Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Nagymamám három hete halt...

Nagymamám három hete halt meg. Miért érzek így?

Figyelt kérdés

Előre is bocsánat, ha picit hosszú lesz.

A családunk alapjáraton is enyhén szólva problémásnak mondható (alkoholista, problémás közös múlttal rendelkező, külön élő szülők, most már szerencsére "csak" passzív módon abúzív báty), amihez hozzátartozott, hogy anyai nagymamám súlyos Alzheimer-kórral együttélő demens beteg volt.

Kiskoromban a nagymamámat szerettem a legjobban a világon, rendszeresen hozzá menekültünk, ha otthon gáz volt, és bár kissé szigorú volt (és rendszeresen elmesélte ugyanazokat a sztorikat a világháborúról, amiket gyerekfejjel annyira nem értékeltem, felnőtt fejjel pedig már nem hallgathattam meg, mikor már szerettem volna), nála mindig biztonságban és szeretve éreztem magamat. Anyuval nem volt túl fényes a kapcsolatuk, mamám értelemszerűen nem nézte jó szemmel az apámmal való se veled, se nélküled jellegű "kapcsolatát", de vele is rendszeresen beszéltek, anyu látogatta.

Aztán olyan hat évvel ezelőtt, 14-15 éves koromban fokozatosan lett mamám egyre zavartabb, úgy indult, hogy nem tudta, mikor van éjszaka, és mikor anyu reggel átjött hozzá, felöltözve ült a fotelben, hogy várja a bátyámat, hogy hazaérjen a boltból (ez előző délután megtörtént).

Dióhéjban rohamosan leromlott az állapota, körülbelül 2017 óta már szavakat sem beszélt, enni sem tudott magától, pelenkázni kellett. Édesanyám szociális gondozó, tehát gyakorlatilag ez a munkája, ő gondozta a mamát, de mégis borzalmasan megterhelő volt számára a saját édesanyját így ápolni. Végül már csak négyórás munkarendet tudott vállalni, mert a mamát nem lehetett olyan sokáig egyedül hagyni.

Nekem közben suli volt, nyáron dolgoztam, de amiben tudtam, igyekeztem segíteni, etettem őt, pelenkáztam, de a munka oroszlánrésze egyértelműen anyura hárult, aki értelemszerűen teljesen összeroppant, mikor 3 hete elvesztettük őt egy hosszadalmas küzdelem után.

És ezért aggódom, hogy én szinte nem is érzem a változást. Furcsa, hogy nem ül a fotelben, vagy nem fekszik az ágyon, néha még most is szinte hallom, ahogy nyöszörög (szokott ilyen monoton hangon nyögdécselni, igazából mint egy kisbaba, aki még nem tud beszélni), de iszonyatos állapotban volt már a vége felé. Csontsoványra fogyott, hiába etette édesanyám bőségesen, de pár nappal a halála előtt, a kórházba kerülése előtti estén, mikor segítettem őt áttenni az ágyra, gyakorlatilag féltem, hogy összetöröm. Már nyelni sem tudott úgy, folyton félrenyelte az ételt, végül emiatt is kellett kórházba vinni.

Sírtam, mikor megtudtam, hogy meghalt, aznap pont állásinterjúm volt, elég megterhelő nap volt, a temetésen is sírtam, de azóta nem, és nem tudom, rossz érzés van bennem ezzel kapcsolatban. Nővéremet öt évvel ezelőtt vesztettük el, és akkor sokkal rosszabbul voltam (nem betegség következtében, nem előre látható módon halt meg.) Ez azért lehet, mert ő még fiatal volt, vagy a mama már amúgy sem "volt velünk" már évek óta? Történt hasonló valakivel, hogy nem úgy reagált egy szerette elvesztésére, ahogy "kellett volna"?



