Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Úgy érzem elég problémás a...

Úgy érzem elég problémás a családom, minden itthon töltött perccel csak csökken az energiám, ahelyett, hogy feltöltődnék. Szerintetek mit lehet tenni? (Bővebben lent. )

Figyelt kérdés

Előre elnézést, hogy kicsit hosszú leszek, és részletes, de már felgyülemlettek a dolgok, és szeretném a lehető legpontosabb képet adni a helyzetről, hogy tudjatok segíteni, tanácsot adni, esetleg szembesíteni azzal, hogy ez tök normális, minden családban így megy ez.. (Bár remélem, hogy nem.)


Szóval 14 éves lány vagyok, és jelenleg (már évek óta) úgy érzem, hogy az életem kész katasztrófa. Ezzel még nincs is olyan nagy problémám, mert végül is oké, innen szép a csúcsra jutni, és én még szeretem is a kihívásokat, de akárhányszor próbálkozom a helyzet javításával valami mindig visszalök, és nem hagyja, hogy megoldjam a gondokat. És igazából szerintem ez a valami a családom. (Persze, lehet a kamaszkor is, de a családom is főszerepet játszik benne, az biztos.)

Állandóan csak a veszekedés, és a civakodás megy itthon, soha senkinek nincs egyetlen nyugodt perce, és igazából, ez nem csak nekem rossz, hanem mind a négyünknek. (apa, anya, a tesóm és én) Folyton megy a hangos káromkodás, szitkozódás, tányérok repülnek és poharak törnek. Én ezt egyszerűen már nem bírom. :( Úgy érzem emiatt romlik a tanulmányi eredményem, nem tudok rendesen aludni (Vagy azért mert síkideg vagyok, vagy sírok, vagy éppen még mindig tart a huzavona, hogy kinek van igaza egy teljesen értelmetlen dologban. Komolyan volt, hogy hajnali fél kettőig csak kiabáltak, ajtót csapkodtak stb. ) és hiába próbálok egészséges életet élni a lehető legkevesebb stresszel, sosem jön össze, mert itthon mindig ez van. Elmegy a kedvem csupán már a létezéstől is, nemhogy még egyenleteket oldjak a nagy hangzavarban. Nagyon szeretnék javítani a helyzetemen, helyzetünkön. Próbáltam már beszélni velük normálisan, de annak csak az lett a vége, hogy szemét vagyok, a gyerek ne pofázzon, régen ezért verés járt stb. Pedig én soha nem közeledtem egyikőjük felé se ártószándékkal. (Főleg, hogy én a béke híve vagyok, és ahogy lehet csak kerülöm a konfliktust. Inkább elismerem, hogy tévedtem, még akkor is ha nem igaz, csak maradjon meg a nyugodt hangulat.. Viszont a család többi tagja nem ilyen, mindenki nagyon makacs, forrófejű, és ha az igazukról meg a saját érdekeikről van szó, azért foggal-körömmel harcolnak. Ami engem eléggé megvisel. ) Mondjuk az is igaz, hogy nekem sem sikerül mindig könnyen annyiban hagyni, szóval ha ordibálnak velem, vagy ócsárolnak, azt nem feltétlen tűröm szó nélkül. Olyankor általában elég erős hangnemben megmondom, hogy hagyjanak békén, és bemegyek a szobámba, de a vicc az, hogy jönnek utánam... És nem hagynak engem, csak még jobban felbőszítenek, és próbálom tartani magam, de sokszor nem sikerül ez, és visszakiabálok. Akkor ők jönnek rám még durvábban és ez így megy még egy ideig, amikor én nekem elegem lesz, és mondom, hogy fejezzük be, de szerintük ezt nem lehet csak úgy befejezni.. Hiába megyek el onnan, és bedugom a fülest, hogy ne is halljam, akkor meg folytatják a vitatkozást és a kiabálást kettesben, vagy hármasban. Hihetetlen, de tényleg..


