Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mi az oka, hogy bár ott...

Mi az oka, hogy bár ott ennyire rövid a "gyes", mégis átlagosan 4-5 gyerek van egy családban?

Figyelt kérdés

Baráti családnál nyaraltam Izraelben, néhány hétre családtaggá váltam. Nekik 5 gyerekük van, ez az átlagos gyerekszám arrafelé.

Amikor az anyukával beszélgettünk a gyerekvállalásról, kikerekedett a szeme, hogy nálunk 3 évig otthon maradnak. Izraelben a GYED-hez hasonló juttatás van és 14 hét a törvényileg meghatározott otthonmaradási idő.

Nagyon kevés ott a háztartásbeli, többnyire azok vannak tovább otthon, akiknek egészségügyi okból muszáj. (Pl. veszélyeztetett terhesek ott is fizetett szabadságot kapnak).


A bölcsőde/óvoda fizetős, bár nagyjából az ottani minimálbér harmada az összeg. 3 hónaposan beadják a gyereket és mennek vissza dolgozni.


Mégis azt láttam, hogy a gyerekek többsége boldog, önálló és nagyon jó a családképük. A szülőket még a huszonéves fiúgyerekek is megölelgetik spontán.


A nemi egyenlőség szembetűnő, az apuka ugyanúgy odapattan a konyhába segíteni, húst darálni, főzni, mosogatni, mint az anyuka.


Az ő gyerekeik már felnőttek, mindegyik sikeres, boldog, kiegyensúlyozott.


Miben lehet más az ottani modell, mint nálunk?


2012. aug. 1. 10:14
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
64%
A szemléletben. Azt vettem észre, hogy mi hajlamosak vagyunk minden apróságból nagy ügyet csinálni. Más országban élnek spontán a mának. Nem sírnak a jövőn. nem foglalkoznak annyit más emberrel, mint mi. Mi valóban birka nép vagyunk. Megyünk mindig valaki után.
2012. aug. 1. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
74%

Egyrészt ezt hívják kulturális különbségnek. Ennyi.


Másrészt talán az életszínvonal is belejátszik. Tudom, hogy a pénz nem boldogít... de azért ha a szülők annyit keresnek, hogy nem egy elnyúzott, szakadt ruhás, örökké stresszes és elégedetlen anyuka (mert miből lesz kiscipő, miből lesz számlabefizetés, miből lesz vacsora?) és egy infarktusközeli állapotban güriző ugyancsak elgyötört apuka neveli azokat a gyerekeket, akkor azért más a helyzet, mint nálunk.


A pénz, anyagiak, megélhetés miatt nincsenek viták, feszültségek,a párok többet foglalkoznak egymással, vélhetően a gyerekek érkezése után is.

2012. aug. 1. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
46%
Nem jártam még izraelben, de az a vélemémyem, hogy talán ott jobban ki lehet jönni a fizetésből, és némi tartalékot is lehet képezni a gyerekek jövőjére. Úgy gondolom, hogy ott az erkölcs és a vallás is stabilabb lábakon áll, nem úgy mint lezüllött nyomorúságos szép hazánkban.
2012. aug. 1. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
53%
Hát, ha valakinek az erkölcsei a valláson alapulnak, ott már rég baj van.
2012. aug. 1. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
69%

Nem kell ezért Izraelbe menni. Angliában is 1 évig maradhatsz otthon, ráadásul az 1 év onnantól számít amikor te elmész úgymond +szülési szabira" Ha úgy döntesz hogy 7 hónapos terhesen már otthon akarsz lenni,akkor onnantól kiveszed a megmaradt szabidat,és ha letelt,onnantól ketyeg az 1 éved. Itt is GYED-nek megfelelő összeget kapsz 1 évig. A bölcsi és Óvoda itt is fizetős, bár vannak kedvezmények. Egyébként itt úgy oldják meg a bölcsit, ovit,hogy az anyuka és apuka felváltva vigyáznak a gyerekre. Mondjuk délelőtt az anyuka dolgozik 4 órát, és az apuka otthon van a kicsivel. Délben elviszi a gyereket bölcsibe, oviba,majd elmegy dolgozni délutánra. Az anyuka megy érte,és onnantól ő van a gyerekkel. Természetesen ha van szülő vagy pénz babysitterre akkor akár 8 órában is dolgozhat mindkét szülő.


