Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Igaza van a páromnak, nem...

Igaza van a páromnak, nem vagyok felelős a testvéremért?

Figyelt kérdés

A bátyám szellemi fogyatékos. A szüleim nagyon sokszor mondták, hogy ha majd ők nem lesznek, nekem kell gondoskodnom róla. Eddig azt hittem, tényleg így van, így kell berendeznem az életemet.


Van most egy barátom, szerinte ez nem így van, nem kötelességem a bátyámnak alárendelni az életem. Ez azért vetődött most fel, mert a barátom szeptembertől megy ki külföldre és szeretné, ha vele mennék de szüleim szerint ez nem jó ötlet, mert a bátyám el fog felejteni és később nehezebb lesz visszaszoktatni.


Ti mit gondoltok?


2012. júl. 21. 18:51
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:
85%

19.43: nekem is valami hasonló jutott eszembe, jól megfogalmaztad.


Én továbbmegyek: A szülők sem kötelesek feláldozni mindent egy fogyatékos gyerek miatt. (Pedig ott még erősebb a gondoskodási ösztön/ elvárás, mint a testvéreknél. ) Nem egy olyan példa van, hogy a szülők (vagy ha vki egyedül nevelte, akkor a szülő) feladtak mindent: karrier, hobbi, lakóhely, szórakozás...stb. Ez hosszú távon nagyon nehéz, nem mindenki viseli el, a vége nem egyszer az, hogy az ember megutálja a saját gyerekét, úgy érzi, hogy elvette az életét. Ezután persze megutálja saját magát is, hogy hogy gondolhat ilyet. Depresszió, öngyilkosság...stb. Nem éri meg. Persze, a szeretteinkről gondoskodunk, hiszen ez a család egyik feladata, de a gondoskodás nem jelenthet önfeladást!

Röviden (és nyersen): Szerintem a szüleid önzőek. Én soha de soha nem kérnék ilyet a gyerekemtől!

2012. júl. 21. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 A kérdező kommentje:

Hát nem konkrétan mondta anyukám, hogy nem lehet gyerekem, csak hogy nem lenne okos, nem bírnám, nem lenne jó a gyereknek sem.


26 éves vagyok, a szüleim 52 és 57. A bátyám 30.


Intézetről anyuék hallani sem akarnak, az nagyon megalázó lenne a bátyámnak és biztos rosszul bánnának vele!

2012. júl. 21. 20:11
 23/41 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem nem kötelességed gondoskodni a bátyádról! Vannak erre intézmények vagy mit tudom én. De elég nagy baj,hogy a szüleid ezt táplálják a fejedbe,hogy gondoskodni kell róla. Gondolom huszon éves vagy nem rabszolga vagy! Menj külföldre érezd jól magad!
2012. júl. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
100%

Szia,


szeretnék elmondani neked egy torténetet tapasztalatbol. A nagymamam két szellemi fogyatékos testvérével maradt tobbé-kevésbé egyedul, miutan dédim meghalt (addig o élt veluk, marmint dédim, mivel az o fiai voltak). Azért mondom, hogy tobbé-kevésbé egyedul, mert azért mamamnak vannak még mas, egészséges testvérei is, rokonsag, stb., de nagyrészt mégis o volt veluk, hozzajuk koltozott, otthagyva a sajat hazat. Mamam ekkor mar ozvegy volt, a beteg tesoi, ahogy oregedtek, egyre tobb gond volt veluk, plusz fiatalabb korukban azért sok mindent rajuk lehetett bizni, dédiméknek allataik voltak, meg nagy kertjuk, foldjeik, és a fiuk segitettek nekik, még lovat is tudtak szerszamozni, fat vagni, felmosni, mikor mar dédim nem birt hajolni, ilyesmik. Es ezzel elfoglaltak magukat, ketten egymas kozt elbeszélgettek a maguk modjan. Mamam egyrészt egybol, ahogy hozzajuk kerult, mar nem is adott nekik ilyen hazimunkakat, pedig még birtak volna (na nem lovat szerszamozni, akkor mar rég nem volt lovuk, se mas allatuk); masrészt nagyon haragudott rajuk, mert a viselkedésukkel idegesitették ot, ami azért értheto, hosszutavon ez olyan nehéz dolog, hogy akinek nincs benne része, annak fogalma sem lehet rola, és én pl. biztosan képtelen lennék ra. Mamam azért is duhos lehetett, bar ezt sosem mondta, mert ott kellett hagynia miattuk a hazat, mindenét, bar o dontott igy. Aztan, ahogy a "fiuk" (mi igy hivjuk oket, mert olyanok, mint a gyerekek) egyre idosebbek lettek, egyre jobban unatkoztak, elojottek az korral jaro nyavalyak, egyikuk mar csak pépeset tudott enni, mert kihullottak a fogai, nem részletezem. Aztan o meg is halt, nem akarok hazudni, hetven- vagy nyolcvanegynéhany évesen. A masikuk is most mar hetven éves. Mamam végigkuszkodott veluk nagyjabol husz évet, még ha volt is segitsége. Mostanra mar teljesen megkeseredett, mar neki is pihennie kellene, de o maniakusan ragaszkodik a munkahoz, legyen az a kertben, konyhaban, barhol. Kozben mar kiegyenesedni is alig bir. Es igy volt a testvéreivel is: bar mindig terhet jelentettek neki, soha egy percre sem hagyta magukra oket, még a testvéreinek is alig engedte, hogy vigyazzanak rajuk, mikor egy hétvégére elment pl. egy gyogyfurdobe - szamomra teljesen érthetetlen modon.

