Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lehet valaki egy ingatlanban...

Lehet valaki egy ingatlanban egyszerre tulajdonos és haszonélvező?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 28. 08:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
70%

Igen. ès elég gyakori.

Pl van egy család apa anya gyerek.

Az apa anyának 50-50% a tulajdon része. meghal az apa és a gyerek örökli az 50% rézsét de anyának hasznoélvezeti joga lesz rajta, míg tulajdonában van az 50% másik rész. ha az anya meghal akkor megszünik a haszonélvezet és az ö részét is a gyerek örökli, így 100%-ban a gyereké.

2011. ápr. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
Nem. A kettő nem azonos. A haszonélvező nem tulajdonos,de erősebb jogai vannak,mint a tulajdonosnak.
2011. ápr. 28. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, épp ez a helyzet, erre voltam kíváncsi.
2011. ápr. 28. 08:40
 4/12 anonim ***** válasza:
52%
Az első nem egészen pontos. Abban az esetben,amit leírt, az anya csak 50 %-ban tulajdonos, a másik 50 %-ban pedig csak haszonélvező,mert a gyerek a tulajdonos. Tehát,ahol haszonélvező,ott nem tulajdonos.
2011. ápr. 28. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Húha, közben érkezett a második, ellentmondó válasz, akkor most nem tudom a jog szerint melyik a valós??
2011. ápr. 28. 08:42
 6/12 anonim ***** válasza:
67%
Ugyanarra az ingatlanrészre nem lehet mindkettőt bejegyeztetni. Vagy tulajdonos vagy a saját részedre, vagy haszonélvező. Ha többfelé oszlik a tulajdonrész, akkor MÁS tulajdonrészén, de ugyanazon az ingatlanon lehet haszonélvezet, de az nem egyenlő a tulajdonjoggal.
2011. ápr. 28. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
87%
Kicsit egyszerűsített példával: Mari és Pisti fele-fele arányban tulajdonosok egy ingatlanon. Marinak lehet haszonélvezete Pisti tulajdonrészén, de nem a sajátján.
2011. ápr. 28. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
87%

3-ik én pont így is irtam le.

az elhunyt apa részét a gyerek örökli de az anyának haszonélvezete lesz rajta.


1 ház


50% apa tulajdon része

50% anya tulajdonrésze

0% gyerek


apa halála (szegény apát nyirom ki mindig)


50% gyerek tulajdonjoga + anya haszonélvezete

50% anya tulajdon joga



olyan NEM létezik hogy

100% tulajdon + haszonélvezet

2011. ápr. 28. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Úgy látom, elég bonyolult a dolog. A konkrét helyzet:

Öröklési szerződés alapján Édesapám és Édesanyám után én öröklöm a lakást. Anyukám halála után bejegyezték az első fél rész tulajdonjogát a nevemre. A másik fél részre Édesapámnak haszonélvezeti joga volt, az én nevemen "öröklési jog biztosítása" szerepel. Édesapám halála után lett csak a második fél részre bejegyezve a tulajdonjogom, tehát addig én nem tulajdonosként szerepeltem, holott Apámnak haszonélvezete volt rajta.

Az ingatlant eladtam, és most az adózás miatt nem mindegy, hogy mióta van tulajdonomban a lakás. A Földhivatali bejegyzések alapján a második fél rész ugye Apám halálától, de ez alapján neki egyszerre kellett volna lenni tulajdonosnak és haszonélvezőnek, különben ki lett volna a második fél rész tulajdonosa?? Ezért kérdeztem,hogy ez lehetséges-e?

2011. ápr. 28. 08:59
 10/12 anonim ***** válasza:
27%
nálunk édesanyám meghalt, a családi ház 50-50%-ban volt apué és anyué, az anyai részt örököltük az öcsémmel, tehát az a mi tulajdonunk,de a hagyatéki tárgyaláson,az öröklött részünkre bejegyeztettük aput mint haszonélvezőt(így kevesebb hagyatéki illetéket kellett fizetnünk)
2011. ápr. 28. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!