Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Családon belüli erőszak,10...

Családon belüli erőszak,10 éve együtt házasság nélkül,2 gyerek. Milyen jogai vannak a nőnek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy család, ahol az apa bántalmazza a családját és szeretnék valamit tenni. Tudom, hogy amíg a nő nem akar segítséget kérni, addig nagyon kevés esély van a változásra, de engem meg nagyon nyomaszt a tehetetlenség érzése. Ezért első körben próbálnám információval ellátni a nőt, hogy lássa, hogy mik a lehetőségei jogilag.


Röviden a helyzetről: több, mint 10 éve élnek együtt, nem házasok, egy lakcímre vannak bejelentve, két közös gyerekük van és nagyon sok pénzük.


A nőt milyen jogok illetik meg ebben az esetben? Úgy értem, hogy milyen anyagi támogatás (gyerektartás) jár neki, ha egyáltalán jár valami? A családjogi törvény mely része vonatkozik erre? Nagyon megköszönném, ha tudnátok linkelni ide vonatkozó részeket, mert nagyon nem vagyok jártas a jogban.


Előre is köszönöm szépen.


2014. jan. 3. 08:31
 1/7 anonim ***** válasza:
61%
jól írtad gyerektartás jár neki, a vagyont nem lehet megfelezni, mert nem házasok
2014. jan. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Láttam ilyen helyzetet én is. Ha a nő nem akar kilépni ebből,akkor nem lehet semmit sem tenni.
2014. jan. 3. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Jó pár éve egy ismerős pár peres úton vált, pedig nem voltak házasok. Viszont volt volt közös vagyonuk (ingatlan, autó, meg egy csomó dolog, amin nem tudtak megegyezni) Így perre mentek, ugyanis erre is van lehetőség. Ami különbség, hogy míg házassági válás esetén minden fele/fele ami házasságkötés után szerzett vagyon, addig az élettársaknál figyelembe veszik, hogy ki mennyit "tett bele". Ezt egy korábban megjelent cikkből másolom:


"A vagyoni viszonyok rendezése a Ptk. rendelkezései értelmében úgy működik, hogy az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont, ha pedig a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni, hozzátéve, hogy a háztartásban elvégzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül. A házastársi vagyonközösségben ezzel szemben a házastársakat az életközösség fennállása alatt szerzett közös vagyon - tekintet nélkül arra, hogy az egyik, vagy a másik házastárs a vagyon megszerzésében saját tevékenységével milyen mértékben vett illetve nem vett részt, ettől függetlenül - egyenlő arányban illeti meg a házastársakat."


Sajnos egy ilyen élettársak közötti peres "válás" viszont sokkal hosszabb, emlékszem, hogy évek voltak. De a barátnőm jól jött ki belőle, az exe teljesen kisemmizte volna, miközben mindent a lány fizetett. Nem jött össze neki. Gyerektartás meg természetesen jár a gyerekek után.

2014. jan. 3. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Itt is egy link, az élettársi vagyonközösség megszüntetéséről:

[link]


De ha ő nem akarja, te semmit nem tehetsz sajnos :(

2014. jan. 3. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.


Igen, sajnos semmit sem lehet tenni, ha a nő nem akar kilépni ebből. Nagyon csúnya dolog, de ki kell mondanom, hogy szerintem a kapcsolatban való maradás a legkényelmesebb megoldás a nőnek. Ezt abból gondolom, hogy nem a megoldást keresi, hanem a kifogásokat és csak panaszkodik, de érdemben nem tesz semmit sem.


Nagyon kicsi arra az esély, hogy jogi útra merje terelni az ügyet...több, mint 10 éve tűri ezt a rendkívül megalázó életformát és a gyerekei bántalmazását...azt hiszem ez nem szorul magyarázatra. De azért én utánanézek, aminek tudok. Első körben azt fogom neki javasolni, hogy személyesen menjen el egy ügyvédhez és kérjen tőle tanácsot, mert én csak a felszínt látom.

2014. jan. 3. 10:34
 6/7 anonim ***** válasza:

Engem is érdekel, légy szíves, írjátok ide be a megszerzett információkat. Köszi.

A kapott link nagyon jó.

2014. márc. 29. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
És a Családsegítő szolgálatot is meg tudod kérdezni, és a nane.hu segélyvonalát.
2014. márc. 29. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!