Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meddig kell gyászolni egy...

Meddig kell gyászolni egy dédszülőt?

Figyelt kérdés
Mármint úgy értem, hogy meddig kell feketében lenni. Tudom, hogy nem kell mindenképpen feketében, de én szeretnék. Mennyi ideig?
2013. febr. 28. 17:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
bármeddig lehetsz, de néhány hónap múlva ha megkérdik miért, és megmondod furcsán fognak rád nézni ... a gyász a szívben van, nem a ruhán
2013. febr. 28. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg közeli családtag esetén egy év a gyász ideje. De ma már nem igazán van olyan ember, aki akár a legközelebbi hozzátartozót is ennyi ideid feketében gyászolja.


Szerintem böven elég, ha a temetésen vagy feketében, utána már inkább magamutogatásnak tünik a legtöbb ember szemében.

2013. febr. 28. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
szerintem ez embertől is függ. pl az egyik tanáromnak meghalt az édesanyja és 1 évig biztos csak feketébe járt. nekem a nagymamám kb másfél éve halt meg, de nem jártam szinte soha csak emiatt feketében(nincs is ennyi fekete ruhám), de nincs olyan nap, hogy ne gondolnék rá, meg kint van a képe az éjjeliszekrényemen.
2013. febr. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Semeddig nem kell. a gyász belül van a lelkedben nem a ruhatáradban. Ha akarsz öltözz feketében, ha akarsz vegyél fel színeset. Ennyi.
2013. febr. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A régi szokások szerint közvetlen hozzátartozót(házastárs, gyerek, szülő) egy évig illett gyászolni. Félévig teljes gyászban (feketében), a másik félévben lehetett félgyász (szürkében).

Minden más hozzátartozót hétig illett feketében gyászolni.

Ma már nem szokás ezt betartani.

2013. febr. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Semmit sem kell. Ha a szokást tartod, akkor egy évig - annyi a gyászév. Pszichológiai értelemben is ennyi. Egy év kell ahhoz, hogy minden egyes évfordulót, ünnepet egyedül meg tudjon élni az ember, a szeretett ember nélkül.


A dédszülő elég távoli rokon már ahhoz, hogy pontosan betartsd az egy évet, ilyenkor lehet rövidebb idő is, pl. fél év teljes gyász és fél év félgyász (a félgyász pl. az, amikor a fekete mellett sötét színeket vagy lilát, általában egytelne más színt viseltek). Vagy viselhetsz egyszerűen csak egy fekete szalagot, vagy fekete rózsát a ruháidon. Attól függ, hogy te mennyire kötődtél hozzá és neked mit jelent az elvesztése.

2013. febr. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 zabmester ***** válasza:
Ameddig te úgy érzed. Ugye manapság már nem is nagyon szokás, inkább csak az idősebbek körében, főleg hosszú ideig feketében járni. De ha neked így jobb, akkor tényleg addig, amíg úgy érzed szükségesnek. Mert ugye a gyászruha voltaképpen azt volt hivatott jelezni, hogy az illető gyászol, ezért viselkedjenek vele tapintatosabban, hiszen szomorú, bánata van. Úgyhogy amíg te erre a tapintatra igényt tartasz, addig nyugodtan viseld. Mondjuk ma már ennek azért sincs akkora jelentősége, mert jóval többféleképpen öltözködnek az emberek, mint régen. A fekete öltözék nem jelent egyértelműen gyászt egy átlagember számára, nem ez az egyetlen üzenete ennek a viseletnek. Régen viszont nem hordott csupa feketét olyan ember, aki nem gyászolt.
2013. márc. 1. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!