Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért kapja a gyerek az apa...

Miért kapja a gyerek az apa vezetéknevét, mikor csak az anya fontos utána?

Figyelt kérdés
Miért alakult ki az a szokás, hogy a gyerek az apa vezeték nevét kapja? Ezen túl, szinte senkit nem érdekel az apa, mert bárhová mész: anyja neve, szül. ideje, helye... apát senki nem kérdezi.
2011. aug. 16. 21:53
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
41%
Ez csak Magyarországon van, hogy az anyja neve, stb érdekel valakit is, külföldön (az egész világon) seholsem foglalkoznak vele.
2011. aug. 16. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
40%
Miért ne lenne fontos az apa is?? Tudod egy normális apa dolgozik a családjáért,dolgozik a gyerekéért.Legalább a nevét viselje már ha egész életében a gyereke miatt dolgozik..nem??
2011. aug. 16. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
91%
Jó kérdés... Ráadásul csak az anya biztos... :-)
2011. aug. 16. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
82%
Úgy van, ahogy az első írja. Nálunk még az iskolai naplóban is az apa keresztnevének első betűje szerepel a név mellett. Például: Kiss J Kinga (ahol János az apa)
2011. aug. 16. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
59%

"Tudod egy normális apa dolgozik a családjáért,dolgozik a gyerekéért.Legalább a nevét viselje már ha egész életében a gyereke miatt dolgozik..nem??

"


A NORMÁLIS apa. Csak van nagyon sok közülük, aki el sem tartja a családot, ráadásul ha hány a gyerek, akkor az elsőre kinéz, majd szépen visszaalszik (az én exférjem). A nő meg nem dolgozik? Kihordani, megszülni, szoptatni, éjjel felkelni hozzá, sz.ros seggét lemosni nem munka?

2011. aug. 16. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
81%

Mert egy hülye patriarchális társadalomban élünk. A nők férjhezmenetel előtt az apjuk veteéknevét viselik, férjhezmenetel után a férjükét. 50 évvel ezelőtt, ha egy nő férjez ment, akkor még saját neve sem lehetett, úgy hívták, ahogy a férjét, csak -né toldattal. Pl. Szabó Jánosné. Onnantól kezdve már nem volt Marika, Jucika, csak Jánosné, ez volt a neve. Még örüljünk, hogy most már lehet variálni.

Hogy mégis miért az anya nevét kérdezik? A régi jogi alapev miatt, mely szerint "mater semper certa est", vagyis az anya személye mindig biztos. Szóval patriarchális társadalom ide vagy oda. mégoiscsak az anya a fontos :) :)

2011. aug. 16. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
66%
ja, és mi az, hogy az apa dolgozik? Az anya nem dolgozik? Én speciel igen, és ráadásul 3x többet keresek, mint a férjem, csak megsúgom. És emelett persze én szültem, szoptattam, stb a gyerekeket. Nem is értem, ki talál már ki ilyen baromságot...
2011. aug. 16. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
87%

Most lehet nagy butaságot írok, de valami órán a suliban mintha azt tanultam volna, hogy régen mikor kialakultak a vezetéknevek azelőtt úgy különböztették meg az embereket, hogy "István fia Józsi" vagy "A kovács lánya Irma" tehát az apa neve vagy foglalkozása alapján azonosították be őket. Sztem ez a szokás megmaradt, és ezért az apa nevét kapják a gyerekek.


Az anyja neve meg a hivatalos helyeken azért kell hogy pl valamilyen módon meg lehessen különböztetni Tóth Bélát egy másik Tóth Bélától. (Na jó mondjuk 1000 más módon is lehetne, de Kis Máriának valószínűleg csak 1 Tóth Béla nevű gyereke van, tehát ebből is ki lehet szűrni, hogy kiről van szó)

2011. aug. 16. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
Romániában pl. csak az apa neve a fontos, az anyát meg sem említik.:P
2011. aug. 16. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
49%

Már elnézést de kihangsúlyoztam hogy NORMÁLIS APA..

Az én férjem normális apa mert mindig dolgozott,és rengeteget hogy a gyerekünk mindent megkapjon amire szüksége van..Igen szültem ahogy minden nő megszüli a gyermekét.Igen szoptatta űm ahogy mások is..de nem csinálok magamból mártírt..

Én örülök hogy a férjem neve is rögzítve van hogy ő az apa..

2011. aug. 16. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!