Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szerintetek kinek van igaza?...

Szerintetek kinek van igaza? Nagyimamámmal nagyon összevesztem, kijelentette, hogy utál, pedig csak jót akartam.

Figyelt kérdés

Nagyimnak elég rossz élete volt. Hála a jó égnek egészen idős koráig nem érte az egészségét semmi baj, ellenben mostanában duplán. Az elmúlt években kiderült, hogy rákos, meg aztán még a lábát is eltörte. A fia (tehát nagybátyám) 2 éve kórházba került, 3 orvos is mondta, hogy búcsúzzunk el tőle, mert 2 napja van hátra. Aztán valahogy mégis túlélte, az orvosi kartonjára rá is van írva, hogy orvosi bravúr.

Tehát a probléma alapvetően nagymamámmal van. Nem lehet vele semmiről sem beszélni, csak arról, hogy ő rákos (már túl van rajta), meg el van törve a lába (2 éve törte el, azóta teljesen ép) és egész nap csak erről beszél. Nekem ezzel eddig nem volt bajom, csendben hallgattam, közben persze másra gondoltam, mert elég nehéz századszor is végig hallgatni ugyanazt. A hétvégén nála voltam. Ugye megint kezdte, hogy ő rákos beteg, hogy neki gerinc sérve van, hogy csípő ficama meg a többi. És elkezdte mesélni, hogy egészen pontosan milyen volt, mikor nagybátyám kórházban volt. Hogy milyen hanggal beszélt, hogy milyen állapotban volt. Kértem, hogy erről ne beszéljen, egyrészről ott voltam tehát tudom, másrészről nem akarok ilyen fájdalmas dolgokról hallani, így sem vagyok teljesen jó lelki állapotban, ne ilyenről beszéljünk .Persze csak folytatta, attól érzi jól magát, ha ilyen dolgokról beszélhet.


Ma próbáltam beszélni vele erről, hogy ez mennyire nem jó, hogy állandóan ilyenekről beszél. Hogy az ő lelki állapotának nem tesz jót, ha mindig csak a betegségére gondol és mindig arról beszél, mert így sosem fog meggyógyulni. Úgy kiakadt és elkezdett ordibálni, hogy teljesen megijedtem! Hogy neki az orvos megmondta, hogy nem fog meggyógyulni (igen ez is úgy minthogy a nagybátyámnak is megmondták, hogy 2 nap múlva meghal...) és hogy mi az, hogy ne mondja el, igenis elmondja ha kell milliószor is, mert mi a családja vagyunk és végig kell hallgatnunk és hogy képzelem, és hogy eddig szeretett, de ezentúl ne várjam, hogy oda egyáltalán mehetek stb.

Hiába mondtam neki, hogy tényleg csak jót akarok neki, hogy neki nem jó, hogy most is kiabál, nem jó az idegeinek, a lelkének, de csak olaj volt a tűzre. A lényeg, hogy most el kellett jönnöm. Majdnem nekem jött, a nagypapámnak kellett lefognia. Tényleg csak jót akartam, nem megbántani. Vagy tényleg ilyen rossz, hogy ezt mondtam? Nem értem az embereket... nyivákolnak, hogy senki nem segít nekik, de ha valaki mégis, akkor meg azon vannak ki akadva.


2012. jún. 10. 22:39
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Azt kell mondjam ez az idős korral jár, pláne ha világ életében falun élt, ott talán mégjobban kiélesednek a helyzetek! Az én nagymamám is ilyen. Egyetlen sztoriját szeretem, amikor a világháborúról mesél, hogy milyen borzalmakkal járt. A többi rosszindulatú megjegyzés a falubeliekre, vagy rokonokra, ki kivel kavar, kihez fog hozzámenni, ki miben halt meg és mikor stb. (egy név sem ismerős, mivel nem a szomszédban lakik) Aztán ha ez lejárt, akkor hogy unokatesóm már lassan 30 éves és még nem volt egy normális barátja sem, rajta van, hogy majd ő szerez neki... :D Ezután, 17 éves korom óta azt hallgatom én mikor megyek férjhez, van-e barátom, ha van, akkor kioktatás, hogy becsüljem meg, ha nincs akkor valamit rosszul csinálok és ha így folytatom én is egyedül fogok meghalni, mint unokatesóm, aki még csak 28, de már elvan kapálva a magánélete részükről... :) Ja, meg a kedvencem. Megcsalt a párom és én elhagytam, mire nagyim: "biztos sz*rul csináltál valamit". Hát mondom köszi, pont erre volt szükségem. :D

Aztán a nem akarok panaszkodni, de... kezdetű mondatok, hogy mennyire fáj itt ott és már felkelni nem bír egyedül, persze hiába mondjuk hogy kórház, nem! Ő már öreg, a halált várja, nem megy kórházba, addig él amíg a jó isten engedi... Mit ne mondjak baromi jó ezt hallgatni, de ez van. Beletörődtünk, hogy nem egy kisgyerek, akit erőszakkal el lehet rángatni orvoshoz, vagy akinek meg lehet változtatni a gondolkozás módját. Kezd nagyon leépülni szegény és egyelőre örülök, hogy még tud sztorizgatni, én végighallgatom, persze nálam is az okos bólogatás a nyerő többnyire, mert minden sztorit ezerszer hallok, de nem akarom elrondítani azt a kevés időt, amit még együtt tölthetünk. Ő határtalanul boldog, hogy van aki végighallgatja végre, én meg örülök, hogy még köztünk van, nem bántom.