Azt is észrevettem, hogy anyám ha valami nem tetszik neki, rögtön lehord mindennek, és elkezdi sorolni évekre visszamenőleg az összes bűnömet, és ezzel próbálja alátámasztani, hogy mekkora szemét, aljas ri***c vagyok, és csak tönkre teszem mindenki életét.. Tekintve, hogy én egy nagyon érzékeny ember vagyok, nem tudom ezeket a szavakat nem komolyan venni, bevonulok a szobámba, és akár 2 órán keresztül sírok, az esetleges TZ-re készülés helyett. Ha jobban vagyok, ráeszmélek, hogy semmit sem tudok, elkezdek próbálkozni, anyámék még vitatkoznak, én feladom, sírok, elalszom, másnap bemegyek írok egy 1-es vagy 2-es dogát, jobb esetben 3-ast, és megint rosszul érzem magam mikor hazaérek. Sírok a doga miatt, a család miatt, elfelejtek még enni is, így nap végén már amiatt is elkeseredek, hogy hiába kezdtem el (megint!!) egészségesen élni (sok zöldség, gyümölcs és folyadék az előrecsomagolt ételek, nasik és édességek kerülése) megint kudarcba fulladt a próbálkozásom. És ez megy nap, mint nap... Elhatározom, hogy minden jó lesz, felállok, nekikezdek, visszalöknek, megtaposnak, sírok, feladom, majd kezdődik elölről. És ez hosszútávon úgy érzem eléggé depresszióssá tett, valahogy már elkezdtem kerülni az embereket is azt vettem észre, így sok barátságom teljesen leépült. És sajnos későn eszméltem.. Meg hiába igyekszem sokszor jópofát vágni a dolgokhoz és humorosan felfogni az egészet, nem mindig sikerül, és ezt érzik a körülöttem levő emberek is, hogy sokszor csak úgy árad belőlem a negatív energia, és inkább kerülnek.. Ez is az oka annak, hogy a barátaim eltávolodtak tőlem.. De úgy voltam vele, hogy nem baj, mit nekem ennyi gond, megoldom én. Nekivágtam, de visszaestem. Mindig ugyanott kötöttem ki: utálok élni, nincs értelme, feladom. Hiába kaptam megannyi alkalommal új erőre, nem sikerült megküzdenem a problémákkal, és ez nagyon kimerített.

Sokat gondolkodtam, és igazából most jöttem rá, hogy a családom az oka. Hogy itthon mindig csak még rosszabbul leszek, és nem támogatnak hanem csak lehúznak. (De nem csak engem, hanem egymást is... Borzalmas :( Olyanok vagyunk egymásnak a támasz helyett, mint olaj a tűzre. És ennek nagyon nem így kéne lennie, ez engem teljességgel elszomorít. Főleg, hogy még Karácsonykor is ez megy.. Ezért nem is vagyok oda annyira az ünnepért.)


Azt hiszem, mindenki érzi, hogy gondok vannak itthon, és mindenki szeretné, ha nem lennének, de senki nem tesz érte. Talán még én sem... (Bár nem tudom, mit kéne, tanácstalan vagyok.) Próbáltam beszélni egyenként mindenkivel, együtt mindenkivel, voltunk régebben családterápián. (Amiből én persze kimaradtam, mert a terapeuta szerint kicsi voltam, és inkább elküldött egy külön szobába rajzolni, de mindegy.)

Anyám állandóan azzal jön, hogy együtt kéne működnünk, és támogatni a másikat.. Ennek ellenére, Ő éjfélkor rendszeresen elkezd karaokezni, lekövérez, hogy növelje az önbizalmam, ha épp rossz helyen van a táskám, azt úgy arrébb hajítja, hogy csoda, ha nem megy tönkre stb. Semmirekellő féregnek tart, mert soha nem segítek semmiben. Szerintem ez nem igaz. Lehet nem vagyok egy mintagyerek, és többet tespedek a nyomoromban, mint amennyit sürgölődök a ház körül, de mindig igyekszem. Szoktam porszívózni, felmosni, konyhában törölgetni, levinni a szemetet, főzni és általában nagyjából el is mosogatok magam után. Nem rinyálok hogy "anya ezt se vetted meg nekem, meg azt se, ezért szemét vagy", mint a tesóm. Megelégszem azzal amit ad, nem követelőzöm. Ennek ellenére kettőnk közül úgy érzem engem utál jobban.. Tesómnak mindent megad, amit csak kér, (persze vele is ordítozik rendesen) szinte kinyalja a seggét, pedig már 20 éves.

Anyám soha nem veszi észre a jó dolgokat azt hiszem, mindig csak a hibákon akad meg a szeme, akárcsak a testvéremnek. Talán ezért is olyan nehéz velük. Meg mert ugye soha nem engednek a saját igazukból, képtelenek a kompromisszumokra.

Apám meg rendkívül makacs, és agresszív, nem futamodik meg a fizikai összetűzések elől sem, és nagyon könnyen dühbe gurul. Vele ezért nem könnyű.

