Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan viszonyuljak az agyvérz...

Hogyan viszonyuljak az agyvérzéses nagymamámhoz, aki hozzánk költözik?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretem a nagymamám, szeretném, ha a legjobb lenne neki. Sajnos pár hónappal ezelőtt agyvérzést kapott és kórházba került. Lebénult a fél oldala, de már helyre jött és tud járni járókerettel. Sajnos a beszéde és a gondolkodása nem olyan, mint régen, sokszor mond értelmetlen dolgokat és sokszor nem érti, amit mondok neki vagy elfelejti.

Már odaadtam neki a szobámat, mert az a többi szobánk az emeleten van és én majd a tesómmal együtt alszom. Hétközben meg úgy is a kollégiumban vagyok, csak heti kétszer alszom otthon.

Mit tudnék még tenni érte?

16/L


2013. máj. 9. 11:46
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Sétálsz vele (már amennyit tud), ha otthon vagy,akkor beszélgetsz vele,elmeséled milyen volt a heted.

És megpróbálsz nem mérges lenni rá,ha elfelejt valamit vagy értelmetlen dolgokat mond.

2013. máj. 9. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy nagyon szép gesztus volt tőled :)

majd ha otthon leszel beszélgess vele,ne törődj vele h néha butaságot beszél,csak érezze hogy így is szeretitek.

Egyébként nagyon jó érzés volt olvasni hogy oda adtad neki a szobád :)

21L

2013. máj. 9. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Olvass fel neki, eleinte csak pár oldalt és ha látod, hogy leköti, többet. Ez segít a szókincse felidézésében. És nagyon klassz unoka vagy!!
2013. máj. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
63%

Szeresd... Lehet hogy már nem sok van neki hátra. Nem sokat tehetsz érte.

Szeresd, és legyél hozzá türelmes. Úgy, mint egy kisgyerekhez!


F23

2013. máj. 9. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Fényképeket is nézegethetsz vele,ha tud,akkor mesélhet ő is,hallgasd,ha nem tud nagyon,akkor mesélj te.
2013. máj. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Meg kérdezd meg tőle, hogy minek örülne. Az én nagyim pl. cukorbeteg és imádja a csokitortát, azt szoktam neki sütni, ha fel akarom dobni - persze cukormenteset. Szóval lehet, hogy valami teljesen egyszerű dolognak is örülne, de nem tudom, mennyire érthetően fejezi ki magát. Legyél vele türelmes és szeresd nagyon!
2013. máj. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
31%
Küldjél neki szeretetet, még akkor is, ha épp nem vagy otthon! A többi nem számít.
2013. máj. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nézd Kérdező, amit eddig tettél, az is nagyon rendben van. Egy idős ember életkilátásai és életminősége meg talán a legnagyobb mértékben attól függ, hogy semmiképp se hagyja el magát, ebben lehet még segíteni. Tehát a "testi-szellemi gyógytorna" az nagyon fontos, tehát, hogy kikeljen az ágyból időről időre, üljön karosszékben, vagy közlekedjen (ha járókerettel tud, akkor úgy, nem baj), az étkezését ha csak lehet asztalnál ülve fogyassza, ilyesmi - ezek segítenek abban, hogy ne lassúbbodjon meg a vérkeringése, emésztése, ne sorvadjanak az izmai, ami azután súlyos problémák forrása lehetne...

Szellemileg ugyanígy, a többieket is buzdítsd, hogy naponta többször beszélgessenek vele, késztessék gondolkodásra, újságolvasásra, könyv-olvasásra, szellemi tevékenységre. Ha még csak pár hónap telt el az agyvérzés óta, akkor még akár javulhatnak is a szellemi funkciói, de a további romlást mindenképp így lehet megakadályozni... Ebben nagyon nem értek egyet a #4-es válaszadóval (abban persze igen, hogy szeresd, meg légy vele türelmes), nem tudom milyen a nagymamád általános egészségi állapota, de több idős embert láttam, aki akár 15-20 évvel élte túl az agyvérzést... (de a saját nagyapám is vagy 6 évvel, pedig 80 felett volt, amikor kapta) annyi kb a titok, hogy nem hagyta el magát sem testileg, sem szellemileg.

2013. máj. 9. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A 8-as hozzászóló nagyon jól összefoglalta a dolgokat.

Még annyit tennék hozzá, hogy azt nem lehet tudni, hogy mi zajlik a nagymamád fejében, nem lehet tudni, hogy mi jut el hozzá. Azt is tudnod kell, hogy ilyen esetekben sokszor képtelenek kimondani amire gondolnak, és helyette más szavakat ejtenek ki (ami értelmetlennek tűnik), de ők is észreveszik azt, hogy nem azt mondják amire gondoltak, ettől pedig frusztrálttá válnak - ez az agysérülés miatt van.

Az írást, olvasást mindenképp érdemes próbálgatni, de nagyon türelmesnek kell vele lenni.

Volt olyan beteg, aki beszélni nem is tudott, csak énekelni.

Mindenkinél más ez a betegség, nincs két egyforma eset.

Minél többet foglalkozzatok vele!!

Kapott a kórházban gyógytornát? Megmutatták miket gyakoroljatok?

Van lehetőség otthoni gyógytornára is (tb támogatott, nem kell érte fizetni), nem tudom tudtok-e róla.

2013. máj. 9. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Az én mamám is így járt.

Először semmi értelmeset nem tudott mondani,bezzeg káromkodni nem felejtett el.Amikor már nagyjából járni is tudott,tanítottuk írni mint az elsősöket,mert előtte jobb kezes volt,most meg azt nem is tudja használni.

10 év alatt eljutott odáig,hogy teljesen önellátó,főz,mos...a zöldséghámozóval nincs jóban,ahhoz két kéz kellene,de akkor szól és segítünk.

És már sütit is tud sütni :D mint régen

2013. máj. 9. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!