Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tehetünk jogilag?

Mit tehetünk jogilag?

Figyelt kérdés

Van egy családi házunk ami az Én,és a féltestvérem nevén van.Amikor édesanyámék ezt a házat vásárolták,kettőnkre íratták.A haszonélvezők természetesen Ők.Amikor felnőtt a testvérem,elfelejtette,hogy kik nevelték fel,hálátlanul elég link életmódot kezdett élni,holott a szüleim nem erre nevelték,ezért a nagyszüleihez költözött önszántából.Ez több,mint 10 éve volt.Azóta felnőtt,és én is.Mivel szerettük volna felújítani a szüleimmal teljesen a házat,anyum felvett egy hitelt,amihez mindkettőnk beleegyezése kellett,mivel mi vagyunk a tulajdonosak.Mivel ezen az aláíráson kívül a drága testvérem semmit nem tett a házért kb 15 éven keresztül,most bejelentette,hogy legyek nyugodt,igényt tart a fél házra...Sajnos joga van hozzá,mivel a nevén van,és ezt sajnos megmásítani már nem lehet,plusz még jelzálog is van a házon,és nem lehet átíratni.Bosszantó!A szüleimet is zaklatja a gondolat,hogy egy ilyen hálátlan gyerekre írták a házat,aki nem képes segíteni semmiben,sem a szüleinek,sem a házkörüli teendőkben,pedig ők mindig támogatták!Ráadásul anyumék fizetik a kölcsönt is,amit egy fillérig a ház szépítésére költöttünk,én is segítek benne a fizetésemből.Én is sokmindent vásároltam már a házhoz.Festékeket,bútorokat,stb.Szóval szépítgetjük,ahogy lehet.Mint írtam,a törlesztésből is kiveszem a részem.Most mégis rossz belegondolni,hogy egy link,szélhálmos ember házát is szépítgetem,aki semmit sem tett bele,mégis követelni fogja rajtam a fél ház árát majd a jövőben!Mit lehet tenni jogilag,hogy kizárólag az én nevemen legyen a ház? Így egyszer akár elköltözni sem tudok,ha ő nem ad engedélyt a ház eladására...

A kioktatóknak írom:Senki,egy szóval sem fog eltántorítani semmitől,és már most kijelentem,hogy kíméljenek az ,,oltogató" semmit nem mondó válaszoktól.Kifejteni bővebben nem fogom a családi problémákat,de elég nyomós okunk van arra,amit fentebb leírtam.Nem kisemmizésről van szó...de egy 37 éves ember,aki nem dolgozik,egész nap a Playstation előtt ül,és arra vár,hogy majd egyszer úgyis örököl,ne jusson már csak úgy potyán egy házhoz!Dolgozzon meg érte!



2012. jún. 12. 23:07
1 2
 1/12 Panka08 válasza:
49%
Nem vagyok jogász, de talán azzal lehet valamit kezdeni, hogy a szüleid a haszonélvezők. Mivel a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdon jognál, (bár ez sem egy hiper-szuper megoldás de a semminél több) végrendeletben talán rögzíthetik, hogy a haszonélvezeti jogot kizárólagosan te megörököld. Íg egy jó darabig "biztonságban " vagy. Más megoldást nem látok. Levenni a nevéről nem lehet, csak, ha aláírja, hogy lemond, vagy eladja.
2012. jún. 12. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
53%

"Mit lehet tenni jogilag,hogy kizárólag az én nevemen legyen a ház? Így egyszer akár elköltözni sem tudok,ha ő nem ad engedélyt a ház eladására... "


Sok adat hiányzik:


Milyen arányban vagytok tuljadonosok?


A kölcsön ki vette fel? Az oké, hogy kellett a tulajdonosok HOZZÁJÁRULÁSA, de ki a kölcsönfelvevő a szerződésben?


Mit jelent pontosan, hogy a tesód "igényt tart a házra"?

Amíg a haszonélvezők élnek, addig amit ők akarnak, azt tesznek a házzal, csak el nem adhatják, mert ugye nem az övék.

Papíron meg a tesóé egy része (majd megírod, hány %), ezen sem változtat semmiféle "igénytartása" semmit, szóval nem értem, mit változtat, ez az ő egy mondata bármin is.