Velem ugye meg az a baj, hogy rettentő lusta vagyok (annak ellenére, hogy igyekszem többet tevékenykedni a ház körül, így is az vagyok) és baromi érzékenyen veszem még azt is, ha durva hangsúllyal beszélnek velem.

És így vagyunk mi négyen összezárva, és tulajdonképpen csak egymás életét keserítjük.

Anyám egyre inkább kezd megőrülni ahogy halad a korral előre, mert úgy van vele, hogy már nem érdekli semmi sem, annyira elkeseredett, így buldózerként tapos végig mindenkin. Apám így idősebb korára már mindenen besértődik és kiveri a hisztit, plusz még súlyos alvászavarokkal is küzd, és a fáradtságát rajtunk vezeti le. A tesóm rengeteget szorong, régen még pszichiátrián is kezelték, én meg ugye.. Hát azt hiszem kicsit mélyen vergődök. Szóval tulajdonképpen őrültekháza van itthon.

Kérlek segítsetek. Mit tehetnék? Hogyan tudnám megoldani ezt az egész dolgot, vagy legalább jobbá tenni a helyzetet, esetleg túllépni ezen, és valahogy megbirkózni azzal a ténnyel, hogy ez van? Vagy ez normális volna, csak én vagyok hiperérzékeny és túlreagálom?

Bocsi, hogy sokat írtam, és lehet hülyeséget is, meg ismételtem önmagam, vagy éppen kihagytam dolgokat, csak most is egy durva veszekedésen vagyunk túl, és még eléggé zaklatott állapotban vagyok.. (Igazából nem vagyunk túl rajta, anyámék egyszerűen csak elmentek itthonról.)



2016. okt. 30. 14:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
4%
Addig jutottam, hogy "14 éves lány vagyok". Mindent értek.
2016. okt. 30. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Ezek szerint a koromat a végére kellett volna írnom..:)
2016. okt. 30. 15:08
 3/13 anonim ***** válasza:
28%

Vagy elhallgatni. :) De úgyis rájöttünk volna, hogy 13-15 éves lány vagy. ;)

De így beleolvasva nincsenek nagy problémák, csak ilyenkor ébrednek öntudatukra a fiatal hölgyek/urak, ilyenkor áll össze igazából, hogy mi is zajlik körülöttük, ezzel párhuzamosan megfogalmazódik, hogy mi lenne nekik ideális, ilyenkor már tudnak írni, és képesek megfogalmazni is a problémájukat, ezért tömegesen le is írják itt. Amúgy egy értelmes kis csaj vagy, csak nagyobb jelentőséget tulajdonítasz apróságoknak, mint amekkora valójában van. Leírásod alapján teljesen átlagos család vagytok.

2016. okt. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, bár nem tudom, hogy ennek örüljek e, vagy sem:D Mindenesetre van abban valami, hogy nagyobb jelentőséget tulajdonítok az apróbb dolgoknak is, hajlamos vagyok rá. Lehet ez a probléma.
2016. okt. 30. 15:31
 5/13 anonim ***** válasza:
89%
Nem tudom, hogy mennyire objektívan írod le a helyzetet, de szerintem akkor tanulj könyvtárban, vagy a suliban tanítás után.
2016. okt. 30. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
85%
Már elmúltam 13-15 éves, de igenis problémásnak érzem a családodat. Sajnos nem tudom, hogy mit lehet ilyenkor tenni, mert én is hasonló helyzetben vagyok... Csak annyit szerettem volna mondani, hogy itt nem azzal van baj, hogy a kérdező kamasz, hanem tényleg valami nincs rendben a családjában. Nem tudom, hogy az előttem válaszadók csak simán nem tapasztaltak még ilyen élethelyzetet, vagy maguk is olyanok, mint a kérdező családtagjai...
2016. okt. 30. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
86%

Én az első betűtől az utolsóig elolvastam, úgy írom ezeket.

Azért azt nem nevezném átlagos családnak, ahol a család tagjai állandóan üvöltöznek egymással, tányérok, poharak röpködnek stb. meg hajnali fél kettőkor is veszekednek, a tesót pszichiátrián kezelik, az anyuka rombolja a kérdező önbizalmát. Vagy nekem volt mákom, hogy átlagon felüli családban nőttem fel, de nálunk nem volt ez jellemző. Nem azt mondom, hogy nem voltak viták, de közel sem ilyen durván. Elég szomorú, ha a kérdező családja átlagosnak számít...