Hogy ebbol az egészbol mit szursz le, az a te dontésed. En ugy latom, hogy mamam onként, mintha valamiért vezekelne, tonkretette a lehetoségét egy nyugodt nyugdijas életre, és emiatt aztan beteg testvéreit okolta, még ha ezt igy nem is mondta ki.

Nagyon nehéz ezt vallalni, és kockaztatni, hogy kifordulsz onmagadbol a tul kemény élet miatt, amit magadnak valasztottal, de mégsem birod el.

Ugy gondolom, nem szégyen, ha segitséget kérsz majd, pl. egy otthonét, apolokét, hiszen ettol te még jo ember maradsz, és szeretni fogod a testvéredet.

2012. júl. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
23%
Azért a szülők sem örömökben vállaltak beteg gyereket. 30 évvel ezelőtt nem volt ilyen fejlett az orvos technika. Egyszerűen féltik a gyereküket, hogy mi lesz vele ha meghalnak. Ez teljesen normális szülői reakció. Ami azért még lehet akár 30 év is, hisz nem öregek a szüleid. Azért 56 éves korodig azért ki tudod magadat élni. Az meg, hogy nem lenne jó gyereket vállalni mellette arra pedig csak azt tudom írni, hogy 5 év szülsz mondjuk akkor a 30 éves példa mellett már 25 éves gyereket lenne mire hozzátok kerül. Meg a gondozásáért kapnál ápolási díjat, amiért már fel is tudnál venni valakit, hogy segítsen neked.
2012. júl. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 anonim ***** válasza:
87%

A kommented alapján úgy érzem, a szüleid már kőkeményen beléd verték, hogy te azért vagy a világon, hogy a bátyádról gondoskodj.

Hát nem! Hallgass a barátodra, menj külföldre, éld az életed, és ne legyen lelkiismeret-furdalásod, amiért ezt teszed. Nem vagy a bátyád szolgája, de ezt először neked magadnak is el kell hinned - és ne hagyd, hogy a bűntudat-ébresztő kurzussal támadjanak le a szüleid! Ha a bátyád állapota romlik, erőszakos, úgyis szakszerű ellátásra, intézeti elhelyezésre lesz szüksége, attól, hogy ezt biztosítod neki, még nem hagyod cserben - de a saját életedet is élni tudod.

2012. júl. 21. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/41 anonim ***** válasza:
92%
Megkérdezhetem, hogy pontosan milyen típusú fogyatékossága van a bátyádnak és mit jelent ez az állapotára nézve? Mire képes/nem képes?
2012. júl. 21. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:
96%

Édes kislányom!Engedd meg a megszólítást, hiszen azt hiszem nagymamád lehetnék.

Azt hiszem ez a kérdés most kissé szétveri az egész eddigi gondolkodásmódodat.A szüleid arra neveltek, hogy csak és kizárólag egyetlen feladatod lehet az életben.A bátyád gondozása.Ezért nem mehettél táborba, tanfolyamokra járatnak, megmagyarázták, hogy még saját gyereked sem lehet.Most szembesülnöd kell azzal, hogy ez így nem igaz.

Egyetlen életed van neked is, nem rendelheted alá a bátyádénak.Azt írod, néha erőszakos.Gondold végig, te lány vagy, gyengébb nála.El kell tűrnöd, hogy esetleg megtámadjon? Meg tudod védeni magadat, ha teljesen egyedül leszel vele? Hogyan fogsz dolgozni járni, miből élsz?