Az öregekkel megértőnek és türelmesnek kell lenni, hiszen többnyire nem azért beszélnek ilyenekről, mert jókedvük ezt diktálja, hanem mert pl érzi, hogy közel a halál és a félelmeit talán így próbálja kiadni magából... Ezer oka lehet, a lényeg, hogy ahogy anno ők is végighallgatták minden idióta sztorinkat, amikor kicsik voltunk, akkor is ha ezerszer meséltük el, úgy szerintem illik ezt viszonozni és most nekünk támogatni őket! Tetszik nem tetszik, tisztelet kérdése az egész szerintem.


A nagymamád majd megnyugszik, az enyém is szokott dobálózni nagy szavakkal, de már fél nappal később visszaszívja még ha nem is mondja ki, tudatja, hogy azért baromira nem esne jól neki, ha nem lennénk többé mellette!

2012. jún. 11. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Nézd, te egy idős embert nem fogsz tudni megváltoztatni... ha valamiben van fantázia, akkor az az, hogy megmutatod neki, hogy mit csinál, és hagyod, hogy saját maga jöjjön rá, mit csinál rosszul. Pl. ha legközelebb találkozol vele, te magyarázd fél órán át folyamatosan, hogy mostanában minden frontnál kibirhatatlanul hasogat a fejed, és hogy a multkor is begörcsölt az epéd a tojásrántottától, és a bokád is dagad estére, és nem tudsz koncentrálni a feladataidra mostanában, és ez milyen rossz, és így már nem tudod, hogy mi értelme van az életednek... (stb) ... érd el, hogy felcserélődjenek a szerepek, és ő mondja ki azokat a dolgokat, amiket most te mondogatsz neki... persze ne játszd túl, csak okosan:)))
2012. jún. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Én teljesen megértelek. Én együtt életm a nagymamámmal az esküvő után öt és fél évig. Oda született a lányunk, de pont ezért be kellett költöznünk a városba, mert nem tudtam volna dolgozni járni, meg a gyerkőcöt oviba vinni.

Nagyon sok mindenben nem értettünk egyett, mindig csak arról beszélt, hogy neki már nem érdemes élni. Főleg mikor elköltöztünk onnan. Minden hétvégén ott voltunk, minden nap felhívtam, apu is mindennap ment hozzá, tehát nem hanyagoltuk el, mégis egy telefonbeszélgetés alkalmavála a fejemhez vágta, hogyha számítana nekünk valamit, akkor nem költözünk el. Ez nagyon rosszul esett, mert tudja ő is, hogy akkor fel kellett volna adnom a munkahelyemet és utána nagyon nehezen találtam volna munkát.

Nagyon haragudtam rá, és a sors fintora, hogy rá egy hétre, akpott egy agyi embóliát és után egy hét múlva meghalt. Nagyon váratlanul jött.

Így csak annyit tudok mondani, hogy addig örülj, amí hallgathatod, mert nekem már nincs nagymamám, pedig nagyon szeretném még hallani a hangját, akár panaszkodik, akár nem, de már nem lehet.


Egyébként pedig a többieknek igaza van, ők idősek, ilyenkor már olyanok, mint a gyerekek. Gondolj bele, ha egy kicsinek azt mondod, hogy amit ő mond, az nem úgy van, akkor ő is azt mondja, hogy nem szeretlek.


Egyébként, valószínű, hogy amikor legközelebb mész, akkor már nem is fog emlékezni arra, hogy Te mit mondtál neki.

