Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Rossz ember vagyok amiért így...

Rossz ember vagyok amiért így gondolkozom a nagymamámról?

Figyelt kérdés

Szóval elég közeli a viszonyunk, anyukám halála után ő főz nekünk (bátyám, apum és én). Heti 3x megyünk hozzá, és tudni kell, hogy ez a dolog neki nem "feladat", inkább mondhatni az élete értelmének, hogy úgymond gondoskodik rólunk. Az egészsége korához képest jónak mondható, ha otthon van és szedi a gyógyszereit akkor semmi baja.

Régebben sokat aludtam ott, mikor még stabilabb volt az állapota és takaritani járt, mentem vele, boldogan keltem hajnali fél négykor emiatt, valamint örönmel lestem a tanácsait hogy hogyan kell bevásárolni, spórolni, stb. A szeretetét sokszor étellel fejezte ki, ez hozzájárult az elhizásomhoz (12 évesen 83 kg voltam), de ez most mellékszál, összefoglalva nagyon jól ereztem magam vele.

A LÉNYEG, hogy pár éve elkattant bennem valami, és ez a határtalan, feltétel nélküli imádatom megtört. Én nagyon félek az idő múlásától (most mindegy milyen gyerekkori dolgok miatt, de ugy éreztem elvették az időm), és nagymamám annak a megtestesítője amitől rettegek hogy azzá válok.

Konkrétan nincs élete. Ha mi nem megyünk hozzá akkor tévézik vagy takarít, nagyon ritkán a szomszédokkal beszélget. Bevásárol, ahol az a legnagyobb öröme hogy "40 forintot spóroltam". Ha mi megyünk hozzá, akkor is csak ezekről a dolgokról képes beszélni, vagy a régi emlékekről. Ami egy dolog hogy unalmas, de nagyon elszomorít és lehangol, hogy így él, miközben tudom hogy nem érzi jól magát. Nem szereti hogy egyedül van, vágyik egy társra, barátokra, olyan "életszagú" kalandokra mint fiatalon. És az a zavaró benne, hogy meg is tehetné. Elmehetne pszichológushoz hogy feldolgozza a traumáit, meg tudnám ismertetni a közösségi oldal lehetőségeivel hogy kapcsolatot teremtsen hozzá hasonlókkal, és ezt mondtam is neki. De erre mindig valami olcsó kifogással jön, hogy "ehh minek ide valaki, Erzsikének is iszik at ura, az kell már csak hogy nekem is összehányja valaki az ágyam". Minden idős ember ilyen??

En eleve nem szeretem az olyan embereket, akik nem képesek változtatni, ha van valami bajuk, és az ebből származó frusztráciot másokra vetíti (például, mivel az élete ingerszegény, elkezd velünk veszekedni a semmin, meg hasonlók). De mi van ha ez az ember egy szerettem, akivel elég gyakran találkozom? Nagyon lehuz lelkileg, hogy egy (már bocsánat) "saját mocskában fetrengőn" nem tudok segiteni, holott a szivem szakad meg érte. Ami rosszabb, hogy apukám ahogy öregszik, ő is elkezdett hasonlóan viselkedni.

Mit tudok tenni? Rossz ember lennék, amiért nem erzem jól magam ha vele vagyok?:(

20N



2020. máj. 6. 12:53
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
83%

Tudod én is 20 vagyok, làny, de mégsem vagyok képes így beszélni az idősebb rokonokról, pedig 100x rosszabb dolgaik vannak, mint a te nagyidnak.

Kicsit több empátia is lehetne benned, pl ha látod és felfogod, hogy magányos, lehetnél neki te a társasága.


Megmutathatnál neki pár dolgot, csak, mint érdekességet. Mondjuk könyveket, interneten helyeket, érdekes műsorokat. Ettől az ő világa is színesedik.

Mert elmondjam a tutit? Az ember megöregszik, megszokja a saját rendszerét és kialakul egy erős konfortérzet. Főleg az előző generációnak. És képzeld ilyenkor ezt sokan félnek megtörni, ami természetes. Ekkor kéne egy empatikus, megértő ember, aki lassan és türelmesen bevezeti mindezekbe. Bár, ahogy elnézem, ez nem te leszel.

2020. máj. 6. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
83%

"Konkrétan nincs élete. "

Aztán arra nem gondoltál, hogy ez azért alakult így, mert életének nagy részét azzal töltötte, hogy szép csillogóra nyalta a családja *eggét? Főzött, mosott, takarított, dolgozott aztán valahogy emellett nem maradt ideje Facebook-ozni meg haverkodni?

Nagyobb szerepet játszottatok Ti abban, hogy ez így alakult mint ő a te elhízásodban. Most meg neki lenne szüksége rátok de az már teher.

