Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Valóban kaphatja a gyerek az...

Valóban kaphatja a gyerek az anyuka vezetéknevét is?

Figyelt kérdés
Úgy 1 hónapja olvastam itt egy hsz-ben, hogy tőlük házasságkötéskor megkérdezték, hogy melyikőjük nevét viselje a születendő gyermek. Ez tényleg ilyen egyszerű? Párom hajlik arra, hogy inkább az én nevemet viselje a gyerek, mert neki elég fura vezetékneve van... Viszont nem vagyok benne biztos, hogy ez nem csak kamu volt e, mert én ilyenről még nem hallottam, és rendkívül furcsállom a dolgot. Valóban megkérdezik ezt az esküvőn? Ha úgy döntünk, hogy az én nevemet viselje, akkor lesz valami hátulütője a dolognak? (Mondjuk a páromnak is fel kell vennie a nevemet, vagy ilyesmi)
2011. máj. 24. 17:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
48%
Természetesen megoldható de inkább elvált párok esetében szokták ezt alkalmazni illetve ha az apa nem vállalja a gyereket a nevére. Szerintem legyen úgy a neve,hogy a te és párod nevét is viseli. De ez csak ötlet nem kötelező!
2011. máj. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
73%
Viselheti nyugodtan. Szokás kérdése. Párodnak nem kell felvennie.
2011. máj. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Vérszomjas pandamaci ***** válasza:
86%
Igen, megkérdezik, de ha jól tudom szabály az, hogy akkor az összes gyereknek egyformának kell lenni a vezetéknévnek. Legalábbis nem lehet hogy az egyik apuka, a másik majd anyuka nevét kapja. Nekünk amikor megkérdezték, akkor ezt mondta az anyakönyvvezető, hogy akkor az összes gyereknek ez lesz.
2011. máj. 24. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

És ezt külön kell intézni, vagy tényleg mindenkitől megkérdezik házasságkor? Mert a hsz-ben ezt írták.

Amúgy az nem jó, ha mindkettőnkét viseli, mert még mindig ott van, hogy a párom neve nem túl szalonképes. Jobb lenne csak az enyém.

2011. máj. 24. 17:22
 5/13 A kérdező kommentje:
Ja, köszönöm, a 3ik válasz még nem volt ott, mikor írtam :)
2011. máj. 24. 17:22
 6/13 anonim ***** válasza:
47%

A baba családi neve és származása


A baba családi nevéről a szülők házasságkötésükkor már döntöttek. Ha a szülők bármilyen formában közös családi nevet használnak, akkor ebből egyértelműen adódik a baba neve is. Ha mindkét szülő megőrizte házasság előtti nevét, akkor lehetett választani, hogy a baba végül is milyen nevet kapjon. Ha a házasságkötés mára elavulttá vált polgári szertartásán részt vettek a szülők, akkor mindez a kérdés már eldőlt.


Az óriási társadalmi nyomásnak engedve, a hatályos magyar törvény azt feltételezi, hogy a mama nem tudja, hogy ki a baba apja, vagy ha tudja, akkor az apja le akarja tagadni a babát (akkor is, ha a mama és a papa házasságban élnek). Ezért - alapértelmezés szerint - tapintatosan rá nem kérdezve a baba apjának kilétére, a baba automatikusan a mama családi nevét kapja meg.


Figyelem! Ha történetesen a mama a házastársa családi nevét viseli valamilyen formában, vagy közös nevet választottak családi névként (pl. Gipsz Jakabné, Gipszné Cement Cintia, Gipsz Cintia, Gipsz-Cement Cintia, Cement-Gipsz Cintia), akkor a baba automatikusan a papa nevét, vagy a közösen választott családi nevet kapja (pl. Gipsz Jennifer), és a felületes szemlélő nem is tudja megítélni, hogy a baba családi nevét az anyjától kapta, vagy az apjától (hiszen a kettő ugyanaz). De ezzel a névadással a probléma nincs megoldva, csak rövid ideig palástolva. Ha ugyanis a gyereknek az apja nem erőszakoskodik valamilyen formában, és nem kezdi el bizonygatni azt, hogy márpediglen igenis ő a gyerek apja, akkor a gyerek származásához az anyakönyvvezető alapértelmezés szerint "apja ismeretlen" bejegyzést tesz (akkor is ha a mama és a papa házasságban élnek), és a gyermekét egyedül nevelő anyát hivatalból jelenti a gyámhatóságnak. A gyámhatóság pedig a törvényben előírt időközönként meglátogatja a mamát (a hatósági embert kötelező fogadni), megvizsgálja a baba körülményeit, és szükség esetén dönt az állami gondozásba vételről...

2011. máj. 24. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :)
2011. máj. 24. 17:29
 8/13 anonim ***** válasza:
17%
Annyiszor olvastam már itt,hogy megkérdezik házasság kötés előtt hogy mi legyen majd a gyerek neve.Tőlünk nem kérdezték,és még sok más ismerősünktől sem.Akkor hogy van ez?
2011. máj. 24. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
78%
Házasságkötési szándék bejelentésekor felvesznek egy jegyzőkönyvet,amiben szerepel a leendő gyermekek családneve is(meg természetesen a tietek,és egyéb adatok).A házasságba született valamennyi gyermeknek az lesz a vezetékneve.
2011. máj. 24. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
És szerintetek mennyire tűnik ez manapság visszásnak? Vagy azt fogják gondolni, hogy nem is a párom a gyerek apja? Tudom, ne törődjek vele hogy mit gondolnak, de azért érdekelne :)
2011. máj. 24. 17:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!