Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jegyezzem meg, hogy szerintem...

Jegyezzem meg, hogy szerintem nem igazságos ez az öröklés? Vagy inkább ne balhézzak?

Figyelt kérdés
Anyukám fejébe vette, hogy ami a nevén van, azt átíratja a nevünkre a testvéremmel, hogy majd az örökléssel ne legyen semmi gondunk. Szerencsére amúgy jól van, nincs semmi baja, ami ezt indokolná. Egy bátyam van. Ő még diplomaszerzés után felköltözött Budapestre dolgozni, ahol anyukám leánykori lakása van, utána költözött anyukám haza a szülővárosomba, ami egy alföldi kisváros. Jelenleg ami a nevén van, az a budapesti lakás, illetve az itteni ház 1/3 része. A maradék részből 1/3 az enyém, 1/3 bátyámé. Ő most úgy találta ki, hogy mivel a bátyám már amúgy is régóta fent él és úgyis az ő lakásaként van kezelve a lakást a bátyám kapja. Én a ház 1/3 részét kapnám, így a házból lenne 2/3 részem. De nekem rossz érzésem van ettől. A budapesti lakás az I. kerületben van, elnézve az ottani ingatlanárakat, 40 millióért legalább el lehetne adni. Az itteni ház egy eléggé lelakott "Kádár-kocka" ház. 40 éve biztos nem volt rajta csinálva semmi. Egy olyan városban van, ahol nincs semmi. Jó esetben 10 millióért ha el lehetne adni. És ugye ebben is maradna bátyámnak 1/3 része. Nekem ez nem tetszik. Mikor felvázolta anyukám, persze bátyám rávágta, hogy neki oké. Én nem akartam problémázni, meg amúgy is ledöbbentem, hogy anya ezt felhozta. Szerintem úgy lenne az igazságos, ha mindent feleznénk. Oké, hogy bátyám lakik ott már régóta, de megilletne szerintem a fele, aztán fizesse ki nekem a felét, ha teljesen magának akarja. Ugyanígy a ház is felesbe menne, ha kell bekem, akkor kifizetem neki, ha eladjuk, akkor megkapná a fele pénzt. Szerintetek jogos, hogy így gondolom? Vagy ne szóljak bele és hagyjam, hogy úgy legyen ahogy anyukám eltervezte?

2019. jún. 2. 23:33
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
74%
Nem hiszem h anyukád ennyire ne tudna számolni vagy ennyire ne ismerné az ingatlanok értékét. Kérdezd meg, miért gondolja azt, hogy a tesódnak összesen lesz 43,3 millió öröksége neked meg összesen 6,6 millió az szerinte miért igazságos? Tettél vagy már kaptál valamit amiért anyud szerint ez így ok? Én helyedben biztos megsértődnék - persze ha nem kaptál már valami hatalmas értéket otthonról- és azt mondanám hogy az 1/3 vidéki házat is nyugodtam írassa anyud a tesódra, hiszen vesztenivalód nincs akkor sem, ha megharagszik rád, mert egy az 1/3 háznyi pénz megéri h önérzeted megmaradjon. Egyébként mindig akkor van gond az örökléssel, ha az okoz szülő életében el akarja osztani a vagyonát a gyerekei között. Miért gondolják az idősek h okosabban mint a törvényalkotók?
2019. jún. 3. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
30%
Igazad van és megsincs. Anyád úgy osztja el a tulajdonát, ahogy akarja. Ha mindent a bántadnak akarná adni, abba se lenne jogod beleszólni.
2019. jún. 3. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
84%
Szólj neki.
2019. jún. 3. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
49%
Amúgy meg nem, nem jár a fele. Semmi se jár. Anyád alatt ad, amit akar. Ha ne adj isten holnap meghalna, akkor igen, mindketten azonos értékben örökölnétek. De él, és életében dönthet úgy, hogy nem egyformán ad a gyerekeinek
2019. jún. 3. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
77%

Anyukád ötlete jó, mert így az öröklési adózásból kimaradtok. Az ő dolga, hogy akarja felosztani köztetek a tulajdonában lévő ingatlanokat. Viszont azt ne mondja, hogy így igazságos, mert ingatlan és ingatlan között hatalmas különbség van elhelyezkedés és állapot alapján.

Az 1. kerületi lakás sokszorosát éri a vidéki Kádár kockának és ezzel neki is tisztában kell lennie. Az érzelmi értéke jelen esetben nem számít, meg hogy épp ki hol lakik, mert ha vidéken semmi nincs, te se tudod fenntartani és lakni a kisebb értékű házat, hiába jelent anyukádnak mondjuk ugyanannyit, mint a pesti lakás. Ráadásul egy osztott tulajdonú házzal mit kezdesz? Minden felújításnál, bővítésnél engedélyt kérsz a bátyádtól? Anyagilag persze nem fog beszállni, de akadályozhat téged, teljesen tisztán jogi alapon. Kiadni, eladni ugyanúgy nem tudod nélküle, így egyáltalán nem leszel önálló. Ezalatt a bátyád egy 1/1 tulajdonú saját lakásban éldegél vígan. Ezt elmondhatod neki, mielőtt meglépi az átíratást. Esetleg egy értékbecslést javasolnék neki a helyedben előtte, hogy korrekt legyen az elosztás. Ha nem akarja, akkor már neked is világos a helyzet és kiléphetsz a körből, ahol téged bőven hátrébb sorolnak, mint a bátyádat.

