Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy tudnék enyhíteni a...

Hogy tudnék enyhíteni a nagymamámmal kapcsolatos bűntudatomon?

Figyelt kérdés

Mama már kicsit több, mint három hónapja nálnuk lakik, mert fizikai problémái is vannak, amelyeket Budapesten könnyebben lehet kezeltetni és demens is. Tudom, hogy a demencia hatására nagyon megváltoznak az idős emberek, ő is mindent elfelejt, egy jó szava sincsen soha senkihez, mindekit szid, egyfolyátban pakolászik a házban. Problémák vannak a gerincével, műtétje lesz a jövő héten, nagyon fontos lenne, hogy ne hajolgasson, ne mászkáljon egész nap, de ez sem érdekli.

A baj csak az, hogy ezek a dolgok nem most kezdőtek, amennyire vissza tudok emlékezni, mindig is ilyen volt. Beleszólt abba, hogy a szüleim hogyan nevelnek minket, enegm és a testvéreimet is rendszeresen ellenük hangolt. Anyukám nagyon kedves és jószándékú ember, mamához is így kötelített, próbált vele jóban lenni, de mama állandóan bántott és megalázta, akár sok ember előtt is. Apukám nagyon sokat segített neki anyagilag, de mama soha nem köszönte meg neki, mindig csak szidta. Minden látogatásunk arról szólt, hogy neki mi rossz, ő mit szeretne, bennünk mi a hiba, soha meg nem kérdezte, hogy mi újság van velünk. Szóval nem igazán volt köztünk semmilyen személyes kapcsolat, csak annyi, mint a nagyon távoli rokonokkal.

Most, hogy itt van nálunk, már a látványát sem bírom sokszor elviselni, úgy néz ránk, mintha a fél világot kiirtottuk volna. Szüleim is folyton ingerültek, mindenre kiakadnak, nem igazán lehet velük értelmes szót váltani, elég nehezek így a mindennapok.

Tudom, hogy mama nem tehet róla, hogy beteg, szóval nem így kéne tekintenem rá meg mégis csak a nagymamám, de nem megy másképpen. Szerintetek mit tudnék csinálni, hogy ne érzzem magamat ennyire rosszul?

Előre is köszönöm a válaszokat

19/l


2020. jan. 9. 15:05
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
86%
Van, amikor az idősotthon az egyetlen elfogadható megoldás, különben rámegy az egész család. Próbáljatok egy igényesebb helyet keresni, és látogassátok, amikor tehetitek. A műtét után csak addig legyen nálatok, amíg muszáj.
2020. jan. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
63%

Nagypapám fél oldalra lebénult,együtt laktunk,kemény volt így az élet,sokszor azt mondtam bárcsak meghalna,jobb lenne mindenkinek.

Nagymamám demens lett,olyanokkal meggyanúsított h csak nézte,,képes voltam összeveszni vele,mert nem tudtam miért ilyen,hiszen előtte nagyon szeretett.Ez miatt utolsó 1 évben nem is látogattam meg.

Mind a kettőt nagyon bánom,mert voltam olyan buta,hogy nem fogtam fel hogy ezek a betegségek mivel járnak.Nekem örökökre bűntudatom lesz.

2020. jan. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
68%

Már nem azért, kedves 2-es kommentelő, de te meg itt személyeskedsz.

És ugyan miért is ne nevezhetne az 1-es hülyének valakit, aki mindig is rosszindulatúan viselkedett olyanokkal, akik nem érdemlik meg? Tudod, a kor egy állapot, nem érdem. A korábban szemétségekre pedig semmilyen jelenlegi betegség nem lehet indok.

2020. jan. 9. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%
tapasztalatból mondom, ezt csak megszokni lehet. Én évek óta csinálom ezt mamámmal, mindig mindent rosszul csináltam, megloptam, átvertem, stb... szóval átérzem a helyzeted, sokáig én is ki voltam készülve emiatt, aztán hozzászoktam. Szépen lassan megtanultam kezelni a dolgait, illetve őt is vittem orvosokhoz, ahol megkapta a megfelelő kezeléseket és a gyógyszereknek hála az ő állapota is javult az évek során.
2020. jan. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Én imádtam mindig is a nagymamamat, de a demencia kezdeti szakaszában valóban eltorzult a személyisége és nehéz volt vele. Ez egy ilyen betegség, ne lehet mit kezdeni pl a pakolászással.

Sajnos így még rosszabb, hogy régen sem csipted igazán.

Próbáld elviselni amíg ott van. Romlani fog az állapota és néhány év múlva valószínű azt sem fogja tudni, hogy van családja. Nagyon nehéz ez, de szerintem nem vagy köteles szeretni, csak mert beteg.

Az ő hibája, ha nem úgy állt hozzád, hozzátok egészségesen.

2020. jan. 10. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!