Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Valahol utána lehet még...

Valahol utána lehet még járni, hogy miért zártak ki az örökségből?

Figyelt kérdés
8 éves voltam, amikor ezelőtt 40 évvel édesapám meghalt, de akkor már 5 éve nem laktam vele és nem is találkoztunk. Amikor meghalt én semmilyen értesítőt nem kaptam, tehát nem is örököltem tőle semmit, pedig lett volna mit. Új felesége meg több gyereke nem született, tehát én voltam az egyetlen gyereke mégsem örököltem semmit. Félre értés ne essék, nem a pénz vagy bármi érdekel, csak kíváncsiságból, hogy ki örökölt mégis.
2012. nov. 3. 16:36
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
79%

5. vagyok.


Ezek szerint nem olvastál utána, jogilag örökségből nem lehet kizárni senkit, hacsak nem 5 év szabadságvesztést meghaladó súlyos törvénysértést követett el. Mondhatni kizárt, hogy anyukád is, meg te is börtönviseltek lennétek, de ha mégis, erről kaptatok volna értesítőt, ha meghalt. Ez kizárva.

Bizonyára azt is tudod, olyan is van, hogy az elhunyt csak adósságot hagy maga után, de ezesetben is nyilatkoznod kell, hogy lemondasz róla, értesítettek volna. Sőt, ha nincs mit örökölni, akkor is tartanak egy hagyatéki kihirdetést, ahol hivatalosan is bejelentik, mi a helyzet.

Az a legvalószínűbb, hogy valamiért nem találtak téged (egyébként nem ritka, hogy nem is keresik az embert), így az állam X idő után (nem tudom pontosan, mennyi) úgy veszi, mintha lemondtál volna az örökségedtől, államosítanak mindent. Hogyha mégis tudomást szerzel az örökségedtől, 5 éven belül perelheted az államot, aki elméletben kamatostul megtéríti az örökséged összegét. Te erről is lecsúsztál, ha jól olvasom.


Mindennek ellenére ha kíváncsi vagy, levéltárakban tudsz érdeklődni, mi történt apukád vagyonával.

2012. nov. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a választ :)

Inkább csak elméleti szinten érdekelt a dolog, de valószínű, hogy soha nem fogom már megtudni, hogy mi történt. Azt sem tudom, hogy miért nem találkozhattam vele soha a válás után és pontosan azt sem tudom, hogy miért lett öngyilkos. Szóval sok itt a kérdőjel, amit édesanyám se válaszolt meg nekem soha.

2012. nov. 3. 17:57
 13/22 anonim ***** válasza:
68%

Azt is simán eltudom képzelni, hogy halála előtt (már ha nem hirtelen halt meg) valakire ráíratta a vagyonát, esetleg szétosztotta a testvérei között.

Azt mondod tiltottak tőle, esetleg ellene neveltek, ebben az esetben simán eltudom képzelni azt a verziót, hogy nem akarta, hogy te örökölj utána.


Egyébként nemrégiben édesanyámék is igen kellemetlen helyzetbe kerültek. Meghalt a nagypapám, várták a levelet a hagyatéki tárgyalásról, de eltelt egy év és semmi, mire kiderült, hogy az "új" élettársa örökölt mindent. Minket még csak nem is értesítettek arról, hogy lesz/megvolt a tárgyalás. Van a családban ügyvéd, elmondása szerint hiába vérszerinti gyerekei az elhunytnak, csak az örökösöket kötelesek értesíteni a tárgyalással kapcsolatban. Azt, hogy ez mennyire etikus megkérdőjelezném. Ahogy te is mondod, rendben hogy az ember semmit nem örököl, mert nem ez számít, de azért jó tudni hova kerül az elhunyt szerettünk öröksége.


Ha esetleg tudod hol voltak ingatlanjai/földjei, akkor a földhivatalban is érdeklődhetsz. Nem tudom adnak-e ki olyan jellegű információkat, hogy kik voltak a tulajok az elmúlt 40 évben, de talán ez is lehet egy szál, amin eltudsz indulni, így visszajutnál ahhoz a névhez, akire apukád halála után szállt a tulajdonjog.

