Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Otthon lakó egyetemisták...

Otthon lakó egyetemisták és/vagy szüleik, tőletek kérdeznék! Mit tanácsolnátok?

Figyelt kérdés

Elég hosszú lesz, de maga az alapszituáció: itthon lakom a szüleimmel, mivel az egyetem tőlünk olyan 30-40 percre van, így nincs értelme elköltöznöm. Munkám nincs jelenleg, de már érdeklődöm itt-ott, hogy akadna-e valami részidős munka. Nincs sok órám hetente, szemináriumokon mindig ott vagyok, az előadásokat nem látogatom mind, mivel a tanár kb azt darálja le, ami a könyvben van, így inkább majd elolvasom a könyvet és úgy készülök a vizsgákra. Mivel a vizsgaidőszak december közepén-végén kezdődik, én személy szerint (ismerve magamat) nem látom értelmét, hogy már most neki üljek az anyagnak, a zárthelyikre készülgetek, de abból is már csak 1 lesz, az is két hét múlva, ami eddig volt, azoknál mind 90% fölé teljesítettem, szóval nem lehet rám mondani, hogy egyáltalán nem tanulok.

Mindezekből kifolyólag elég sokat vagyok itthon illetve esténként (nem minden este, mondjuk hetente 3-4-szer) összejárok a barátaimmal sörözni vagy csak összeülni beszélgetni vagy párommal találkozni (ill. vele néhány naponta délutánként is) :) és heti max 1szer bulizunk, de nem mondanám, hogy heti rendszerességggel.

Mindezeket beleértve azonban az idő nagyobbik részében mégis inkább itthon vagyok és már volt probléma abból, hogy semmit nem csinálok itthon. Ebben annyi igazság van, hogy nem takarítok itthon túl gyakran, de ha szólnak, megcsinálom, amire kérnek (értsd előszba, konyha, fürdő kitakarítása, időnként főzőcskézek, bár még elég kezdő vagyok, bevásárlás, szemetet kivinni stb stb). A szobámat kb. 4-5 hetente kitakarítom (ha egyszer nem áll benne a kosz és a por, nem érzem szükségét hetente átporszívózni meg letörölgetni a dolgokat), kb. rend is van általában. Természetesen ha vendég jön, teljesen kitakarítok és amit lehet, elpakolok, de nincs disznóól magam körül máskor sem. Egyetlen és tényleg egyetlen dolog, amit gyűlölök, az a vasalás, akármi más munkát elvégzek itthon, csak ezt nem, remélem ez megbocsátható bűn. :)


Szóval maga a kérdés vagyis inkább kérdések áradata :D. Ti, otthon lakó egyetemisták/főiskolások, mit kell otthon megcsinálnotok és mennyi szabadidőtök van? Mennyi időt töltötök otthon és mivel ütitek el? Vagy csak nekem sikerült olyan fősulit választani, ahol még (egyelőre) nem kell vért izzadnom így első év elején, hogy jól felkészüljek? (na majd ha jön a vizsgaidőszak

Ti szülők mit vártok vagy mit várnátok el a gyereketektől?

Illetve ha már én ilyen helyzetben vagyok (nem tudok mit tenni, így jött ki a dolog), szerintetek mit tudnék még itthon tenni, hogy ne érezzék úgy, hogy szinte semmit sem csinálok?

Ami nekem eszembe jutott: elkezdeném a gazdasági angolt tanulni (mondjuk nem tudom miből kéne, nyelvet nem tudtam felvenni a félévben sajnos :S) vagy a második nyelv szókincsét frissíteni (abból még sajnos nincs nyelvvizsgám és különtanárhoz se járok egy ideje, pedig lehet kéne, sőt biztos). Jogsit még nem akarok kezdeni, sportolni időnként szoktam, szóval ezek kilőve, ahogy pl. a tánc- vagy nyelvtanfolyamok is.


Várom a válaszokat. :)


2009. okt. 17. 23:31
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

Szerintem ami nagyon fontos, hogy lássák itthon is, hogy tanulsz, függetlenül attól, hogy a fősulira mennyit kell tanulni. Erre a legjobb módszer a nyelvtanulás, ahogy te is írtad. Én is hasonló cipőben járok, mint amit leírtál. Ezért nekiálltam angolt tanulni, így ez nekem is hasznos, mert a diplomához nagyon kell, és a szüleim is látják, hogy nem haszontalanul telnek az itthon töltött óráim. A munkával kapcsolatban pedig ajánlom a hostess cégeket. Egy-egy hétvégét végigdolgozva te is úgy érzed, hogy csinálsz valamit, meg még pénzt is keresel vele. És ide annyira nem is nehéz bekerülni, legtöbbször csak a neten kell regisztrálni. Másrészről pedig szerintem a következő félévek jóval húzósabbak lesznek, és akkor majd örülni is fogsz egy kis szabadidőnek:)

Sok sikert!

