Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogilag mi a teendő ebben a...

Jogilag mi a teendő ebben a helyzetben? Magyarázat lenn.

Figyelt kérdés

Először édesapám halt meg, jóval később édesanyám. Ő újra házasodott, és a férjével alapítottak egy vállalkozást. A férjének is vannak gyerekei, ők nem nevelkedtek velünk. Most, édesanyám halálakor felmerül, hogy a közösen szerzett vagyon fele -azaz a cég fele rám és a testvéremre száll. Anya férje nem kérelmezett hagyatéki tárgyalást(sosem tetszett neki, hogy mi is egyenlő részben részesüljünk mint az ő gyerekei, bár együtt építették fel a céget a kezdetektől anyával), berendelt minket egy megbeszélésre. Nem akar ügyvédet vagy közjegyzőt, gondolom tesz majd egy ajánlatot.


Engem a pénz nem érdekel annyira, de édesanyám mindig azt mondogatta hogy azért dolgozott keményen, hogy a gyerekeinek és az unokáinak kicsit könnyebb legyen. Mondjak le a cégtulajdonosi részemről egy összegért, vagy kérjünk hagyatéki tárgyalást? Fogalmam sincs, mennyit ér az egész és a hátam közepére sem kívánok egy ilyen hercehurcát, de a saját gyerekemmel sem akarok kiszúrni. Kivel volt már hasonló? Ha valakinek vannak jogi ismeretei, különösen hálás lennék a válaszért.


2010. nov. 25. 15:01
 1/7 anonim ***** válasza:
82%
Én a helyedben hagyatékit kérnék, főleg hogy nem tudod mennyit ér a cég. Tovább nem akarod csinálni?
2010. nov. 25. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%
www.jogiforum.hu - itt jogászok adnak tanácsot.
2010. nov. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
82%
Hagyatéki, egyértelmű. Nem tudod, mennyi pénzről is van szó, pedig az mindig jól jön.
2010. nov. 25. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
80%

Egyértelmű: hagyatéki eljárás. Ezt ki sem tudjátok hagyni, hiszen hivatalból indul.

A közjegyző megvizsgálja, mennyi és milyen vagyona volt édesanyádnak, ki, milyen jogcímen és milyen arányban jogosult örökölni. Segíthettek ebben, tájékoztassátok a közjegyzőt arról, amiről ti is tudtok (ingó vagyon, bankszámla, befektetések, stb.) Az eljárás során még mindig bármiről lemondhatsz, ha akarsz.

És az is úgy tiszta, ha anyukád özvegye ajánlatot akar tenni, ha mindenki tudja, mennyiről is beszéltek. A megegyezést közjegyzői okiratba is foglalhatjátok, ez ugyan külön eljárás és külön költség, de megéri.

Fontos kérdés azonban, hogy édesanyádnak volt-e érvényes végrendelete. Ha volt, az alapján örököltök, ha nem volt, akkor a törvényes öröklési rend szerint.

2010. nov. 25. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Nem volt végrendelete, természetesnek vette, hogy a jogilag aktuális rend szerint zajlanak majd a dolgok,de én csak vártam a levelet a hagyatéki tárgyalásról, erre most mondták nekem, hogy az örökösöknek kell kérelmezni a halálesettől számított 90 napon belül. Mondanom sem kell, hogy eléggé magam alatt vagyok, eszembe sem jutott ilyesmikkel foglalkozni. Tényleg nekünk kell kérnünk a hagyatékit? Tudtok erről valamit?
2010. nov. 25. 18:12
 6/7 A kérdező kommentje:
Tovább csinálni? A céget? Egy másik városban lakom, és édesanyám férjével inkább nem dolgoznék együtt....
2010. nov. 25. 18:13
 7/7 anonim ***** válasza:
Keres egy ügyvédet de gyorsan, a házzaság alatt minden fele fele a cég is tehát nektek jár anyud 50%-a, az ő gyerekei is enyit kapnak majd. Ne hagyd hogy kisemmizen.
2010. nov. 25. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!