Ismerem ezt, mert az ény anyum is ilyen. Egész életét arra tette fel, hogy a családjának jobb legyen és magára semmi ideje nem maradt. Nyugdíjasan kellett megtanulnia magával is foglalkozni. És ehhez kell neki segítség mert semmi tapasztalata nincs benne. Meg kell neki mutatni az internetet, a telefon használatát. Meg kell neki mutatni dolgokat amik esetleg érdekelhetik, hogy tudjon választani valamit amivel szeret foglalkozni. Kézen kell fogni és elvinni kirándulni, nyaralni. Meg kell neki mutatni a világot, ha szeretné, mert az életéből szintem minden kimaradt. És miattatok/miattunk maradt ki. Ez a mi felelősségünk, hogy boldog öregkoruk lehessen ahogy ők biztosították nekünk a boldog gyerekkort.

2020. máj. 6. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem itt csak annyiról van szó, hogy elkezdtél felnőni, kialakult a saját értékrended, benned van ez az "én mindent jobban tudok és én majd máshogy fogom cisnálni mint a családom" attitűd, ami minden egyes fiatalban benne van, és ez jó is, ez viszi előrébb a világot. Most élesebben látod a hibáit a szeretteidnek, erősebb az igazságérzeted. Pár év és kicsit másképp fogod látni, hibázol párat te is a saját életedben és kevésbé leszel szigorúbb. Megint pár év és észreveszed megint, hogy mennyi jó tulajdonsága is volt a nagyinak és mennyi mindent mégiscsak jól cisnált. Ez ilyen, ezen mindenki átesik, nem vagy rossz ember. Öreg emberrel meg midnig nehezebb.
2020. máj. 6. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Tudom hogy a mi dolgunk segíteni, de ő ezt nem akarja. El akartuk vinni egy egyszerű étterembe, de "nem, mert amit en csinálok abban tudom hogy mi van, az éttermesben meg kitudja". Ezt mondom, mindig mikor próbálunk segiteni, van egy kifogása hogy miért nem fogadja el, közben meg látszik hogy vágyik rá, de meg annyit sem tesz érte hogy elfogadja a segitségünket. Akkor hogyan segitsek neki?:(
2020. máj. 6. 13:14
 5/22 A kérdező kommentje:
És egyebként szeretjük, vele vagyunk, segítünk ha bármi baj van, ez alap. Nem hagyjuk magára, van hogy átmegyek vele csak piacozni, és apumék is ezt szokták. Csak nagyon elszomorít hogy úgy szenved, hogy nem fogad el segítséget senkitől, közben meg annyi lehetősége van, erre már temeti magát... pedig még nincsen demenciája, nem ágyban fekvő, mondhatni "előtte a nyugdíjas élet"
2020. máj. 6. 13:17
 6/22 anonim ***** válasza:
86%

"Akkor hogyan segitsek neki?"

nem lehetőséget kell kínálni neki, hanem kézen fogni és elvinni étterembe. Aztán ebéd után kiviszitek kocsival valahova sétálni vagy körülnézni. Ami új, szép de nem megterhelő neki. Össze lehet kötni szülinappal, névnappal, nőnappal, anyák napjával és már meg is van az ok.

2020. máj. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
80%
Az a helyzet, hogy neked 20 évesen fogalmad sincs, hogy milyen érzés idősnek lenni, mivel még soha életedben nem voltál idős, szóval nincs jogod ítélkezni egy idős ember felett. Mivel én is csak 30 vagyok, nekem sincs jogom sem ítélkezni, sem véleményt formálni, pláne látatlanul. Sőt, tulajdonképpen más időseknek se lenne, mert ők is csak a saját maguk életét ismerik. Ezért ezt a nagyiddal kellene inkább személyesen megbeszélned. Mivel ő már volt 20 éves, nagyobb eséllyel fogja megérteni a te problémáidat, mint te az övéit.
2020. máj. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
79%

csak értsd meg, hallgasd meg, legyél néha vele... megszakadt benne már az élet dallama

Weöres Sándor: Öregek - ezt a versét Weöres nagyon fiatalon írta, Kodály később megzenésítette - segítség a megértéshez:

[link]

2020. máj. 6. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
54%

én is tizessel több vagyok, és nekem is elmondja ezeket, és ez az öröme, most már ez se, mert apám nője beette magát oda és ki van tiltva a konyhából. Már tényleg semmi öröme, a 40 forintban sem.

És nem érdekel, hányszor mondja el ugyanazt, imádom, hogy csacsog nekem, a régi élményeiről is, mert jó hallgatni, mi volt, mikor kislány volt, mert nem éltem akkor, hogy tudjam.


Az ilyenen, amin te vagy tinikorban kell átesni max, ez így már elég durva, és tényleg érzéketlen. de talán pár év múlva tényleg felnősz rendesen.

2020. máj. 6. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Miért lenne érzéketlen dolog sajnálni őt? Miért vagyok érzéketlen attol, hogy megvisel a tehetetlensége (és a sajátom)? Miért vagyok érzéketlen attól, hogy nem értem azt az embert, aki szenved, de mégsem változtat?
2020. máj. 6. 13:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!