NEM! Ezt nem tehetik veled a szüleid.Elhiszem, hogy szereted a testvéredet, de nem kötelességed alárendelni az egész életedet.Menj a barátoddal,éld a saját életedet!A bátyádat pedig intézetben kellene elhelyezni, ahol ellátják, gondoskodnak róla.Ott látogathatod, amikor csak akarod.

Ne hagyd, hogy a szüleid ennyire elnyomjanak.Egyébként tán halni készülnek?Amíg ők élnek, addig ők látják el.A sérült gyermek ellátása a szülőknek sem kutyakötelessége, erre a célra hozták létre az intézeteket.Tiszteletre méltó az a szülő, aki ezt vállalja.De semmiféle tiszteletre nem méltó, ha szül egy másik gyereket,akit kimondottan a sérült szolgájának nevel.

2012. júl. 21. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 anonim ***** válasza:
85%
A szüleidtől igenis önzőség volt ez a kijelentés. Ők hoztak egy döntést, ami így is kihatott az életedre, de nem várhatják el, hogy te is alárendeld magad ennek. Most mit gondolnak? Majd netán azért ne szülj gyereket, mert a bátyádat kell pelenkázni? (nem tudom, milyen állapotban van, ez egy példa) Vagy egyszerűen ne legyen időd és energiád a saját családodra, munkádra, mindenre, mert az ő elvárásuknak teszel eleget? Ez marhára nem fair! Nem is hiszem el, hogy vannak ilyen önző szülők! Ne hagyd, hogy érzelmileg zsaroljanak, mert ez igenis az! Párodnak van igaza, előbb vagy utóbb magad is rájössz. Nem azt mondom, hogy válaszd őt, de fontold meg, amit mond. A saját boldogságod érdekében.
2012. júl. 21. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 anonim ***** válasza:
90%

Igaza van a barátodnak. Menj csak ki vele!


A szüleid az önzőek, mert a nyakadba akarnak varrni egy beteg testvért, holott te nem vagy a szülője! Neked a saját életedet KELL élned, és nem azzal törődni, hogy vele mi lesz. Amíg élnek a szüleid, addig semmi gond, ha pedig nem, akkor be lehet adni spec. otthonba. Ami azér tis jó, mert ott nagyon jól tudják őket ellátni.


A szüleid rendkívül önző és buta, földhözragadt ezer évvel ezelőtti gondolkodású emberek. Azzal, hogy olyan felelősséget varratak a nyakadba folyton, és bűntudattal neveltek a testvéred miatt, már eddig is iszonyú sokat ártottak neked.


Tudom, hogy nagyon sok ember zsigerből ítélekzik és a szívélhez kapva azonnal lepontoz, de nem érdekel. Ezek tények és észérvek. Senkinek sincs joga tönkretenni egy egészséges másik ember életét, csak azért, mert történetesen van egy beteg testvére. Aki ezt teszi, az az önző!


Nyugodtan menj csak ki külföldre a barátoddal és éld az életedet. Ha a szüleid meghalnak (ami még igensoká lehet, tehát aljas árzelmi zsarolás azl, hogy "jajmilesz, ha meghalunk"), és nem lesz senki, aki a tesvéred felől gondoskodjék, akkor te egy külföldi háttérrel a hátad mögött valószínűleg sokkal jobb anyagi körülményeket tudsz neki teremetni, jobb ellátást, mintha otthon tetted volna magad mártírrá és tönkre. Teljesen fölöslegesen.


Nem vagy felelős a testvéredért, mert nem vagy a szülője!

Ha akarod, akkor látogathatod az otthonban. De ne tedd magad tönkre. Segíteni nem tudsz rajta, sem neki, ahhoz spec. segítség és ápolás kell, egyedül annykit tehetsz a nagy márírkodásban, hogy magad is tönkrezúzod.


Elhiszem, hogy a szüleid egyrészt aggódnak a beteg tesó miatt, de azt is elhiszem, hogy önzőek és irigyek rád, a fiatal emberre és a nyakadba akarnak varrni valamit, ami nem a te felelőséged - csak azért, hogy otthon tartsanak.

Neked a jövendő életedet kell(ene) megalapoznod, a saját leendő családodra gondolnod, és a majdani gyerekeidet (ha akarsz) ápolni, nevelni, gondozni és azokért felelősséget vállalni! Az tényleg a te felelősséged lesz - a tesó nem.

2012. júl. 21. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!