2021. máj. 17. 15:39
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Én full megértelek, a nagypapám fél éve ment el. Nyilván szomorú voltam. De idős volt, beteg, leélte már az életét, valahogy azt érzem, hogy ez az élet rendje.
2021. máj. 17. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanez a szitu volt nálunk is, mamám Arzheimeres volt. Egyik napról a másikra teljesen "elmentek neki otthonról", minden átmenet nélkül. Onnantól fokozatosan romlott az állapota, végül sem beszélni nem tudott sem felállni. Teljesen magatehetetlen volt. 2 éve halt meg otthon, pont amikor nála voltunk.


Amikor a mentősök nem tudták újraéleszteni akkor sírtam, de se a temetésen sem utána nem tudtam...valahogy idő közben amíg beteg volt elengedtem, mert tudtuk, hogy ez lesz a vége. Abban reménykedtünk, hogy csak elalszik majd, de az utolsó 1 órában baromira szenvedett és csak remélem, hogy nem volt tudatában annak, hogy mi történik vele.

2021. máj. 17. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyunk egyformák, mindenki másként dolgozza fel a gyászt. Az én nagymamám 91 évesen ment el. Bizonyos értelemben hirtelen, mivel gyakorlatilag egy hét alatt romlott le az egészségi állapota, másrészt viszont azért számítani lehetett rá a kora miatt, és hát egyre nehezebben mozgott, egyre több minden fájt neki. Amikor meghalt, aznap én nagyon sírtam. Nem túlzok szerintem, ha azt mondom, hogy talán én legjobban mindannyiunk közül. Aztán a temetésig még időnként igen, meg a temetésen is valamennyire, azóta viszont már nem. Ehhez képest anyukám mind a mai napig, évek múltán is képes elsírni magát, ha eszébe jut a mama. Én nem. Persze hiányzik, és örülnék, ha velünk lenne még, de sírni már nem szoktam. Nem hiszem, hogy emiatt lelkifurdalásom kellene legyen, és szerintem neked sem.
2021. máj. 17. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan hogy ahogy kellett volna. Mindenkinek másmilyen a gyász. Ez miatt véletlen se érezd magad rosszul.

Nekem május 1én halt meg mama, már az elmúlt fél év borzasztó volt neki. Tudtuk hogy ez lesz, de temetésig fel sem fogtam, nem tudtam sírni. Temetés után pár napig sírtam, azóta pedig váltakoznak bennem az érzések. Inkább a sok emlék jön fel, és az van bennem hogy már nem szenved, végre a szeretteivel lehet.

2021. máj. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
93%

A váratlan halálra mindig rosszabbul reagál az ember.

Ha nem is tudatosan, de a nagyid távozására már régóta készültél fejben, tudja ilyenkor az ember, hogy egyszer vége lesz, még ha nem is gondolkodik ezen.

Ezért készültél ki kevésbé, ez teljesen normális, nem a gyász hiányát jelenti.


Részvétem!

2021. máj. 17. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
89%
Dedim 96 evesen ment el, nagyjabol esznel volt es mar mondogatta hogy eleg volt, el akar menni, ez igy mar nem jo. Pelenkazni kellett, jarokerettel elesett, eltort a valla halala elott par honappal, es csak fekudt utana. Nem voltam szomoru, o is ezt akarta megszabadult az osszes fajfalomtol. Ez az elet rendje, ha szamitunk ra egy hosszabb betegseg utan, akkor konnyebb elfogadni. Reszvetem, de ne érezd magad rosszul amiatt hogy te igy gyaszolsz, emlekezz a szep pillanatokra.
2021. máj. 17. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki máshogy éli ezt meg. Mi is ápoltuk szüleimmel a nagymamámat, szintén alzheimeren alapuló demenciával. Nálunk én voltam elsődlegesen a godozó miközben a kicsi gyerkeimmel voltam otthon. Iszonyatosan nehéz volt.

