Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet valakit elengedni...

Hogy lehet valakit elengedni akit szeretsz? Hogy lehet a halált feldolgozni?

Figyelt kérdés
Szeretett nagyapám haldoklik, és egyszerűen nem bírom felfogni, pedig felnőtt vagyok. A legrosszabb, hogy nap mint nap látom ahogy épül le...
2010. ápr. 12. 14:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szia...nagyon sajnálom,hogy most az életed ebbe a nagyon nehéz szakaszban ért el.De sajnos tudod egy,ami biztos az életünkben,az az elmúlás...-sajnos mindannyiunk belekerül ebbe a helyzetbe...Én is egy nagyon súlyos betegségben kísértem végig apukámat 9 évig küzködött a rákkal...nem mondom azt az időszakot inkább,elég,ha annyit elmondok,hogy a lelkem mélyébe belefúródott ez az érzés,a tehetetlenség,és a dügh..-tudod miért?-mert 48 éves volt,mikor elment a másvilágra-és olyan jó ember volt.Mióta nincsen (9 éve) nincsen biztonság érzetem sem.Ő volt az,aki mindíg egyengette az utamat,s ha rosszat tettem,azt mindíg a tudtomra hozta,és segített.Tudod ezt nem lehet "feldolgozni"..mert a szívemben mindíg ott lesz,és érzem,tudom,hogy a menyországból vigyáz ránk :)
2010. ápr. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha nincs vele kapcsolatosan lelkiismeret-furdalásod, akkor el fogod tudni engedni.Akkor megérted, hogy a halál számukra megváltás, amit már talán ők is kivánnak. Nekem meghalt apukám, 2 év múlva anyukám. Úgy érzem, életükben megadtam mindent nekik, amivel megkönnyítettem öreg napjaikat. Az utcájukban vettünk házat, náluk kezdtem, s fejeztem be a napot. Mindenesük lettem.Mindent elintéztem, bevásároltam, takarítottam.Beszélgettünk, meghallgattam őket. Úgy érzem,nem tehetek utólag magamnak szemrehányást, hogy másképp kellett volna.A hamvaikat is magam mellett tudom-ebben a családom is elfogadó volt, így tk. el sem váltam tőlük. De néha, vasárnap délutánonként még mindig van bennem egy késztetés, hogy átmegyek ebéd után kicsit beszélgetni, kávézni.Aztán tisztul meg, hogy már nincs kihez.
2010. ápr. 12. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Igazán nagyon sajnálom! :( Nekem is az egyik nagypapám hosszan tartó súlyos betegségben halt meg, igaz, már régebben, 1992-ben. De a mai napig látom magam előtt a szemeit az utolsó napokban. Úgy tudod elengedni, hogy tudomásul veszed, a halál mindenkiért eljön. Ha beteg a papád, akkor Neki megváltás lesz. Adj meg Neki mindent ezekben a napokban, amíg lehet, aztán pedig emlékezz a boldog pillanataitokra!
2010. ápr. 12. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
100%
én úgy gondolom valakinek az elvesztését, akit szeretsz nem lehet feldolgozni, egy idő múlva talán könnyebb lesz, de akkor sem lehet feldolgozni
2010. ápr. 12. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

14 éve halt meg a nagypapám, én akkor 10 éves voltam. Szívinfarktus. Ő jött volna értem a suliba, de nem ért oda...

Először csak zokogtam, aztán szép lassan beletörődtem...

Az apukám 7 éve halt. Ugyanígy leépült az orrom előtt, és nem tudtam mit tenni... Amikor az elfekvőn volt, és megláttam kikötözve, bepelenkázva, sírógörcsöt kaptam, csak zokogtam és zokogtam... és ott beletörődtem, nem sírtam többet, csak belül fájt iszonyatosan... míg a temetésen is mindenki bőgött, én némán álltam. Úgy érzem, a gyászt mindenkinek belül kell feldolgoznia, és nem traktálni ezzel másokat.

Fel lehet dolgozni, hidd el... Egyszer bőgd ki magad, rendesen. Aztán emelt fővel kell tűrni, hogy az élet már csak ilyen...

