Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tegyen az ember, ha úgy...

Mit tegyen az ember, ha úgy tűnik, determinálva van a szétszórtságra?

Figyelt kérdés

Nem épp egy hagyományos családba születtem, nálunk mindig is káosz volt. Olyan dolgok, amik máshol természetesek, számomra sokáig ismeretlenek voltak (például hogy van hely, ahol ugyanakkor ebédelnek mindig, nem egyik nap délben, másik nap ötkor, harmadik nap meg nincs is ebéd, mert anyának nem volt kedve főzni), soha nem volt fix napirendem. Szerencsére - vagy sajnos - elég jó képességeim vannak, így az érettségiig sima utam volt, soha nem tanultam, órára hol bejártam, hol nem (a legtöbb tanár nem vette túl komolyan a naplóírást esetemben, mivel úgyis tudtam az anyagot, minek szívózzanak, különben már ezerszer kirúgtak volna a hiányzások miatt), esetleg ha valami érdekelt, akkor utánaolvastam és ennyi, végig kitűnő voltam anélkül, hogy bármit tettem volna érte.

Aztán egyetemre kerültem, ráadásul a párommal is összeköltöztem. Mit ad isten, ő is pont olyan, mint az egész családom, teljes káoszban élünk. Én próbálok valami rendet teremteni az életünkben, de nem lehet. Nem is nagyon tudom, hogy kell csinálni, mindent magamtól próbálok kitalálni, de nem egyszerű, hiszen csak egy minta van előttem, ami viszont rossz!

Ráadásul ez az utolsó évem az egyetemen. Még az elején alig kellett tanulni, de most már nehéz tárgyak vannak. Viszont persze a legnehezebbek borzalmasan unalmasak és képtelen vagyok koncentrálni rájuk. Tavasszal meg előttem az államvizsga. És én még azt sem tudom, hogy kell tanulni!

Találkozott valaki ezzel a problémával? Komolyan ott tartok, hogy elmennék akár valami tanárhoz is, aki megtanítja, hogy vezessem jól az életem. Olyan szinten nem vagyok képes koordinálni, hogy este azonos időben feküdjek le, vagy hogy ha tudom, hogy húsz perc múlva kell odaérnem valahova és húsz perc az út, akkor elinduljak. Tudom, hogy abszurdnak tűnik a kérdés, mert ezek a dolgok mindenki számára természetesek, ahogy látom. De nekem sajnos nem! Nagyon félek attól, hogy ezt a szétszórtságot egy munkáltató nem tolerálja (érthető), és nekem nyáron munkába kéne állnom!

Szóval ha bárki tud egy könyvet, ahol ezek le vannak írva, vagy akármit, ami segíthet, az kérem, ne tartsa magában :)

(Egy kérésem lenne még: a "szedd össze magad" típusú kommenteket mellőzzük, ha kérhetem. Tényleg mindent kipróbáltam már, ami eszembe jutott, azért írok most ide.)


2012. jan. 19. 17:48
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem olvasom végig, de valamit jegyezz meg: az ember egyetlen dologra van determinálva: a halálra. Az összes többi változtatható / fejleszthető. Csak tőled függ!
2012. jan. 19. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Itt nyilván a viselkedésre gondoltam, még mielőtt valaki belekötne.
2012. jan. 19. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy hatalmas butaságot írok most, de nekem is vannak rendszerezési problémáim, és én a FlyLady program magyarosított változatát próbáltam ki, ami fokozatosan egyszerűbb rendszert visz az életedbe. Keress rá Urban Eve blogjára és azon belül a FlyLady programra, hátha az első lépések megtételében segít.
2012. jan. 19. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nekem is volt ilyen problémám. Én napirendet írtam magamnak és szigorúan betartottam. Ha még nem voltam álmos éjfélkor, akkor is mindent lekapcsoltam magam körül és megpróbáltam elaludni, ha nem ment, nem ment, de keltem reggel 6-kor vagy 7-kor és nem aludtam másnap délután, így este 10-11-re már hulla fáradt voltam. A szervezetem beállt ezekre az időpontokra. Takarítást, pakolást, mindent napirend szerint csinálok. Kitalálom, hogy mondjuk holnap este 6-kor mosogatás, akkor az úgy lesz, fürdés 9-kor, főzés, minden. Persze bármi közbejöhet, akkor változtatok az időpontokon. Például délután ha hív egy barátom, hogy fussunk össze, akkor nem mondom, hogy nem, mert én kitaláltam, hogy most porszívózok.

