Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mennyi joga van egy szülőnek...

Mennyi joga van egy szülőnek beleszólni a felnőtt gyermeke életébe, ha az még otthon él?

Figyelt kérdés

Sok szélsőséges kérdést olvasgatok itt a Gyakorin: egyes helyeken a 13 évesek már agyba-főbe szexelnek a szülői liberalizmus miatt, máshol 19 éveseknek még könyörögniük kell azért, hogy egy hónapban egyszer elmehessenek bulizni.


A huszonéves fiatalok többsége otthon lakik és nem tud függetlenedni - tehát önálló felnőtt és mégis függ a szülőktől. Nyilván sok konfliktus származik abból, ha a gyerek és szülő eltérő elveket, értékeket vall (mert ugye ez gyakran megesik), ilyenkor össszecsap az "Én már felnőtt vagyok, azt csinálok, amit akarok" és az "Amíg az én házamban laksz, az lesz, amit én mondok".


Természetesen mindkettőben ott az igazság - de hol a határ? Mikor és kinek kell alkalmazkodnia? Hogy lehet megoldani, amikor egy szülő nem enged valamit a felnőtt gyermekének, az pedig kénytelen alárendelődni?


Mi a véleményetek, tapasztalatotok?


2012. dec. 19. 23:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem a minden családtagot érintő dologban van beleszólásuk, de a magánélet tabu kellene, hogy legyen. Maximum javaslatot tehetnének rá a szülők.
2012. dec. 19. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%

Ha két vagy több ember együtt él, mindenkinek kell alkalmazkodni. Legyenek akár hazsok, testvérek, kollégiumi szobatársak.

Ha huszonéves fiatal lakik a szüleivel, akkor meg kell adnia a szülőnek a szabadságot neki. (Ha esetleg addig nem sikerült a szülő saját elveit belénevelni, akkor már úgy is késő.) Viszont a "gyereknek" nem szabad ezzel a szabadsággal olyan fokon visszaélnie, hogy ezzel a szülőnek aggodalmat, vagy kényelmetlenséget okozzon.

Továbbá illik a szülőnek segiteni. Ha esetleg még nincs jövedelme, hogy az anyagiakba is beszálljin, akkor házimunkával is segíthet.

2012. dec. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
90%
Írjál konkrétumot, mert így tényleg csak azt lehet tanácsolni, hogy valamiben a szülőnek kell engednie, valamiben pedig a gyereknek.
2012. dec. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Az olyan tipikus dolgokra gondolok, amikor egy szülő például nem engedi a 19-20 éves gyerekét bulizni. Egyszerűen azt mondja, nem mehet, amire a gyerek elméletben könnyen rávághatja, hogy csakazért is elmegy, de ebben az esetben nyilván büntetés várja majd pl. lelki terror képében.


Vagy a szülő meg akarja szabni, hogy a gyereke milyen egyetemre menjen vagy ppen melyik munkát vállalhatja el és melyiket nem.


Esetleg, nem szimpatikus számára a gyermeke párja és azért meg akarja szabni, hogy mikor mehet el hozzá, és megtiltja, hogy hozzájuk menjenek a fiatalok.

2012. dec. 19. 23:45
 5/12 anonim ***** válasza:
72%

A bulizásba való beleszólás teljes képtelenség. Nyugodtan mehet, miért is kéne tőle tiltani? Max. akkor, ha züllött társasággal van együtt, akkor érdemes nyomást gyakorolni rá, beszélni a fejével. Vagy ha a tanulás rovására menne.


Egyetem, tanulás szempontjából is érdemes irányítgatni, egy érettebb felnőtt már jobban tudja mit érdemes választani, nem csak a szívével gondolkodik.


Barátnő kérdése pedig olyan, mintha egy azonos nemű barátról lenne szó. Mindegy, hogy haver vagy barátnő, ha nem szimpatikus, teljesen rendjén van, hogy nem engeded a házadba/lakásodba.

2012. dec. 19. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
82%

Van joga hozzá.


Most értettem meg, ahogy elköltöztem.


Anyám is mindenbe beleszólt, nem kezelt felnőttként, dehát nem is voltam az.


Most látom, hogy magam gondoskodok magamról.


Nem jó a beleszólás, de nem tud másmilyen lenni, más korosztály, más értékrend, más neveltetés...

Nem lehet kivédeni!

2012. dec. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
80%

Azt viszont nincs értelme megtiltani, hogy menjen a barátnőjéhez, mert csak olaj lenne a tűzre. Tehát nálad ne találkozzanak, de a fiad mehet a lányhoz.