2010. ápr. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Tulajdonképpen én sem tudtam sírni: intézni kellett a temetést, a családom élete folytatódott. És amikor rá kellett szánnom magam, hogy összepakoljam anyukám dolgait, ott voltam egyedül a hideg, kihalt lakásban, és rendezgettem a ruháit, iratait - na akkor szakadt fel bennem valami, amikor szembesültem, hogy ez már visszafordíthatatlan. Olyan személyes volt minden, ahogy kórházba kerülésekor elhagyta az otthonát, de már nem térhetett vissza. Minden-minden a keze nyomát, érintését sugározta.Ez rettenetesen mélyről jövő fájdalom volt. Most is elsírom magam.
2010. ápr. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
52%

Az élet része a halál. Nem jó nézni, és érezni, hogy nem tehetsz semmit. Ez a tehetetlenség veszi el az erőt.


Másrészt, aki már meghalt, annak nem fáj már semmi. És ha tudna egy halott nyilatkozni, biztosan nem szeretné, hogy azok, akik szerették, és akiket ő szeretett, feleslegesen emésszék magukat egy olyan dolog miatt, amivel neki nem hasznának, maguknak viszont ártanak. Én biztosan nem szeretném, így ebből indulok ki.


Amíg nagyapád haldoklik, jó ha mellette vagy, és néha megfogod a kezét, megteszel neki dolgokat, amikre egyre kevésbé képes. Ez a szeretet. Amikor azonban Ő majd elmegy, akkor nem lesz már értelme olyanhoz ragaszkodni, ami már nincs. Idáig kell szívből eljutnod, és akkor el tudod majd engedni. Mert a szeretet cselekvések sorozata, amikor jót teszel a másik emberrel. És nem az érzés, ami ettől benned, vagy a másikban keletkezik. Ezt sokan keverik össze. Mint ahogyan nem szeretet a ragaszkodás sem. Járhatnak persze együtt, de nem ugyanazok. És akivel már nem tudsz jót tenni, azt már nem tudod szeretni. Így marad az értelmetlen ragaszkodás. Amiben nem jó, ha benne ragadsz.


A gyász, a sírok ápolása például szép szokás. De nem a halottaknak van rá szükségük, bármit is hisznek az élők, hogy hova került a halottjuk. Erre a rituáléra az élőknek van szükségük.


További összetevője lehet a kérdésnek, hogy az élő, aki itt marad, hogyan viszonyul a saját valamikori halálához? Ha még nem fogadja azt el szívből, hanem csak tudja, hogy egyszer majd bekövetkezik, akkor érzelmileg még olyan, mint a kisgyerek, aki tudja, hogy a többiek meghalhatnak, de sosem vonatkoztatja ezt magára, ő lélekben azt hiszi, örökké fog élni. És az életében eljön egy pillanat, talán éppen egy ilyen szituációban, amikor szembe kell néznie azzal, hogy az elmúlás igenis valóságos dolog. Nem egy elvont valami, ami őt nem érinti. Ez is benne lehet. Akkor még nehezebb. Mert a legegyszerűbb én-védő mechanizmus a valóság hárítása. ("Ez nem igaz, ez nem velem történik, csak egy rossz álom, mindjárt felébredek stb.")

2010. ápr. 12. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
nagyon kedvesek vagytok, köszönöm a válaszokat azok akik pedig átélték (főleg szülő) elvesztését, hát borzasztóan sajnálom. Rossz ezt olvasni de becsüllek titeket, hogy még mindig éltek, és nem haltatok bele a fájdalomba. Nekem nagyon kicsi a családom és a másik nagyszüleimet nem is ismertem, és nagyapám nagyon közel áll hozzám, most pedig szörnyű látni, ahogy szó szerint magatehetetlen. Egykor olyan okos volt, egyetemet végzett diplomás ember, végtelenül nagy lexikális tudással...és most szegénykét be kell pelenkázni. Azért ez olyan igazságtalan és gunyoros a sorstól, hogy az emberi test így elhasználódik egy betegség miatt...:(
2010. ápr. 12. 21:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!