Tanuláshoz nekem az a taktika vált be, hogy pl.2 órát csak is kizárólag azzal foglalkozom. Magamra parancsolok, hogy ezt meg kell tanulni, utána bármivel foglalkozhatok.

2012. jan. 19. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Próbáltam a FlyLadyt, de az már eleve feltételezi, hogy az ember képes arra, hogy napirendet csináljon magának. Én meg simán másnap reggel jöttem rá, hogy este nem mosogattam el. :(
2012. jan. 19. 18:21
 6/8 A kérdező kommentje:

És akkor előre leírtad, hogy azt fogod csinálni?


Ja, másik kérdés, a barátokkal hogy lehet ezt megbeszélni? Mert most pont én vagyok az, akit mindig keresnek, hogy ráérek-e pár percre vagy órára, mert tudják, hogy hiába volt bármilyen tervcsíra az agyamban, azonnal felrúgom a kedvükért. De így a múlt hétvégén három teljes napom elment azzal, hogy hol egyikükkel, hol másikukkal voltam. Amikor éreztem, hogy sok, le akartam mondani, de borzasztóan megsértődött a barátnőm (talán pont azért, mert tudja, hogy én sosem mondok nemet?)

2012. jan. 19. 18:23
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen, előre mindent leírok, pl egy hétre megtervezem, hogy mit főzök, mit kell vásárolni.

Sokszor előfordult, hogy nem sikerült betartani, elfelejtettem. De nem csináltam belőle problémát, amint eszembe jutott megcsináltam. Ne keseredj el, ha elfelejtesz este elmosogatni, csináld meg reggel, amikor eszedbe jut és legközelebb igyekezz jobban betartani.

A barátaidat kérd meg, hogy legyenek megértőbbek veled, mert tanulnod kell. Én egyébként sosem voltam annyit velük, hogy jusson időm berakni egy mosást, felmosni vagy bármi.

Vagy próbáld ki azt, hogy többször rászánsz 10-15 percet, a takarításra, pakolásra, az is nagyon jó.

Pl. reggeli után 10 percet pakolsz, ha nem sikerül mindent összepakolni, annyi baj legyen, de már is nagyobb rend van, mint volt. Délután és este is pakolsz még 10-10 percet, az már összesen fél óra úgy, hogy észre sem vetted. Annyi idő alatt tuti teljes rend van. Nekem ez bevált.

Vagy reggel megiszom a tejeskávém, azonnal elmosom a bögrét, ez kb max20mp. Miután ettünk azonnal elmosom a tányérokat, mindent rögtön elmosogatok. Így ugyan egy nap többször, de egyszerre keveset mosogatok. 2-3 percet.

Nekem ezek a dolgok beváltak.

2012. jan. 19. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

4, 7-es válaszoló vagyok, eszembe jutott még néhány "trükköm"

Miközben főzök gyorsan áttörlöm a hűtőt vagy a konyhaszekrényt (max3 perc), térülök fordulok a lakásban és csinálok ezt-azt, ha a fürdőben vagyok fújok egy kis vízkőoldót a csapokra, vagy áttörlöm a wc-t, tükröt vagy valamit. Látom a szennyest a földön, felveszem és bedobom a szennyesbe, ami hirtelen a kezem ügyében van megfogom és a helyére teszem. Sokszor néhány másodperces feladatok és ezek egész gyorsan berögzültek nálam. Próbáld ki, néhány hét alatt hozzászokik az ember és légy magadhoz türelmes. :)

2012. jan. 19. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!