Amit a szüleid belefektettek a házba, avval lehet valamit kezdeni, amikor a bérlő értéknövelő felűjításokat, beépítéseket tesz, annak is van valami külön útja, hogy neki is haszna származzon belőle. ÉS ami az övék, afelett már ők rendelkezhetnek, hogy kire hagyják. És így ha már nagyobb % a Te részed, akkor Te döntesz a ház hasznositasarol, hogy leadod-e vagy kiadod, stb.


Még egy út: megnézni, hogy vissza lehet-e csinálni az ajándékozást - mert végülis egy ajándékozásról volt szó 10-15 évvel ezelőtt.


Mind2 kérdéshez ingatlanos ügyvéd kell, nem tudjátok ezt megspórolni, hiába is remélted, hogy egy internetes laikus fórumon el tudod intézni ezt...

2012. jún. 12. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Ha még nem kezdtetek bele a felújításba akkor még nincs veszve semmi.

Gyorsan értékeltessétek fel a lakás állapotát.Hivatalosan,bejegyezve,hogy pontosan mennyit ér a lakás a jelenlegi állapotában. Felújítás után újra értékeltessétek fel ügyvéd segítségével úgy hogy a felújítás költsége a te kiadásod volt.

A tulajdonjoga bár megmarad a tesódnak,de ha eljön az idő neked nem a felújított lakás felét kell átadni neki,csak annyit amennyiért a felújítás előtt felértékelték.(annak is csak a fele az övé)

Csak remélni tudom,hogy ezt csináltátok, ha már felújítottátok.

2012. jún. 12. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A kötelmi jogban van valamilyen időkorlát, hogy ajándékot mennyi időn belül lehet visszakövetelni érdemtelenségre hivatkozva. Erre érdemes lenne rákeresni vagy egy szakjogásztól megkérdezni.

10-15 év rémlik, de azóta változhatott is a törvény, illetve nekem is csak rémlik, ne kezeld tényként.


De ha megvan a törvény és még nem csúsztatok ki az időből, akkor visszacsinálható.

2012. jún. 12. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

[link]


Ezt találtam, a legalján van a törvény. Nincs már türelmem magát a törvényt átbogarászni, de ha van megoldás, ebben lesz. A complex.hu-n keress rá és olvasd el, ott lesz az időkorlát is.

2012. jún. 13. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

50-50%-ban vagyunk tulajdonosak.

nem megoldást keresek,csak tanácsokat kérnék,mielőtt akár ügyvédhez fordulnánk.

Már megkezdtük a felújítást.Édesanyám nevén van a jelzáloghitel,amit ugye erre a házra vettünk fel.Amikor felvettük volna az OTP-től a hitelt,fel kellett egy értékbecslővel értékeltetni a házat.Ez a papír meg is van valahol...most ugye már jóval többet ér,ugyanis csak a tető volt 2 millióba.

2012. jún. 13. 00:07
 7/12 A kérdező kommentje:
Ezt a hitelt én és a szüleim nyögögetjük ki.Amikor a házról van szó,bezzeg tudja mondani bátyám,hogy az Övé is,amikor valamit csinálni kell,akkor már persze nem...de arra sem mond semmit,hogy ez a ház,ahogy kinéz,nekem ,és anyáméknak köszönhető,mi dolgozunk meg érte!
2012. jún. 13. 00:09
 8/12 anonim ***** válasza:

" Amikor felvettük volna az OTP-től a hitelt,fel kellett egy értékbecslővel értékeltetni a házat.Ez a papír meg is van valahol.."


Ez jó hír!!!

Akkor fontos,hogy felújítás után is értékeltessétek fel a házat ügyvéd segítségével.A különbözet csak téged illet meg..

2012. jún. 13. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ha ez valóban igaz,nagyon jó hír!Olyat is hallottam,hogy csak annak az értéknek a fele illeti meg őt,amennyiért anno a házat vettük...
2012. jún. 13. 00:18
 10/12 anonim ***** válasza:

Jól írták, én is erre gondoltam. A különbözetre.


Számlákat kérj mindenről, a te nevedre, így igazolod, hogy az értéknövelő beruházásokat te fizetted, így ez az összeg a te részeden lesz "pluszban". Azaz költesz a házra 5 milliót pl., akkor ez a rész majd le lesz vonva a tesód részének az értékéből, hiszen ez a te egyedüli beruházásod.

2012. jún. 13. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!