Munka elvállalásába nem érdemes beleszólni. Hadd próbálja ki magát több területen is, ami neki tetszik. Szintén kivétel, ha túl sokat dolgozna a tanulás rovására.

2012. dec. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
72%

20 éves vagyok, itthon lakom de dolgozó ember vagyok

Nekünk nem kell kompromisszumokat kötni, mert mindig katonás felfogás kísérte az életem

Máig nem fér bele hogy valakivel itthon züllést rendezzek, esetleg dáridózzak, én szüleim szeméből tudom olvasni azt amit szívesen látnak és amit nem


Soha nem volt nálunk tipikus kamasz lázadás, mindig megértették velem hogy mi a jó, mivel kéne várnom, mit kell jobban átgondolni mielőtt belevágok

Tetoválásaimat is már saját keresetemből vittem végbe, egy szavuk nem volt csak megmosolyogták


12évesen már tudtam hogy, a mostani szülők idejében nem volt köntörfalazás, ha nem értett szépszóból a csemetéjük

Az apa kivágta otthonról mint a sz*rt <- Ezt lehetne gyakorolni most is nagyon sok családban


Úgy gondolom akkor lehet engednie a szülőnek, ha a gyerek egyébként okos, és szófogadó

20/F

2012. dec. 19. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
91%

Valahogy mindkét részről meg tudnám érteni a dolgot, de..valahogy mégse. Azt nem értem hogy minek megtiltani huszonéves gyerekétől bármit is..most azért mert otthon lakik? Mert "az én házamban azt csinálsz amit mondok"? Milyen idétlen felfogás már ez? Nem 10 éves pisisről van szó..Viszont ha a gyerek otthon csücsül és nem csinál semmit, közbe kéreget pénzt szórakozásra akkor megértem, és jogos.

Én örülök hogy olyan családban lehetek ahol nem volt senkinek megszabva semmilyen határ, akár 14 évesen is elmehettem volna bulizni, de mondjuk én nem akartam. Jó 15 éves koromig otthon gubbasztottam is alig jártam el barátokkal vagy bárkivel. Hirtelen kezdtem szórakozni járni 16 évesen, és nem lett beleszólva hogy 10re legyél otthon, vagy ha odaérsz vagy elindul haza telefonálj...(nyomkövetőt a telefonba esetleg?)

Sok mindent kipróbáltam, csináltam hülyeségeket mint mindenki más, de sok mindenben okosabb lettem, sok mindent felfogtam, megértettem, és tanultam a hibáimból. Ami nem történt volna meg ha a szüleim megtiltottak volna mindent. Akkor talán most itt ülnék és ezer meg egy dolgot nem értenék és hülye lennék hozzá.

Nővérem 15-16 évesen költözött el először barátaival albérletbe, tartott 1-2 hónapig hazaköltözött mert nem sült el jól. De anyámék elengedték, hadd lássák hogy mit lát és hogy él egy felnőtt. De volt hova hazajönnie. Ha nem engedik elköltözni nehezebben boldogult volna később, bár idővel azt is megtanulta volna.

Én úgy vagyok vele hogy egyszer élünk, próbáljuk ki amit akarunk és élvezzük egy kicsit az életet, ne korlátozzunk senkit, hacsak nincs rá valamilyen ok, ne merüljünk bele a szürke hétköznapokba. Amíg van mellettünk valaki aki támaszt nyújt nekünk ha segítség kell, használjuk ki, mert ezért van a szülő, hogy segítsen a gyerekének.

Én mikor nem tanultam nem dolgoztam csak szenvedtem otthon, akkor is azt mondta apám hogy mindig a gyerekük leszek, bárhogy lesz, ők segíteni fognak lehetőségeikhez mérten, addig lakok itthon ameddig akarok, mert tudják milyen nehéz a mai világban egy fiatalnak saját életet kezdenie. Mert k*rva szép egy albérletben kezdeni a nagybetűs életet, ezekkel a röhejes fizetésekkel, és magas költségekkel.

Én viszont sose kértem pénzt mert így is élősködőnek éreztem magam..mégse érzem azt hogy milyen szar ember lennék, tudom értékelni az életet, akik velem vannak, akik segítenek nekem, és még most is ha kérnek valamit én pattanok és csinálom. Mert megérdemlik.

2012. dec. 20. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem abban, ami mást is érint rajta kívül, abba van beleszólásuk, ha a testvéreket is érinti, akkor nekik is. De igazából ennek mindenhol így kellene lennie, ha rajtam kívül mást is érint, befolyásol, akkor megbeszélem vele.
2012. dec. 20. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!