Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Egyedül nevelek egy kiskorú...

Egyedül nevelek egy kiskorú gyermeket. Ha meghalok, ku és hogyan örökli a vagyonomat?

Figyelt kérdés
Elváltam a férjemtől. Anyukám él még, apukám nem, testvérem nincsen. Ha meghalok, törvény alapján mi lesz a gyermekemmel, a vagyonommal? Mindent a gyermek örökölne és az apa nevelné őt? Az apa használhatná a lakásomat? Mivel totálisan tönkretett, ennek a lehetőségét is szetetném elkerülni. Anyukámról és a gyermekemről szetetnék gondoskodni, nem a legnagyobb ellenségeimről
2016. aug. 12. 11:27
 1/8 anonim válasza:
85%
A gyermekkel nem tudom sajnos. A vagyonodról végrendeletben rendelkezhetsz, illetve amennyiben biztosításod is van, úgy az általad megnevezett(ek) kapja a pénzt, hagyatéki eljárás nélkül is. A te esetedben ezt ajánlom, a tőkegyűjtéses, nem tőzsdei érintettségű biztosítást.
2016. aug. 12. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
71%

1. Utánad kizárólag a gyereked örököl.


2. Az apa akkor kapná meg a gyerekfelügyeleti jogot, ha egyébként apaként nincs ellene kifogás, az, hogy te nem tudsz vele élni, nem kizáró ok.


3. Anyád nem örököl, és a gyerekröl is csak akkor gondoskodhat ö, ha öt nevezed meg, mint a gyerek gyámját halálod esetére - de ezt hivatalos, jogilag megfelelö formában kell megtenni.

2016. aug. 12. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
79%

Nevezd meg anyukádat gyámnak, keress fel egy ügyvédet, hogy ez hogy működik.

Örökölni pedig a gyerek fog, és a gyámhatóság fogja felügyelni a vagyonát, amíg nem lesz 18. Tehát pl. a gyámja sem adhatja el a lakást, ha ebbe a hatóság nem egyezik bele, nem semmizheti ki, stb.

2016. aug. 12. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

Sajnos anyukám már nem nagyon tudná vállalni a nevelést rossz egészségi állapota miatt.

Ha a volt férjem kapná meg a gyermeket, akkor ő használhatná a lakásomat: beköltözhetne vagy kiadhatná bérbe?

Azt olvastam, hogy akár el is adhatja, ha a gyámhatóság beleegyezik, ezt nagyon nem értem.

2016. aug. 12. 11:47
 5/8 A kérdező kommentje:
1-es, pénzem nincs, csak lakásom. :)
2016. aug. 12. 11:48
 6/8 anonim ***** válasza:
93%

Értelemszerűen az apja nevelné, hiszen ő lesz a legközelebbi hozzátartozója, ráadásul a vér szerinti szülője is a gyereknek.


A gyermek vagyonához nem nyúlhat olyan értelemben, hogy az eladást felügyeli a gyámhatóság. Én úgy tudom, a gyerek érdekében használhatja a lakást, azaz vele együtt élhet benne, illetve kiadhatja, hiszen azt a pénzt is a gyerekre költheti. Elég értelmetlen volna, ha egy gyermekét egyedül nevelő szülő és a lakást tulajdonló gyerek albérletben nyomorogna, mert a lakásba nem költözhetne be.


Amit esetleg még megtehetsz, hogy valakinek, akiben maximálisan megbízol, haszonélvezetet adsz (mondjuk olyan kikötéssel, hogy a gyerek 16 éves koráig), így csak ő használhatja, a volt férjed nem, még akkor sem, ha a gyereké a lakás. De ez kétélű fegyver: sok ember van, aki visszaél a helyzetével, amint módja van rá. Nyilván anyukád nem tenne ilyet, de rajta kívül ne nagyon adj másnak, mert sajnos az emberekből kihozza a legrosszabbat a pénz közelsége. :/ Ügyvédet kell megkérdezni a lehetőségekről.

2016. aug. 12. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

6-os, köszönöm szépen, ez a haszonélvezet nagyon jó tanács.

A volt férjem nagyon jól áll anyagilag, de nekünk alig fizet, semmiben nem segít, csak magamra számíthatok. Ha történne velem valami, még árvaellátást is kapna. Nem szeretném, ha emellett a lakásomat is ő "élvezné"- míg anyukám, aki mindent megtett értünk, a kis nyugdíjából élne.

Amit te irtál, az azért nagyon jó, mert épp anyukámról és a fiamról tudnék gondoskodni.

2016. aug. 12. 14:47
 8/8 anonim ***** válasza:
47%

Na, de etessétek már szegény kérdezőt! Nem kérdés, hogy az apjához kerül a gyerek ilyen esetben. Erről nem rendelkezhetsz sajnos. Ha elégbidős a gyerek, azt hiszem 16, akkor Ő kérelmezheti máshol való elhelyezését.

Másrészt azt megkötheted jogilag, hogy ki lehet a gyerek vagyonkezelője. Ügyvédet kérdezz meg róla.

2016. aug. 12. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!