2009. okt. 18. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:

01.08-as válaszoló: valószínű, hogy sokkot kapnának itthon amúgy, ha bejelenteném, hogy elköltözöm :D Plusz amúgy valószínű azon a véleményen lennének, hogy amíg megtehetem, hogy itthon lakom, van egy biztos családi háttér, inkább spóroljak és legyen miből az egyetem után elindulni. Teszem azt ha vállalkozásra adnám a fejem, ne kelljen feltétlenül hitelt felvennem, amit aztán törleszthetnék életem végéig. De köszönöm, hogy leírtad az előnyöket-hátrányokat. Ám előbb akkor már megkeresném a felnőtté válásom árát, hogy könnyebben megfizethessem egyedül is :)


01:09-es válaszoló: köszönöm Neked is, hogy írtál, végre nem érzem magam ilyen szempontból egyedül :D Akkor valószínű nyeévtanulás lesz ebből, ha már a suli erre nem adott lehetőséget és igyekszem kihasználni a még meglévő szabadidőm! :)

2009. okt. 18. 01:25
 13/28 anonim ***** válasza:
Tuti örül a család hogy eltarthat. Ha biztos jövöt akarsz 1 biztos meló kell.
2009. okt. 18. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:
Ennyit tudok én is, ez már itt el lett mondva. Vissza kéne olvasni.
2009. okt. 18. 01:36
 15/28 anonim ***** válasza:
100%

01:08-as válaszoló vagyok: Nem akarok kötekedni,becsszó,távol áll tőlem,csak elmondanám,hogy még mit gondolok erről.

Egyrészt minden egyetemista szülője,akinek a gyereke másik városba kerül sokkot kap,hogy jaj istenem a pici fiam,kicsi lányom elköltözik,jaj mi lesz vele,le fog fogyni,jaj mi lesz,ha nem alszik eleget,ha fázni fog ha jaj... Szóval kb ez megy,az első évben!!! Aztán minden változik! Megszokják,hogy a pici gyerek,kicsit nagyobbacska lett,nagykorú és bizony nem halt bele az önállóságba,és esetleg még boldog is.

Ami a spórolást illeti. Van bármilyen elképzelésed arról,hogy mennyi ideig tart összegyűjteni egy lakás árát vagy egy kezdőtőkét egy vállakozáshoz,aminek a kimenetele a jó Istenen,a szerencsén is múlik? Diákmelós állásból kb 1000 év. Nem diákmelóból ha jó indulatú akarok lenni,legyen 10 év.28-30 éves korodig otthon akarsz lakni? Úgy,hogy sosem próbáltad ki,hogy milyen valóban fentartani magad,milyen ha magadnak oldod meg a gondjaid?

Tudom,hogy a szüleid jót akarnak!!! DDiákmelóból felejtős a saját lakás,rendes melóból pedig ki tudod szorítani az albi pénzt,pláne úgy,hogy többen laktok és oszlik minden.Hidd el,tudom miről beszélek.Nekem nagyon jó a családi hátterem,imádnak és én is őket,de elsős egyetemistaként elszakadtam,ma már nincs az a pénz,hogy a függetlenségemet feladjam és 25 évesen azt mondhatom önálló vagyok és nem függök a szüleimtől.Van hitelem ez tény,de saját lakásban lakom,van munkám,van párom és 7 éve senki nem szól bele az életembe.Tudom,hogy súlya van a sárga csekkes borítéknak és megnézem a wc papír árát is,hogy ne költsek feleslegesen,de az van,amit én akarok és senkinek nem kell megfelelnem.Nem szólnak rám és 2-3 év múlva be merek vállalni egy babát is. Csak ennyit akartam még mondani.Nem veszekedni,tényleg nem,csak kérdezted,hogy kinek mi a véleménye,nekem ez.

2009. okt. 18. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

01:46-os válaszoló: dehogy haragszom, örülök, hogy van olyan is, aki pofázás és leszólás helyett megmondja a frankót, nem kertel. Igazad van teljesen, el fogok gondolkodni a válaszodon és persze a többin is!


Ha még van kedved, kérlek mesélj a kezdeti nehézségeidről, sikerekről :)

2009. okt. 18. 03:05
 17/28 anonim ***** válasza:
20%

Figyelj, azért egyetemistaként én nem látom túl nagy problémának azt, hogy nem tudsz elköltözni, sem azt hogy nem tudsz dolgozni, nyugodj meg, az egyetemisták többsége ezzel így van. Könnyen dobálóznak itt neked ilyen tanácsokkal egyesek, aztán ha éppen egy keményebb egyetemen vagy, akkor tudom én, hogy a 24 óra sem elég. Úgyhogy emiatt ne legen lelkiismeret-furdalásod, ugyan hány egyetemista tud "önállósodni" ilyen szinten? Sőt, a mai helyzetben, akár dolgozhat is az ember, nem ritka, hogy bizony 30 éve skoráig is a szüleivel vagy szüleinél lakik, nincs ebben semmi kirívóan beteges. Szóval sztem ne parázz, az otthoni dolgokban persze segíts amennyire tudsz, de hidd el, ha tanulsz, akkor az az első dolgot, hogy azt minél jobb eredménnyel elvégezd, és majd utána jöhet az a probléma, hogy önállósodj és munka és elköltözés.

