Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy is van ez? Tulajdonos,...

Hogy is van ez? Tulajdonos, haszonélvező?

Figyelt kérdés
Nemsokára összeköltözöm a barátommal. Szüleim fölajánlottak nekünk egy kis garzont. Kérdésem, hogy lehet-e egy lakásnak kettő vagy több tulajdonosa, illetve mit jelent a haszonélvezeti jog? Lehet- e egy tulajdonos és több haszonélvezője?
2009. okt. 11. 08:55
 1/8 anonim ***** válasza:
45%

Egy ingatlannak lehet több tuléajdonosa és haszon élvezője is.


De, a szüleid gondolom neked fogják adni a garzont (tehát nem kettőtöknek), te leszel a tulajdonos. És maguknak kikötik a holtig tartó haszonélvetei jogot.

A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy halálukig továbbra is ők rendelkeznek az ingatlannal, ők birtokolják a tulajdonosi jogot.

2009. okt. 11. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az első hozzászóló tökletesen írta le, így történt velünk is. Az én nevemre vettük az ingatlant (így nem kell örökösödési illetéket fizetni), viszont a szüleim haszonélvezeti jogot kötöttek ki (mondjuk nálunk azért, mert akkoriban így sokkal kevesebb illetéket kellett fizetnünk a vásárlás után, nem tudom, most van-e ilyen kedvezmény), azaz halálukig ők rendelkeztek az ingatlannal, pl.a beleegyezésük nélkül nem adhattam volna el vagy ki, stb. Amikor szegények meghaltak, a halotti anyakönyvi kivonattal a földhivatalban kellett töröltetni a haszonélvezeti jogot.
2009. okt. 11. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszi a választ, csak ez nem a kérdésemre jó. Egyébként úgy akarjuk , hogy közös legyen a garzon a párommal, de édesapám nevén maradjon. ezért kérdeztem, hogy lehet-e kettő vagy több tulajdonosa egy lakásnak? vagy legyen ő tulaj, mi meg a haszonélvezők? hogy így is lehet-e?
2009. okt. 11. 09:48
 4/8 anonim ***** válasza:
72%

El ne hidd!


A haszonélvezeti jog NEM azt jelenti, hogy halálukig továbbra is ők rendelkeznek az ingatlannal, ők birtokolják a tulajdonosi jogot.


Ez egy nagy badarság.

A tulajdonos rendelkezik az ingatlannal.

A tulajdonjog 3 részre bontható, birtoklás, rendelkezés, használat joga. A haszonélvezeti jog a hasznok szedésének jogát (használat) takarja, vagyis pl. attól hogy valaki haszonélvező nem adhatja el az ingatlant. A tulajdonos viszont igenis eladhatja, feltéve, hogy van olyan vevő aki haszonélvezeti joggal terhesen megveszi.


Más kérdés, hogy a haszonélvezeti jog a gyakorlatban erősebb is lehet a tulajdonjognál, pl. a haszonélvező meg is tilthatja, hogy a tulajdonos a saját lakásában lakjon.

2009. okt. 11. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
nagyon jó, köszönöm. Szóval a kérdés még mindig ugyanaz, ezzel se lettem okosabb :)
2009. okt. 11. 10:06
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Már írtam, hogy egy ingatlannak lehet akárhány tulajdonosa.

Annak semmi értelme, hogy a szüleid a tulajdonosok, ti a haszonélvezők, így kétszer fogsz adót fizetni.


És kétlem, hoyg a szüleid a kettőtök nevére iratnák. Lehet, hoyg nagy a aszerelem, de ha a szüleidtől kapjátok akkor legyen csak a te neveden. Én mint szülő is csak így adnám oda.


Hidd el, hogy adózás, illeték, örökösödés, minden szempontjábó az a legjobb, ha te vagy a tulajdonos, a szüleis a haszonélvezők. Nem hiába csinálja így mindenki.

2009. okt. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
74%
Csak a Te neveden legyen!!!Ha Neked veszik a szülők, minek lennének Ők a haszonélvezők? Legyen a tiéd és punk-tum. Ne légy buta, ne közösködj, mert esetleg 1x megbánod! Hallgass a tapasztaltabbakra. Amúgy lehet, úgy hogy Te is és a párod is tulajdonos, akár 3 tulajdonos is lehet, de ne tedd. Pláne, hogy még csak a barátod, nem is értelek!
2009. okt. 11. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Egy ingatlannak akárhány tulajdonosa lehet. Akár 100 is. A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy akinek ez van, annak a beleegyezése nélkül a tulajdonos nem tehet semmit. Tehát pl. nem adhatja el. A haszonélvezeti jogosult ha akar, élete végéig az ingatlanban élhet, onnan kitenni nem lehet. A haszonélvezeti jog magasabb, mint a tulajdonjog. Ha a szüleid okosak (márpedig miért ne lennének), akkor te leszel az ingatlan egyedüli 100%-os tulajdonosa, ők pedig a haszonélvezeti jog tulajdonosai. Ezzel kivédik, hogy ne tudd eladni a lakást az ő beleegyezésük nélkül, a pénzt pedig ne tudd felélni, illetve a barátod (esetleges szakítás után) ne követelhessen semmit abból, ami amúgy sem illeti meg.
2009. okt. 12. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!