Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha egy gyerek születési...

Ha egy gyerek születési anyakönyvi kivonatába képzelt apát jegyeztetnek be, akkor jelölik-e valamilyen formában, hogy nem vér szerinti, hanem képzelt apáról van szó?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a gyermek 3 éves koráig rendezni kell a családi jogállását. Ha az apa nem tesz elismerő nyilatkozatot, képzelt apa került az anyakönyvi kivonatba, akinek a (vezeték)neve általában az anyai nagyapa (vezeték)neve, de kérhető bármely más, képzelt név is, ha az senkinek az érdekét nem sérti (pl. nem folyik apasági per az illető ellen). - Oké, bejegyzik, hogy a gyermek apja Kovács János. Elvileg a jogszabály értelme az, hogy nem derül ki a gyerekről első blikkre, hogy, úgymond, "nincs apja". Tehát, feltételezem, nem írják oda, hogy Kovács János csak képzelt apa ám! Viszont ekkor az anya hogyan bizonyítja bármely hivatal előtt, hogy Kovács János nem létező személy, aki a beleegyezését tudná adni pl. útlevélkérelemhez, iskolai beíratáshoz, bármihez? Avagy jelzik valamiképpen, hogy nem valós személyről van szó - ekkor viszont tényleg mi értelme az egésznek?

Gyermekem hamarosan betölti a 3-at, rendezni kellene a családi jogállását, szeretnék tisztán látni ez ügyben, hogy ne érjenek kellemetlen meglepetések.

Köszönöm!


2011. ápr. 5. 23:04
 1/10 anonim ***** válasza:
38%
Én még ilyen kitalált apáról életemben nem hallottam. Olyat viszont láttam már, hogy "apja ismeretlen" szerepelt az anyakönyvben.
2011. ápr. 5. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem jelölik meg sehogy, hiszen akkor nem lenne értelme eleve beírni a fiktív apát.

Viszont nem tudom, hogy milyen módon igazolható, hogy valójában egyetlen szülő gyakorolja csak a szülői jogokat, mert nálunk idáig nem jutott el a dolog, végül mégis a "létező" apa neve került beírásra. Bár szerintem valami külön igazolást kiállít ilyenkor a gyámhatóság.

2011. ápr. 5. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
48%
Szerintem telefonálj be valamielyik tévéhez. Pont a múltkor volt erről egy műsor, hogy milyen hülyeség az egész, és ezt a részt kihagyták. Forgathatnának egy következőt, kíváncsi lennék a végkifejletre, meg hogy vajon erre kérdésre mit makognak az illetékesek.
2011. ápr. 6. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Igen, láttam ezeket a műsorokat, de ezekre a kérdéseimre pont nem kaptam választ:( És elég szívás volt, mikor külföldre utaztunk... Fél napot sorbaálltam anno az egyéves gyerekemmel az útlevélért, aztán közölték, hogy nem tudják kállítani, mert nem szerepel senki az apa neve rovatban - menjek el az anyakönyvi osztályra, fizessem be az illetéket, és kérjek új anyakönyvi kivonatot, mert ilyenkor csak 3 hónapnál nem régebbit fogadnak el (hátha bekerült azóta az apa...:P). Szóval újra sorbaálltunk anyakönyvön (15 méterrel odébb), újra fizettünk, megkaptuk a tök ugyanolyan kivonatot, mint az előző, aztán visszamentünk útlevelesekhez, ismét beálltunk a sor végére... Vicces, egész napos program volt! Már csak ezek miatt is érdekel, hogy ezentúl még többet fogok-e kínlódni bármely hivatalos papírral
2011. ápr. 6. 07:50
 5/10 anonim ***** válasza:
Hát ahol kértétek az útlevelet, eléggé furák lehettek, mivel olyan tudtommal nincs, hogy "azóta bekerült az apa neve". Nálunk, mint írtam, volt változás, 3 hónapig nem volt beírva az apa nevéhez senki, utána lett csak apai elismerő nyilatkozat. Ekkor eleve új anyakönyvi kivonatot kaptunk, és a régit vissza kellett adni, azt nem tarthattam meg. Szóval nem tudná az ember a régi, "hiányos" kivonatot lobogtatni sehol, ha már van új.
2011. ápr. 6. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

szia

nekem képzelt apa van a gyerek anyakönyvijébe bejegyezve, én is rákérdeztem erre még az ügyintézésnél (oviba íratás, útlevél miatt), azt mondták tegyem el a határozatot, amit kaptam a képzelt apa megállapításáról az önkormányzattól, ezzel lehet bizonyítani hogy nem valós személy

az anyakönyvben amúgy nincs semmilyen megjegyzés, olyan mintha "rendes" apa lenne bejegyezve

2011. ápr. 6. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

előző vagyok

07.56-osra reagálva: igenis van olyan hogy változik pár hónap alatt az apa neve rovat, ha pl mégis felveszi az apa a nevére a gyereket, nekem ugyanis nem kérték el az előző anyakönyvijét a gyereknek

2011. ápr. 6. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm szépen a választ! Akkor rendben van... - Nem vonom egyébként kétségbe, hogy változhat az apa neve rovat, nyilván, van rá precedens. A példát csak azért írtam, mert az apai név hiánya okozott eddig is hivatali kellemetlenséget nekünk, és ettől tartottam kicsit, hogy ez a jövőben, a képzelt apa beírása után csak fokozódni fog... De ezek szerint van remény:)

(Ui.: azt is értem ám, hogy az útlevélkérelemnél ezzel az eljárással az apai érdekeket védik. Csak amikor apa közel s távol nincsen, akkor némiképp irritáló lehet maga az elv. Arról nem is szólva, hogy meglehetősen formális is az intézkedés: simán előfordulhat, hogy kérek egy anyakönyvi kivonatot, másnap az apa elismerő nyilatkozatot tesz, harmadnap meg a kétnapos - vagyis 3 hónapnál nem régebbi... - anyakönyvi kivonattal útlevelet igénylek, és kiviszem a gyereket az országból... Na mindegy, ez csak egy példa. Viszont az nem lenne egy elvetélt gondolat, hogyha ilyen esetekben: 1. az anyakönyvi kivonatot soron kívül kiadnák, és nem kellene ismét végigállni a sort az útleveleseknél; 2. ha valóban nincs változás apai adatokban, akkor nem fizettetnék meg az újabb illetéket. Mindjárt nagyobb támogatottsága lenne az eljárásnak anyai részről szerintem.)

2011. ápr. 7. 04:05
 9/10 A kérdező kommentje:
Ja, és egyébként régi anyakönyvi kivonatot tőlem se vették el, nem érdekelt senkit. Szoktam is mélázni rajta, hogy mire rendeződik a helyzet, talán egész gyűjteményem lesz egyforma anyakönyvi kivonatokból...:)
2011. ápr. 7. 04:08
 10/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem sikerült senkire ráfogni a gyereket azok közül, akikkel lefeküdtél? :D Vagy egy akkora senkiházival sikerült összehozni, akiben csak a rosszfiúság vonzott (persze a kölyköt egy jófiúval fogod eltartatni)? Esetleg egy házas férfi nője voltál, aki hülye lett volna miattad elválni? Oké, semmi közöm hozzá, nem is fogom megnézni a választ, mert igazából nem érdekel. Igazából bármelyik eset áll fent, pech
2016. nov. 22. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!