Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyu a tulajdonos, a mama a...

Anyu a tulajdonos, a mama a haszonélvező, milyen jogaik vannak?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy a mama szinte kipakolja anyut mindenhonnan pl. nem engedi az erkélyre, kipakolta anyu cuccait a hűtőből vett külön porszívót, mosógépet, mikrót. Folyton azt mondja anyunak, hogy költözzön el onnan.

Anyum és a mamám egy lakásban laknak, az utóbbi pár hónapban nagyon megromlott a viszonyuk. Az egész dolog onnan indult ki, hogy a mama nem bírja elviselni anyu barátját (a lakásba sem engedi be). Hiába próbált vele anyu többször beszélni (meg én is), nem lehet vele dűlőre jutni. Tanácsok? Mit lehetne tenni?


2009. nov. 26. 19:29
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
"A haszonélvezet jogosultja az a személy, aki egy adott ingó vagy ingatlan tulajdonjogával nem rendelkezik, de azt birtokolhatja, használhatja és a használatból eredő hasznokat élvezheti. Időtartamát tekintve beszélhetünk meghatározott idejű vagy holtig tartó haszonélvezetről. A haszonélvezet időtartama alatt a tulajdonosnak nincs joga a birtokláshoz, a használathoz és a hasznok begyűjtéséhez, kivéve ha azt a haszonélvező átengedi számára. A tulajdonos a tulajdonjogot bármikor átruházhatja vagy eladhatja, azonban ez a haszonélvező személyét nem befolyásolja, így az eredeti haszonélvező továbbra is a dolog haszonélvezője marad a haszonélvezeti szerződés szerinti időpontig. A haszonélvezeti jog nem ruházható át, nem adható el!"
2009. nov. 26. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Tehát a mama azt csinál amit akar???
2009. nov. 26. 19:50
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Igen, mamád, amíg csak él, azt csinál a lakással, amit akar. Eladni nem tudja, de megszabhatja ki lakik benne.
2009. nov. 26. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

Igen, ezért szoktak úgy fogalmazni, hogy a haszoinélvezet erősebb a tulajdonjognál.

Azért a haszonélvezőnek vannak kötelezetttségei is:

"A haszonélvező a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. A rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével ő viseli a dolog fenntartásával járó terheket. Őt terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket is. A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégeztetheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el."

2009. nov. 26. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
12%

Figyelj csak!

A mama valószínűleg azért a lakás "haszonélvezője", mert eredetileg ő volt a tulajdonos (meg biztosan a férje, aki az anyukád papája), csak valamikor úgy látták praktikusnak, ha a lakás tulajdonjogát a lányuknak (anyukádnak) adják át, ők meg "csak" haszonélvezők maradna...


Régebben olyan nagyon sokba került az örökösödési illeték, hogy sok szülő így akart segíteni előre a gyerekének : ajándékozással átíratták rá az ingatlant, ez egy időben illetékmentes akció volt.


Tehát a mamád valójában a saját lakásában szeretne nyugodtan élni továbbra is, jogosan!

IGEN! Azt csinál, amit akar!!!


Nagyon nem szép az anyukádtól, hogy visszaél a szülei jóindulatával, a tulajdonosi jogait akarná érvényesíteni, holott azt a lakást nem ő szerezte!


Anyukád miért nem vesz magának saját lakást?!

Oda úgy vihetné a barátját, amikor csak akarja.

2009. nov. 26. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
18%
Egyébként ki vásárolta a lakást,anyukád,vagy a mamád?Mert ez sem mindegy.Vagyis a fennálló jogokban igen,de más lakásában nem azt csinálok amit akarok.Feltételezem a mamád ezért tartotta fenn a haszonélvezetet,amit nagyon jól tett.De most őszintén,miért neki kellene egy idegen pasit kerülgetnie már idő korában?Miért nem élhet nyugodtan?Költözzön anyukád a pasijához ha együtt akar vele élni.Persze ha anyukád vette a lakást,akkor a mama örülhet,hogy ott lakhat.
2009. nov. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
Talán mert nincs pénze...
2009. nov. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
Na azért tegyük hozzá, hogy jogoktól függetlenül, egy normális szülő-gyerek viszonyban nem dobjuk csak úgy ki egymást, nem?
2009. nov. 26. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Ketten félre értettek, anyu nem akarja oda vinni lakni a pasiját, sőt még aludni sem!

Ha nagyon tudni akarjátok, akkor volt egy családi házuk amit a mamáék építettek anno, közben anyuék hozzáépítettek ill. felújították. Ezt a házat eladták vettek egy tömblakást ahol mos ketten laknak, vettek egy garázst is plusz a megmaradt pénzt a mama nevére lekötötték.

Nem kellene rosszindulatilag megközelíteni a dolgokat! Feltettem egy kérdést, hogy anyu mit tehet... tűrnie kell, hogy kipakolja a lakásból? Szerintem a mama rosszabb mint egy gyerek. 80 éves. De normális, hogy így bánik az egyedüli lányával? És persze velem is, pedig én nem is lakok ott.

2009. nov. 26. 20:26
 10/23 anonim ***** válasza:
Én azért közelítettem meg jogi szempontból a törvény bemásolásával, és azért írtam hogy más a kérdés emberileg. Nem mindenki így közelítette meg.
2009. nov. 26. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!