Én megpróbálnék minél kevesebb időt tölteni ebben a mérgező környezetben. A könyvtárban tanulás jó ötlet. Vagy nagyszülők, rokonok, akik szívesen látnak. Járhatsz sportolni is, ott legalább le tudod vezetni a stresszt, a felgyülemlett feszültséget, és még az alakodnak is jót tesz. Építsd fel újra a barátságaidat, az otthoni dolgokra meg vegyél egy jó adag lesz@rom tablettát. Én régebben nagyon sok mindenen idegeskedtem, de azt kell tudatosítani magadban, hogy az idegeskedéstől az ég világon semmi nem változik, semmi nem lesz jobb, csak rosszabb.

Nem tudom, hogy középsulis vagy-e már, de ha még nem, és előtted áll az iskolaválasztás, akkor kereshetnél olyan sulit, ami messze van az otthonodtól, és tudsz kolis lenni. Mindenképpen jót tenne neked, ha kiszakadhatnál ebből a mérgező környezetből, és könnyebb lenne elviselni a többieket is heti két napot, mint egy egész hetet.

Kitartást!

2016. okt. 30. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%

Több fiatal vészelte már át a kamaszkort, olyanok is akiknek nem volt nyugodt családi hátterük. Hozzáállás kérdése.

Nem kellene másokra mutogatnod!. Te egyelőre semmit nem tudsz felmutatni, amit te értél volna el. A házimunkában te magad elismered, lusta vagy, a leckét nem tanulod meg, most vagy lusta vagy buta vagy. Kettes átlag szerinted mire lesz jó?

Barátaid nincsenek mert süt belőled a világfájdalom. Ha jól olvasom, frankón el is vagy hízva.

Hááát, nem vagy egy sikertörténet, nem kellene folyton másokra mutogatni, hanem össze kellene szedned magad!

2016. okt. 31. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nálunk is ez van, ez is volt mindig. Sokáig engem is zavart, aztán most valahogy már immunis lettem rá. Érettségi után nem mentem kollégiumba, itthon maradtam mivel közel van az egyetem, és már simán tudok ordibálásban is tanulni. Idővel majd te is hozzászoksz.
2016. okt. 31. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nem is tudom mit mondhatnék.. Valóban igaz, hogy lehetne rosszabb is a helyzet, túl sok mindent meg már nem tudok ezzel kezdeni.. Megpróbálom rendesen összeszedni magam, aztán maajd csak hozzászokok, mint ahogy az utolsó válaszoló. :)

Sokan egyébként írták, hogy ez tök normális, minden kamasz átél ilyesmiket.. Hát, ha ez tényleg így van, akkor az nagyon szomorú. :(

Egyébként, egyik válaszoló írta (sajnos már nem emlékszem melyik), hogy nem kéne másokra mutogatnom, rendesen el lehetek hízva, keettes átlagom lehet stb. Azt hiszem kicsig félrenyúlt.. Igaz, hogy nem tudok még semmit sem felmutatni, sokszor talán másokra mutogatok, és lusta vagyok, de azt gondolom, hogy ha magamhoz képest nem is a legjobbat, de a körülményekhez képest a legtöbbet igyekszem kihozni magamból. Csinálok annyi házimunkát amennyit elég depressziós állapotban csak tudok, és igen, ez lehetne több is, és nem kellene a "lelki állapotomnak" gátolnia ebben, de nem vagyok (még) elég erős és kitartó ahhoz, hogy erre képes legyek. Az ország legjobb gimnáziumainak egyikében erős négyes átlaggal tanulok, mert mindig igyekszem javítani az elrontott témazárókat. Nem vagyok elégedett ezzel aa teljesítménnyel, mert ez is szintén lehetne jobb, mert meg tudnám írni akár ötösre is, de így nem mindig sikerül.. Viszont próbálkozom. Sportolni is sportolok rendszeresen, így kövérnek sem mondanám magam..Bár nem tudom már mi az ami nem számít ebben a világban kövérnek a 180 centis és 50 kilós modelleken kívül.

Ezt mind most nem azért írom mert kioktatni szeretnélek, vagy játszani itt az eszemet, hanem mert úgy érzem félreértettél, ha azt gondolod nem igyekszem, mert tényleg nagyon próbálkozom, és ezt azt hiszem tisztáznom kellett.

2016. okt. 31. 23:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!