Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy mondjuk el 7 és 10 éves...

Hogy mondjuk el 7 és 10 éves gyerekeknek, hogy a nagymami meghalt?

Figyelt kérdés
A testvéreim nagymamája (nekik más az apukájuk) rákos, áttétes. Sajnos nagyon kevés ideje maradt. A két tesóm nagyon imádja őt, így nem tudjuk, ha eljön az idő, akkor hogyan kezeljük, vagy mit mondjunk nekik, hogyan mondjuk el, hogy mama nincs többé. Vagy már kezdjük el valahogy most adagolni nekik, hogy mami beteg?

2019. nov. 1. 16:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%
Mindenképp kezdjétek el nekik adagolni. A halált nem szabad tabuként kezelni. Annyira azért már nem kicsik, hogy ne értsék meg a halált. Szembesülniük kell azzal nekik is, hogy az ember múlandó. Persze, utána nyugtatni kell őket és sokat beszélgetni velük.
2019. nov. 1. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
29%
Ma a rádióban pont erről beszéltek. Azt javasolták, hogy elég nekik annyit mondani, hogy bár eddig köztünk voltak, most már nincsenek sajnos, és nagyon hiányoznak nekünk. A gyerekek nem fogják fel a halál visszafordíthatatlanságát, csak a hiányt képesek megérteni belőle. Valamint nem javasolt nagyon tudományos választ sem adni, hogy mi játszódik le a halál során biokémiailag egy emberben... vallásilag még lehet nyugtatgatni, hogy ,,egyszer majd találkozunk", már aki hisz.
2019. nov. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%

"A gyerekek nem fogják fel a halál visszafordíthatatlanságát"

7 és 10 évesek, és nem írta a kérdező, hogy fogyatékosok lennének. Ez a "gyerek úgyse fogja fel" csak arra jó, hogy a felnőttek megnyugtassák magukat. Ötéves voltam, amikor óvodástársunk meghalt balesetben, pontosan tudtuk, mit jelent.

Én gyerekpszichológussal konzultálnék, rokon gyereket is vitték az apja halálakor. (érdekes, hogy a pszichológus kifejezetten javasolta, hogy a temetésre vigyék el a gyereket, maguktól nem vitték volna a családtagok)

2019. nov. 1. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
97%
Utolsó, Bocsi, de ehhez miért is kell gyermekpszichológus?? Az egyik ismerős kislányt a nagyapja molesztálta, na ahhoz elhiszem h kell a pszichológus. De a halál egy teljesen természetes dolog. Pont az a baj, ha a szülők ezt úgy kezelik, mintha nem lenne az, és kihagyják a temetésből a gyerekeket. Minél előbb hozzászoknak ahhoz, hogy az emberek meghalnak, annál jobb.
2019. nov. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
97%

Teljesen természetesnek kéne venni a halált. Szomorú, de elkerülhetetlen és természetes következménye az életnek. Namost, úgy érzem, nálatok a felnőttek sem képesek erre, így sokkal nehezebb lesz.

Szóval igen, már most el kéne mondani, hogy nagymama súlyos beteg, ebből a betegségből már nem fog meggyógyulni, meg fog halni. Aztán, amit kérdeznek, arra válaszolni.

Egyszerűen és tárgyilagosan kell beszélni, kerülni kell az érzelmi túlfűtöttséget, lehetőleg ne sírja el magát előttük az, aki erről beszél.


A halálról már gondolom kisebb korban is beszéltetek. Ha az ember elmegy a 3-4 éves gyerekével temetőbe, már akkor szóba kerül a halál.

2019. nov. 1. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
94%
7 és 10 éves már bőven felfogja, hogy beteg a nagyi és hogy meghalt
2019. nov. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
96%
Apukám ugyanilyen beteg. A 8 éves lányom tudja hogy a papa halálos beteg, sőt mindig jönni akar velem ha megyek , látni akarja, igy mivel nem hülye a leépülést is látja. Ez van, nem tudunk mit csinálni, el kell neki is fogadni a tényeket. Ha kérdez az ő szintjén válaszolok. Szerintem nyugodtan megmondhatjátok hogy nagyon beteg a mama, lehet nem fog meggyógyulni.
2019. nov. 1. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Tavaly halt meg édesapám. Az akkor 4 éves fiam tudta róla, hogy beteg és sokat kell kórházba vinnünk. Apa halála napján leültem a gyerkőccel és kerek-perec elmondtam neki, hogy a doktorok nem tudták meggyógyítani a papát, így sajnos többet nem találkozhatunk vele. Sokat beszélgettünk róla és próbáltam minden kérdésére válaszolni, hiszen ez is az élet része.
2019. nov. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Már azt sem értem a betegséget miért kell titkolni előttük. Gondolom ök is látják hogy a nagyi leépül, egyre szarabbul van. Ök nem kérdeznek? A halált is könnyebb lesz neki elfogadni, ha tudják, látják hogy beteg.


Nálunk a dédimama épül le folyamatosan. De az 5 éves lányom is tudja, látja. Sőt segít a dédinek a maga módján. Megyünk hozzá rendszeresen, és a kislányom is segít kitakarítani, rendet tenni, mert a dédi már öreg, beteg és nem tudja megcsinálni. Segít a dédinek a heti gyógyszeradagoló kikészítésében. Szóval látja és amíg elfogadható állapotban van a dédi fogom is vinni a lányomat. Szerintem nem baj az ha látja, hogy ez is az élet része.

2019. nov. 2. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
22%
Nem látják feltétlenül a leépülést. Anyósom szintén rákban hunyt el, ő például nem engedte, hogy vigyem az akkor 6 éves fiamat, mert nem akarta, hogy így emlékezzen rá.
2019. nov. 2. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!