2019. jún. 3. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
52%
milyen anya az ilyen???
2019. jún. 3. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
80%

Rohadtul nem igazságos, de valóban úgy oszt, ahogy akar.


Kérdezd meg nyugodtan, hogy miért gondolja, hogy a bátyád 40+millát örököl, amíg te csak kb 5 öt, mit tettél te, hogy kevesebbet érdemelsz?


Nálunk is volt hasonló, laptopot kaptunk, az öcsém 300 ezreset, én 80ast.Mi nem tudtuk, milyet választ a másik. Én rákérdeztem, a válasz(ami nettó hazugság volt): miért nem szóltál, hogy neked is drága kell?


Nyisd ki a szád, nem késő, szerintem úgy lenne oké, ha értékbecslő felbecsülné a bpi lakás árát, meg a tiéteket, a bátyád meg neked törlesztené, ahogy tudja az értékkülönbözetet.


Így sem teljesen oké, mert nem egyösszegben kaptok egyszerre ugyanakkora értéket, de a bátyád az idősebb, családalapításhoz közelebb áll..


Nyugodtan elmondhatod, ami zavar, mást is zavarna. Legalább tudod, hogy állj anyádhoz a válasz után. Nincs beleszólása senkinek abba, hogy érzel a dolog iránt, ha zavar, akkor az rendben van, csak nyisd ki a szád, mert egy életre bánni fogod!


Nálunk amúgy családban az a szokás, hogy a fiú több költőpénzt kapott, mert ő fiú, nekik kell, hogy legyen pénzük, engem hívjanak meg a fiúk...???


Micsoda balhét csaptam ezért tiniként, pláne mivel a tesóm közelébe egy lány sem ment, nem is másokra költötte a pénzt, hanem magára, én meg nem akartam a csóró tinifiúkat lehúzni, vagy lemondani a moziban a kukoricáról, fel sem ajánlva, hogy felezünk, mert nem tudom megvenni magamnak..


Állj ki magadért, sosem késő elkezdeni!

2019. jún. 3. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
92%

Igen, dönthet úgy, de simán az is lehet, hogy tényleg nem gondolt bele. Ez a helyzet viszont, ha a kérdező le is nyeli a békát, okozhat még a testvérek, de a szülő-gyerek között is problémát, a kapcsolat megromlását.

Jó érzésű ember örökség-ügyekben rosszul érzi magát, ha "elvár", meg azt hangoztatja, hogy neki mi "jár", de szépen is ki lehet fejezni, ha valamit nem találunk "igazságosnak."

Pl.: Anyuka, csak azért, mert a múltkor felhoztad a témát, és még meg is kérdezted, mit szólnánk hozzá. Én akkor nem szóltam semmit, egyrészt, mert rossz ilyesmiről beszélni, másrészt meg furán jön ki, hogy az örökséggel kapcsolatban zúgolódjak. Természetesen, úgy döntesz, ahogy szeretnél, de ha nem bánod, és őszintén érdekel a véleményünk, akkor én elmondom, hogy nem tartom egyenlő résznek, amit a bátyám kap, és amit én fogok kapni.

És itt szépen elmondod az ingatlanárak közti különbséget. (Nem tudom mekkora, milyen állapotú a lakás, de a 40 millió még lehet, hogy szerény becslés is volt a részedről, ha az I. kerületet nézzük.) Megjegyzem, ha a házat teljesen te kapod, még akkor sem ugyanaz.

Beszéljetek, még ha kényes téma is, mert hiába álszerénykedünk, meg tudja az ilyen évtizedekre rontani a családi viszonyt.

2019. jún. 3. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
88%

Utolso ketto valszolo tokeletesen leirta, amit en is akartam. Meg annyit tennek hozza, hogy anyukad elkepzelese alapjan akkor ha tesod csaladot alapit, ott van neki a lakas, amiben lakhatnak. Ha te csaladot alapitanal, akkor lakhatnatok anyukaddal egyutt evtizedeken at - ami ezerfele konfliktust okozhat, sok esetben ramegy a hazassag is.

A kisvarosi haz holt toke, amig anykad el, es benne lakik. Tehat meg lehet, hogy 30 evig az lenne, hogy batyad elindult egy onallo lakassal, te meg a semmivel.

2019. jún. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
51%

Amit ajándékozással ad anyukád a testvérednek halála előtt 10 évvel, abból köteles részre igényt tarthatsz egy hagyatéki tárgyalás esetén. Amennyiben anyáddal élsz, lehet úgy gondolja téged ellát, ennyivel többet kaptál. Még mondhatod, hogy te is elmész Pestre szerencsét próbálni, meg hogy az otthoni ház is tesód és a te neveden lesz, akkor az úgy fair ha a pesti is.

Az pedig nagy tévedés, hogy bármi is járna. Amit anyukád akar, azt kell elfogadnod, mert az ő tulajdona, az ő döntése. El is ihatta volna vagy hagyhatná egy egyházra stb.

2019. jún. 3. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!