Én azon az estén buktam ki, amikor kórházba került. A mentősök azt mondták, felesleges vele mennem, mert nem lehettem volna mellette. A feszültség zokogásban jött ki rajtam és miután a mentő elvitte, én még a kertben sírtam/hánytam vagy fél órát. Bűntudatom volt, mert hiába szeretett volna a családja körében meghalni, én mégsem tudtam ezt megadni neki. Tudtam, hogy már nem volt magánál, még annyira sem mint addig, este már nem tudtam tápszert sem adni neki, folyt ki belőle, akkor hívtam a mentőt. 1 napot volt kórházban, békésen elaludt.

Utána nem is tudom mit éreztem. Szomorú voltam, megkönnyebbült, de leginkább összezavarodott. Emlékszem, hogy kivittem a gyerekeket a játszótérre és hiányérzetem volt, mert nem kellett előtte megszervezni, hogy addig ki lesz mamával, nem kellett órát beállítani, hogy mikor kell hazaindulni. Hirtelen annyi szabadidőm lett és én mégsem tudtam vele mihez kezdeni, mert belül még mindig ott volt, hogy tilosban járok, mert nem vagyok a közelében, hogy segítsek, pelenkázzak, itassak, tornáztassak, masszírozzak. El nem tudom mondani milyen furcsa érzés volt.

Nagyjából egy hónap kellett, hogy tudatosodjon az egész. Elpakoltuk a cuccait, kifestettük színesre és átrendeztük a szobát (addig kórházi szobára hasonlított), stb. Lassú volt az átállás. Több mint 2 év telt el és még most is van néha, hogy felriadok, hogy "Elaludtam, nem keltem időben itatni!". De már hamar kapcsolok, hogy csak álmodtam.

Az a furcsa, hogy csak mostanában tudok rá megint olyan formájában emlékezni, amilyen még egészségesen volt. Halványul el az amilyenné a betegség tette mind testileg mind szellemileg. Egyre jobban visszajönnek az emlékek, amikor viccelődtünk, beszélgettünk, nevettünk.

2021. máj. 17. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Nincs olyan, hogy hogyan kell megélni a gyászt. Teljesen normális az is, ahogy te mész/mentél át ezen.
2021. máj. 18. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim válasza:
100%

Előttem is írták már hogy nincs olyan hogy rosszúl gyászolni és valószínű hogy te is készültél már rá tudat alatt. Egy idős, ráadásul beteg ember elvesztését valamivel könnyebb elfogadni

Hasonlóan voltunk mi is mint te. Mama állapota folyamatosan romlott de azért még képes volt magáról gondoskodni. Aztán egy este rosszúl lett, szüleim elhozták hozzánk de két hét alatt megerősődött és mindennaposak lettek a viták hogy ő haza akar menni (40 km-re lakik tőlünk), el tudja rendezni magát mért nem engedjük. Hiába mondtuk szépen hogy jobb ha velünk van, hiába vitatkoztunk, hiába könyörögtem én is hogy maradjon (3 évig suli miatt vele éltem, reméltük ha másra nem legalább rám hallgat), hasztalan volt a fejébe vette hogy ő haza megy így végül engedtük mert tényleg úgy nézett ki hogy helyre rázódott. Másnap beszéltem vele telefonon akkor még teljesen jól volt, rákövetkező nap hívott a szomszéd hogy baj van, valószínüleg pár órával azután hogy beszéltünk valami érte, elveszítette az eszméletét és nem tért magához. 4 hétig volt korházban gépeken majd elment január elején.

Megrázott de tudtuk hogy ez lesz. Azokban a napokban csak arra tudtam gondolni hogy végre együtt lehet tatámmal és a kislányukkal akit 5 éves korában vesztettek el, valahogy ez nyújtott vígasztalást.

Vígasztalódást!

2021. máj. 18. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Hasonlo tortent nalunk is. Alzheimeres nagymamam. En nagyon sajnaltam, mikor meghalt. Semmi idom nem volt tole elbucsuszni, de mondjuk szep kort megelt, 85.eleteveben hunyt el, ugy h 70 evesen 3 rakot is legyőzött


Nagynenim 60 valahany volt, meg fiatal. De o nem gyozte le a rakot.

2021. nov. 26. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!