Én egyébként úgy tudom,hogy hasonló a helyzet az ameriaiknál, franciáknál,olaszoknál is.(valaki csak tudja)

2012. aug. 1. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
61%

A 70-es évekig nálunk is már 3-4 hónaposan vitték bölcsibe a gyerekeket. Akkor is elég sok családban volt 3-4 gyerek.

A gyerekek nem voltak úgy elkényeztetve,mint a mostaniak. Az anyának ideje sem volt állandóan velük foglalkozni. Anyagilag sem jelentett akkor megterhelést a gyerek,mint most.

2012. aug. 1. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
73%

Nem kell elmenni Izraelig, elég egy kicsit "közelebb" szemlélődni.

Én Svájcban élek. Itt a gyes időtartama 3 hónap azután irány vissza dolgozni. Indokolt esetben (ha a baba szopizik) maradhat az anyuka 4 hónapot otthon. De ez a max. Utána a gyereknek jön a Tagesmutter (otthoni dada szerűség) vagy az au pair (bent lakásos babysitter). Aztán 5 éves korban lehet beadni óvodába, de az se egész napos mint itthon, hanem 8tól 12ig, tehát ismét rá vannak szorulva egyéb segítségekre.

Az óvodában nem szeretik ha a gyereket szülő/sitter kíséri, önállóságra nevelik őket. Az iskolában már szólnak a szülőnek, hogy ne kísérgesse a gyerkőcöt.

Tény és való, hogy sokkal talpraesettebbek a gyerekek és önállóbbak, de ez a "hidegmarhatartás" nekem nem jön be :)

A családok ha megengedhetik maguknak, akkor az anyuka otthon marad, de a nők 70% visszamegy dolgozni szülés után, bár nem 100%ban hanem csak 2-3 napot egy héten.

A párom svájci, neki ez a természetes. Ha arról mesélek, hogy nálunk mi van (óvoda 3 éves kortól, bölcsi, GYES 3 év) akkor megdöbben. Neki meg a mi kultúránk fura.

2012. aug. 1. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

A gazdasági eloszlás hasonló náluk, mint nálunk. A döntő többség épphogy minimálbér felett keres, egy szűk réteg pedig nagyon vagyonos.

Az úgynevezett középréteg ott nem igazán alakult ki, inkább alatta és felette vannak - alatta többen.


Amikor a szoptatást kérdeztem, mondta az anyuka, hogy egyszerű, 3-5 hónapos kortól elkezdik a hozzátáplálást, senkinek se lett még baja tőle.


A többi említett országban nem volt lehetőségem megfigyelni egy család életét belülről, de köszönöm a példákat, nem tudtam róla, hogy Európában is ilyen gyakori ez a felállás (a nevezett országokban inkább csak sima turistaként voltam, nem folytam bele a helyiek életébe).

2012. aug. 1. 10:55
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Van elegendő számú bölcsőde és óvoda, és létezik a valódi részmunkaidő. (Nem az, hogy 4-6 órára vagy bejelentve, de 8-at kell dolgozni.) Nálunk egyik sincs.


Azon kívül a nemi egyenlőség sem jellemző Magyarországra. Sőt, egyre inkább a nők végzik az otthoni munka 90%-át, és sokszor még mindig kevesebbet keresnek a férfiaknál ugyan abban a munkakörben.


Ennyi a titok.

2012. aug. 1. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Ott az anyának van hová visszamenni dolgozni. Itt kinek kell egy gyerekes anya? Vagy ki keres annyit hogy dadát fogadhasson? Van ismerősöm, aki munkát kétes, ahogy kiderül hogy a gyerekek még kicsik szinte vége is az elbeszélgetésnek? A bölcsőde nehéz bekerülni....és kevés van belőlük
2012. aug. 1. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!