta, mintha azt hajtogatta volna, hogy az egyik boltban nem volt kenyér, de addig járja a boltokat, amíg nem tud valahol venni...

2010. nov. 23. 11:16
 3/9 anonim ***** válasza:
Hát ha tényleg ilyen komolyan gondolja jobb ha figyeltek rá. A zoloft önmagában lófütty, én is szedem pánikbetegségre mással kombinálva. Feltétlen be kell állítani a gyógyszereit mert azzal lehet jól kontrollálni a betegséget. El kell cipelni a dokihoz bármilyen áron. Az ilyenek mindent megigérnek csak hagyják békén. Ki tudja holnap milyen hangulatban lesz és mégse megy el.Be kell jelenteni a dokihoz és elmenni a gyerekért és elcipelni. A gondjaira van megoldás ezt mindig sulykolni kell és ha valamit sikerül megoldania utána már jobb lesz egy kicsit.
2010. nov. 23. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: és nem ártana új pszichológust keresni mindegyik másként gyógyít.
2010. nov. 23. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Esküszöm, már olyan is megfordult a fejemben, hogy ráküldök valakit, aki kórházba juttatja, mert addig is olyan helyen van, ahol figyelnek rá.... Tudom, baromság és nem legális, de egyre jobban kezdek kétségbeesni, nagyon félek, hogy próbálkozni fog még.

Szubjektíven teljesen értelmetlennek látja az életét, így hiába hozok fel neki objektív érveket, elengedi a füle mellett.

2010. nov. 23. 11:31
 6/9 anonim ***** válasza:
Először minden ilyen beteg elenged mindent a füle mellett mert csak a saját problémájába van belemerülve de egy jó kezeléssel ez változhat.
2010. nov. 23. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
semmit. keményen hangzik, de ha odáig jutott akkor neki is az lesz a legjobb... legalább nem kell többet szenvednie...
2010. nov. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Egyre furcsább a dolog. Átjött az előbb, teljesen jó hangulata volt, úgy viselkedett, mintha mi se történt volna. A barátomnak évfolyamtársa is, vele átbeszélték, hogy milyen vizsgára mennek, milyen könyveket kell még megvenni...

TEgnap meg összepakolt, végrendeletet írt, kivette a pénzét a bankból, felcetlizte a cuccait, hogy kinek mit adjon vissza, aki megtalálja...

Nem értem, teljesen szürreális az egész helyzet.

2010. nov. 23. 18:47
 9/9 anonim ***** válasza:

Vigyázat, a hirtelen pozitív hangulatváltozás ugyan lehet a bipoláris depresszió velejárója, de nem árt tudni, hogy ha valaki komolyan elszánta magát arra, hogy véget vessen az életének és el is tervezte a kivitelezését, akkor meglepő nyugalom lesz úrrá rajta az utolsó napokban. Ugyanis úgy érzi hogy "megoldotta" a problémáját, már nincs más hárta mint megtenni az öngyilkosságot és ezzel lelkileg óriási teher alól szabadul fel.

Ezért szoktak az emberek csodálkozni, hogy "de hiszen előtte úgy tűnt hogy teljesen jól van..".

2010. nov. 24. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!