És mondom ezt igen sok egyetemistát ismerve, komolyan nem ismerek olyat, aki meg tudta volna csinálni, hogy elköltözik és él mint Marci hevesen, egyszerű anyagi okok miatt. Kivéve csak millomos-csemete, na de ők sem azért mert hű de klassz részidős munkát találtak, hanem mert amúgy is tele a zsebük.

Lényeg, sztem nincs itt probléma, te csak tanulj, de azt keményen, és segíts otthon amennyire elvárják és amennyire tudszí!

2009. okt. 18. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
44%

Albérletbe dobni a pénzed teljes hülyeség, helyette tedd ezt:

1. Keress munkát.

2. Vegyél fel lakáshitelt, vegyél meg egy kellemes házat/lakást, majd add azt ki. A bevételből fizesd ki a lakásrészleteket.

3. Pár év múlva a lakás már ki lesz fizetve(vagy már lediplomáztál és van főállásod), lesz egy sajátod, és nem albérletbe öntöd a pénzed, ami ugye feleslegesen kidobott pénz.

2009. okt. 18. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
29%

Én mint szülő nem bírnám nézni ami csinálsz, nem adnék enni, se semmi egyébben nem résetítenélek. viszont segítenéK neked

egy bérelt lakáskát vagy albérletet találni. Esetleg olyat, ahol kertet is kell művelni. És ha nem tanulsz eredményesen, nem fizetném a tanulás költségeit.

2009. okt. 18. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
01:46-os vagyok: örülök,hogy nem vetted bántásnak,nem volt célom tényleg.Akkor elmesélem az elejét is a történetemnek.Elsős egyetemistaként albiba költöztem,az egyetemi évek alatt többekkel laktam.Ez változó volt,hogy hány emberrel,4-el 5-el általában és így elég jól elosztottuk a rezsit és az albi díjat.Mellette dolgoztam.Végzettség híján alkalmi munkáim voltak,néha kicsit jobban fizettek,mint az átlagos diák melók,néha maradt a szórólapozás,de volt olyan,hogy két munkahelyem is volt.A sulid nehézsége hasonló lehetett az enyémhez,próbáltam úgy alakítani az órarendenm,hogy délutánra ne legyen órám vagy hogy szerdáig letudjam és így maradt 4 napom dolgozni.Ez is változó volt.Ha volt rá lehetőség beadtam az egyetemen kérvényt támogatásokra,ebből sok féle van és volt,hogy megkaptam,ami segített egy kicsit,hogy könnyebb legyen.Ezek sem hihetetlen nagy összegek,de azért mégis valami.A vizsgaidőszak nem szépítem húzos volt,de akkor is az,ha éjszaka eljársz bulizni,leiszod magad,másnap azt sem tudod hol vagy,ki vagy és ezért nem tudsz tanulni.5 év alatt sikerült megszerezni a diplomám,aztán elkezdtem kilincselni egy állásért és sikerült.Most jobb a fizum,mint amiről diákként álmodtam,de azért nem kell kimagaslóan jóra gondolni,sőt.Tény,mint írtam is,vettem fel hitelt,és vettem egy lakást.Nem rózsadomb és nem hiper luxus,de az enyém.A párommal összeköltöztem,neki is van munkája így jól elboldogulunk.Szüleim nem milliomosok és nem tudtak semmit nekem készen adni,így nem hiszem,hogy kimagaslóan egyedi lenne az esetem. Valóban könnyebb volt azoknak az egyetemistáknak az élete,akik otthon laktak,kaptak kaját,mindent,pénzt a szülőktől,amit este le is engedtek a torkukon egy-egy buli alkalmával.Másnap akinek maradt némi lelkiismerete bevonszolta magát órákra és este jött a folytatás.Nem mondom,hogy az összes otthon lakó részeges!!!Csak mondom,hogy ilyen is van és ezt nagyon nem tartom követendőnek.Tényleg sok egyetemista le se sz@rja,hogy mi lesz vele 5 év múlva,él a mának,addig jó,mig van mit enni,ott vannak a haverok,ha kivágnak vizsgáról mehetek uv-zni vagy legfeljebb felveszem mégegyszer a kurzust,otthonról kivágni nem fognak.De kicsit cikinek érezném,ha 25-26 évesen még mindig anyum venné meg nekem a ruháimat,mert nekem nincs rá pénzem.Ennyi van még,amit gondoltam elmesélnék.Remélem találsz munkát! Sok sikert
2009. okt. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!