2012. jún. 11. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Mamám dettó. Bár ő már nem nagyon ordibál, (asztmás beteg) de néha olyan hangja van, hogy megijedek tőle. Folyton arról beszél, hogy ő meg fog vakulni (pedig ezerszer el lett neki mondva, hogy ha rosszul van, akkor a vérnyomása miatt nem lát), meg állandóan mászkál, de addig megy amíg rosszul nem lesz (komolyan, egészséges ember nem mászkál ennyit) és mikor mondjuk neki hogy jó lenne ha leülne folyton azzal jön, hogy de neki az orvos megmondta hogy mászkálni kell! Ezen már nem lehet segíteni szerintem, nálunk évek óta ez van, és egyre durvább... =/
2012. jún. 12. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Ma hála Istennek túl voltam a vizsgámon és nem is sikerült rosszul, mert sikerült kitörölnöm ezt a családi perpatvart - persze amint hazaértem, nővérem azonnal a fejemhez vágta amit kellett. De tudjátok igazából nekem is annyira rossz ezt hallgatni nagyimtól, aki világ életében mindig vidám volt és mesélte a sztorijait, hogy hogy járt Rómában meg Münchenben és még a 20. elmesélés után is lehetett egy jóízűt nevetni. Most meg egész nap, hogy ő meg fog halni meg fog halni. Hát köszi. Ha valamibe belefog halni akkor az az idegei lesznek. Nem a rák, meg egyáltalában milyen rák? Volt egy daganat a mellében, amit szépen eltávolítottak, volt 1-2 kemon, ami tényleg nagyon rossz volt, de ennek is már 2 éve. Nekem volt barátnőm 13 évesen lett leukémiás. 13 évesen. Azért az mégis más, ha az ember öregkorára lesz beteg, amikor már igazából semmiről sem marad le, mintha gyerekkorában. Persze a betegség sosem jó, de ha nekem most választanom kéne, hogy most akarok e sz@rul lenni, vagy 60 éves koromra, akkor egyértelmű, hogy az utóbbit választanám. Tehát volt ez a barinőm. Azt hogy beteg tulajdonképpen az anyukájától tudtuk meg. Láttuk rajta, hogy szomorúbb mint szokott lenni, meg sápadt volt fogyott is, de nem gondoltunk semmi komolyra. Aztán az anyukája árulta el, hogy Regina (így hívták a lányt) leukémiás, de nem akart róla szólni, mert tudta mennyire megijedünk. Végig ott voltunk mellette sokkal több kemot kapott mint nagyim , de soha egy szót nem hallottunk tőle, hogy milyen rossz, meg mennyire fáj. Mindig de mindig csak pozitív volt. Meg is gyógyult, pedig az orvosok is mondták, hogy hát nem biztos. Persze azóta elköltöztek, úgyhogy más csak neten beszélgetek vele néha-néha, de szerintem neki akkor is sokkal rosszabb volt. Kimaradt a suliból, nagyon sok barátja nem is merte meglátogatni, mert annyira rosszul nézett ki, hogy konkrétan (bocsánat érte) félelmetes volt. És azóta, hogy túl van rajta soha nem említi fel. Mikor kérdem hogy van mindig a lehető legpozitívabb, most megy majd egyetemre reméljük, meg már 3 nyelvvizsgája is van. Ezzel szemben nagyim már teljesen leírta az életét. Decemberben meghalt egy rokonunk. Mentünk a temetésre, és mondta a halott rokon fia, hogy hát bélrákja volt. Erre nagyim: jaj ő azt tudja pontosan hogy milyen, ő is milyen sokat szenved ő sem húzza sokáig blablabla. Más ember temetésén! Szerintetek ki a bánat volt kíváncsi az ő bajára, amikor valaki az anyját, a nagyanyját, a testvérét temette? Mondtuk is neki utólag, hogy hát azért itt most erre pont nem volt senki sem kíváncsi, de persze akkor is kiakadt. Ez a ki, ha nem ő típusú hozzáállás. És akkor én vagyok a sz@r, ha más temetésén nem vele foglalkozom, meg nem vagyok hajlandó újra úgymond átélni nagybátyám haláltusáját. És akkor most majd én menjek megalázkodni meg bocsánatot kérni, és akkor megint végig kell majd hallgatnom, hogy ő idős beteg ember, hogy gondolom, hogy neki ilyet mondok, hát ő már hamarosan meghal mégis hogy képzelem.
2012. jún. 12. 20:28
 16/16 anonim ***** válasza:

Nézd... Azért egy fiatal életerős embernek/gyereknek teljesen más egy ilyen betegséget elviselni mint egy idős embernek, aki már nem úgy mozog, nem úgy érez, megélt egyet smást. Míg egy gyerekkel el lehet hitetni hogy igen is megfog gyógyulni, addig egy idős embernek már könnyebb azt mondania, hogy már úgy is mindegy! És akkor arról nem is beszélek, ha esetleg tipikus időskori betegségekkel küszködik valaki, érrendszeri, keringési, vérnyomás problémákkal, végtagfájdalmakkal, reumával, ízületi fájdalmakkal. Szóval azért egy ilyen idős emberből sokat kivesznek ezek és az, hogy vesztett már el valakit daganatban/rákban, nehezen hiszi el, hogy ő lesz az, aki meggyógyul.

Mellesleg a ráknak és társainak nincs olyan hogy 2 hónap és akkor meg is gyógyult... azt hiszem ilyen 5 év elteltével mondják ki, hogy valaki tünetmentes és 8-10 évvel a betegség után mondhatják azt valakiről hogy gyógyult, addig bármikor visszaeshet!

Szóval ne hibáztasd a nagyidat, hogy így fogja fel a dolgokat, inkább próbáld lelkesíteni, adjatok reményt neki, találjon értelmet arra, hogy küzdjön és élni akarjon! Pláne ne hasonlítsd össze egy fiatal életfelfogással.


Van olyan ismerősöm sajnos, aki 85 éves létére bevágta a fejét. Az egy fiatalnak 3 öltés lett volna, talán kisebb vérömleny. Ő mostmár 5. hete van kórházban és sajnos elképzelhető hogy ott is marad... nem azért mert nem akar élni... azért mert egyszerűen a teste kifogott rajta, elöregedett, sokkal nagyobb sokk bármilyen betegség vagy sérülés neki, mint egy fiatalnak!

2012. jún. 12. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!