2012. nov. 3. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
42%
Édesanyád új férjének nem vetted fel a nevét? Tehát nem vett a nevére?
2012. nov. 3. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

A testvérekre gondoltam én is amúgy, hogy valószínűleg rájuk szállt minden vagy ők sumákoltak el ott valamit valahogyan.

Hát öngyilkos lett, nem tudom ez mennyire volt neki hirtelen elhatározás vagy tervezte e már régebben.

Ő szeretett engem, és a válás után is rengeteget keresett meg akart velem találkozni, ezt több nekem címzett levélben leírta, anyukám és az anyai nagyszüleim nem engedték, hogy találkozzak vele :S Szóval nem hiszem, hogy ő nem akarta volna, hogy örököljek utána.

Anyukám meg mire újraházasodott akkor már apám meghalt de amúgy sem vettem fel az ő nevét, én a mai napig az édesapám nevét viselem.

A földhivatal jó ötlet amúgy, nekem is ez az egyetlen dolog jutott az eszembe, szerintem megpróbálok utánaérdeklődni, mert tudom, hogy hol voltak a házak.

2012. nov. 3. 18:11
 16/22 anonim ***** válasza:
81%

Anyukád mégis miért tiltott el apukádtól???


Az ilyet sosem fogom tudni megérteni.

2012. nov. 3. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
79%

13-as vagyok. Ebben az esetben még esetleg azt is eltudom képzelni, hogy nem volt tisztában a törvényekkel és a jogaival, hogy pontosan ki is örökölne utána. Pl. hogyha rád száll, akkor anyukád ráteheti-e majd a kezét vagy sem. A leírtak alapján nem lehettek valami jó viszonyban. Lehet azt akarta elkerülni, hogy édesanyádék rátegyék a kezüket az örökségre, azért íratta másra. Sok verzió végig futott már az agyamon... :)


Egyébként a testvérei, vagy testvérek gyerekei élnek még? Náluk is puhatolózhatsz, persze csak óvatosan, mert azért fura, ha valakire csak úgy rárontasz, hogy mi lett az örökségeddel! :)


Avagy a nagymamádra nem hagyhatta akkor a vagyonát?


A földhivatalt tartom a legjobb ötletnek, mert ott minden telekről és ingatlanról meg kell lennie szinte a gyökerekig minden bejegyzésnek. (Ki volt a tulaj, ilyen olyan jogok, vagy terhelések az ingatlanon) Elvileg tulajdonos váltás után sem lenne szabad eldobni a "régi papírokat", sőt... Tehát valószínűleg ez nyomra vezethetne. Az egyetlen gond, hogy nem vagyok abban biztos, hogy ha te mezei emberként besétálsz oda, akkor bármilyen infót is kiadnak majd ezekről. Egy próbát azért megér és ha nem adhatnak ki információkat, akkor egy kalap alatt rá is kérdezhetsz, hogy milyen úton tudnál még is ezekhez a papírokhoz hozzájutni!

2012. nov. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen iratokat megörzik menj be a birósági panasznapra ott kapsz ingyenes jogi tanácsot hol nézhetsz utána.

1 levéltárban biztos megvannak a papirok.

2012. nov. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

16.os: Pontosan én sem tudom, miért nem láthattam többet a válás után, de elvileg volt valami elme problémája, tehát nem volt tiszta agyilag, többek között emiatt is vált el anyám és féltettek tőle, nem mertek odaengedni hozzá. De hogy ez is mennyire igaz, én sem tudom : ( Sok levelet, képeslapot, fényképet küldött nekem és sok levelén tényleg észrevenni, hogy valami nem volt nála rendben.


17-es: Ez az, amit én sem tudok. Hogy a 2 testvérével mi lett. Azokat sem láttam soha többé a válás után.


Egyre jobban kezd zavarni, hogy semmit nem tudok. Azt hiszem, egy kis nyomozásba kezdek, köszönöm a tanácsokat.

2012. nov. 4. 16:05
 20/22 anonim ***** válasza:
Jutottal valamire?
2014. jún. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!