Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogyan beszéljek a gyerekeknek...

Hogyan beszéljek a gyerekeknek arról hogy a nagypapa megfog halni?

Figyelt kérdés
Édesapám rákos beteg Velük élünk a 2 gyermekünkkel (5éves,8 éves). Már nagyon rossz állapotban van,nagyon lefogyott szinte csak fekszik, volt már 2x kórházban is. Hogyan beszéljek a gyerekekel erről hisz látják érzik ba van. A nagyfiam folyton azt kérdezi hogy ugye a papa megfog gyógyulni? Nagyon nehéz nekünk felnőtteknek is nemhogy nékik. Szeretnék tanácsot kérni.
2018. ápr. 10. 13:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Őszintén, és a ti hitvilágotoknak megfelelően. Tehát ha vallásosak vagytok, akkor lehet mesélni az angyalokról, mennyről és hasonlókról, ha pedig nem, akkor annyival fel lehetne vezetni a várható halálát, hogy igen, nagyapa nagyon beteg, nem biztos, hogy meg tudják gyógyítani az orvosok.


Soha ne mondd azt, hogy "elalszik", mert félni fog, hogy ő is így járhat, ha este elmegy aludni, vagy hogy "elment és nem jön vissza", mert akkor titeket fog félteni minden alkalommal, amikor kimentek a lakásból.

2018. ápr. 10. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:
21%
Szerintem mondd meg nekik, hogy (amit gondolom tudnak) hogy nagyon öreg a nagypapa,és mindenki ha öreg lesz, pihenni megy. Kipiheni a sok évet ameddig élt. Mondd nekik, hogy elfáradt, és hamarosan nem lesz ott veletek, mert pihenni megy, egy ugyanolyan szép helyre. Nekem is ez segített. Remélem könyebb lesz átvészelni mindezt. Kívánom hogy enyhüljön a fájdalmatok!
2018. ápr. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
95%
Nem kell nekik hazudni hogy a papa "pihenni megy" meg elaszik. Meg kell mondani az igazat, érteni fogják.
2018. ápr. 10. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
97%
Nem kell köntörfalazni. A gyerekek csak kicsik, de nem buták. "A papa sajnos nagyon beteg, és az orvosok sem tudják meggyógyítani. Az idős emberek meghalnak. De ettől még ugyanúgy szeretni fog titeket, és fentről fog vigyázni rátok." Sok erőt kívánok nektek!
2018. ápr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Édesapám még nem idős ezért is nehéz többek között. Azt szoktam mondani nekik hogy azért megy a doktor nénihez hogy megpróbáljon segíteni ami ugye nem hazugság. De ennél többett valahogy nem tudok csak érzem mondani kéne még valamit.
2018. ápr. 10. 15:12
 6/15 anonim ***** válasza:
48%
Hasonló volt a helyzet nálunk is . Mi a gyerekeknek nem mondtuk sosem ,hogy megfog halni . Most gondolj bele mennek a nagypapához és valami okból kifolyólag csak gyerekhez mérten megszólal ,hogy anya azt mondta már nem gyógyulsz meg stb . Nálunk a gyerekek is látták mennyire beteg ,de az utolsó percig nem mondtuk nekik ,hogy haldoklik vagy bármi erre utalót . Mikor meghalt ( nálunk tényleg csak elaludt ) a gyerekeknek azt mondtuk ,hogy fennt van az angyalok házában . A 3 éves gyerkőc is igy emésztette meg a dolgokat .
2018. ápr. 10. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
92%
Azt egyértelmüen mondd meg nekik, hogy nem biztos, hogy tudnak segíteni rajta az orvosok, hogy ne éljék bele magukat abba, hogy a papa meg fog gyógyulni, mert akkor sokkal nagyobb csalódás lesz nekik.
2018. ápr. 10. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
94%

Őszintén, én nem "ragoznám" túl. Ha kérdezik, mi a baj a papával, megmondanám, hogy a papa sajnos nagyon beteg. Fontos a nagyon szócska, hogy magában el tudja majd különìteni a betegségeket később, ha az elkerülhetetlen bekövetkezne és ne rettegjen minden egyes csip-csup náthánál.


Nem beszélnék addig a halálról, amíg nem muszáj, arra helyezném a hangsúlyt, hogy a papa gyógykezelésre jár, segítünk neki, hogy meggyógyulhasson.


A halált akkor magyaráznám, ha:

a. rákérdeznek

előfordulhat, hogy egyenesen megkérdezik, hogy meg fog-e halni. Akkor megmondanám, hogy lehetséges, de inkább higgyünk abban, hogy meggyógyul. Mindegy, hogy mi mit tudunk, mit nem, de ennyi maradjon meg a gyereknek, ne kelljen a papa halálát várnia.

b. ha sajnálatos módon bekövetkezne

akkor higgadtan, legtermészetesebben negpróbálnám elmondani, hogy a papa sajnos nagyon beteg volt, belefáradt, az orvosok sem tudtak segíteni. Nem hazudnék a gyereknek, ha kérdeznek valamit, megpróbálnék a témával kapcsolatban röviden válaszolni.

Innentől a ti hiedelemrebdszeretek alapján, ha hívők vagytok, akkor azon a gondolkodásmódon, ha nem, akkor világiasan, racionálisan.


Esetleg még -láton, hogy a nagyobbik kérdezgeti, hogy ugye meg fog gyógyulni- én erre azt mondanám neki, hogy remélem és bízok benne. Ha bem így történne és gyerekként később "számonkérné", akkor őszintén meg kell neki mondani, hogy sajnos ez előfordul, mi nagyon szerettük volna, hogy meggyógyuljon, de sajnos néha, ha az emberek ennyire nagyon betegek, akkor előfordul, hogy végül senki nem tud rajtuk segíteni.


Kitartást kívánok neked.

2018. ápr. 10. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim válasza:
100%
Nekem mikor nagyon beteglett a nagypapàm úgy montàk el hogy lehet hogy megfog halni hohy nagyon beteg és nembisztos hogy megtudjàk gyógyítani az orvosok meg hogy az angyalok fognak rà vigyàzni hogyha meghal.Én akkor7éves voltam és így ahogy elmontàk megértettem hogy a papa màr nemsokàig lesz velünk.De azt semmiképpen nemszabad mondani hogy elment és màr nem jön vissza soha mert akkor senkit nemfog elengedni még a màsik szobàba se ezt tapasztalatból mondom a baràtnőmnél is ez volt sokàig pszichológushoz hortàk mire megértette hogy attól hogy pl valaki àtmegy a màsik szobàba utànna vissza jön
2018. ápr. 10. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
11%
Az nem köntörfalazás, ha azt mondja pihenni megy! Ez történik, csak a gyerekek nyelvén. Persze, mondja csak el az igazat... ' " kicsim a papa meg fog halni. És akkor nem jön vissza? Nem. És bárkivel megtörténhet? Persze bárki meghallhat"
2018. ápr. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!