Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogos a kérése? Hogy reagálnát...

Jogos a kérése? Hogy reagálnátok? (hosszú lent a történet)

Figyelt kérdés

Több testvérem van, mégis úgy alakult több, mint 10 éve, hogy én kaptam meg egy önkormányzati lakás bérleti jogát nagymamám után. Az ingatlant pár évvel később megvásároltam, majd eladtuk. Az eladáson lett nyereségünk 5millió ft volt 8 éve, ezt beleforgattuk egy új ingatlan megvásárlásába, amihez devizahitelt vettünk fel. A szüleim azt mondták, hogy ennyivel kevesebbet fogok kapni majd az örökségből...

Szüleim időközben elváltak. Egyik tesóm albérletben lakik, neki az évek folyamán volt, hogy lakhatást biztosítottam, volt, hogy fél milliós tartozását rendeztem.

A másik két tesóm is felnőtt, de ők még szülőkkel laknak. Egyik saját magát sem képes eltartani (nem nagyon szeret dolgozni), a másik pedig sajnos nem keres sokat. A munkakörében 80ezer ft a plafon kereset.

Mi időközben 3 fős család lettünk. Én átlag felett(relatív) keresek magyar viszonylatban. Viszont egykeresős a családunk. Megvan még a hitelünk nagyobb része, elég sok a havi kiadásunk is, nagy részt a munkámhoz kapcsolódóan.

Az egyik szülőm a napokban megkért arra, hogy fedezzem az önerőt a testvérem lakásvásárlásához, ami 2,5millió ft lenne (ketten laknak tesómmal 2 szobás lakásban), mert hiszen a nagyszülő lakásán annó 5milliót kerestem.

Elmondtam, hogy ez egy váratlan kérés, egykeresősek vagyunk és amellett, hogy jól keresek, magasak a havi kiadásaink és ha ezt megtenném, akkor teljesen lenulláznánk a családi kasszánk. Azt is elmondtam, hogy nem látom okát, hogy az egyedülálló 30 éves testvéremnek a 80 nettójával külön lakás kellene úgy, hogy felveszi a vételár további részét hitelben, de nem igazán értették meg az érveim.

Jogos a kérésük? Adjam oda az összes megtakarításomat a családi béke kedvéért?

Ti mit gondoltok?

(bocs, hogy hosszú lett...)


2014. nov. 19. 08:25
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
17%
Szerintem jogos a kérésük, te kaptál annak idején, ő nem kapott. Az, hogy neki mennyi a fizetése teljesen irreleváns, mint ahogy az is, hogy ti egykeresős család vagytok.
2014. nov. 19. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
42%
szerintem adnod kéne de talán nem az egész önerőt, viszont akkor az örökségből már ne vonják le az 5 milliót
2014. nov. 19. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
87%
Nem egyszerű az biztos.Amikor eladtátok a lakást,az abból befolyó nyereséget kellett volna elosztani a testvérek között,így most nem lenne kérdés.Ha tudod, akkor add oda neki azt az összeget, ami neki járt volna.De papírozzátok le.A baj az,hogy később a többi testvéred is (ha nem is hivatalosan)igényt tarthat a "ráeső" részre.
2014. nov. 19. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

én is azon gondolkoztam el amit a 3-as írt.. többen vagytok testvérek, nem 2-en.. mi lesz a többi testvér örökrészével? vagy most csak az ő részét adnám oda, később amikor kéri a többi testvér őket is kifizetném, vagy igen papírozzátok le ki mennyit kapott és utána ki, hogy fogja a többi testvért kifizetni...

-amúgy jogosnak tartom, csak nem a 2.5 milliót...

2014. nov. 19. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

eltartási szerződésem volt, így jogilag nem tarthatnak számot az örökségre.

Illetve 10 éve semelyik tesóm sem tudta volna megvenni az önkormányzati lakást a vételáráért.

A gondom nekem csak az, ha ezt akkor úgy "kapom", tehát szólnak róla, hogy ezt vissza kell adnom bármikor, akkor úgy kalkulálok. Nem házat veszünk, hanem lakást és nem veszek fel hitelt vagy legalábbis kevesebbet...

2014. nov. 19. 08:47
 6/15 anonim ***** válasza:
semmiképpen sem 2,5 millió járna a testvérednek! azt mondod, hogy 5 millió nyereséged volt anno a lakáson, tehát az lett volna elvileg közös. azt annyi felé kellett volna osztani, ahányan vagytok testvérek, ha jól értelmezem, 4-en. tehát fejenként 1,25 millió forint járt volna mindannyiótoknak, nem 2,5 millió. akkor járna az 5M fele, ha csak ketten lennétek, de értelmezésem szerint ha most adsz neki 2,5M-t, még ott marad a másik 2 testvér kifizetetlenül.... valamennyi jár(t volna) neki természetesen, de gondold át mennyi az annyi.
2014. nov. 19. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Ez a lakás a nagyszülői részről volt. Önkormányzati lakás bérleti joga. Írtam, hogy az volt az eredeti terv, hogy amikor eljön az ideje, akkor a szüleim utáni örökrészből, majd kevesebbet kapok. Kb. 30milliót ér a 2 ingatlan, amit majd egyszer 4-en örökölnénk.

A történethez egyébként az is hozzá tartozik, hogy én 18 éves koromban elköltöztem otthonról és azóta dolgozom. Megjegyzem albéretbe költöztem, tehát nem abba az ingatlanba, amit kaptam, mivel az akkor még lakott volt...

A többiek viszont még huszonéves korukban is otthon laktak és eltartották őket, tehát egy kicsit árnyalt a sztori, de nem is ez a lényeg.

2014. nov. 19. 08:51
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha eltartási szerződés volt, akkor nem jogos. Mondjuk ezt leírhattad volna már az eredeti kérdésben, és nem azt kellett volna írni, hogy úgy alakult!!
2014. nov. 19. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Az eltartási szerződés nem szerepelt a kérdésben. Ha valóban kötöttél és ennek megfelelően egyedül láttad el nagyszülőt, akkor természetesen nem jár senkinek semmi.#3
2014. nov. 19. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Te csak lakhatási jogot kaptál, de a saját pénzedböl vetted meg a lakást. Jól értem? Azt, hogy mennyiért adtad el, az a te szerencséd. Ha jól gondolom, akkor nem jogos a kérés.
2014. nov. 19. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!