Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Csak én nem látom értelmét a...

Csak én nem látom értelmét a halotti tornak? A gyász közepén semmi kedvem lakomát csapni. Nem értem miért jó ez

Figyelt kérdés

2021. máj. 21. 13:11
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
89%

Hát igen, alapban igazad van, ahogy elnézzük a honi szokásokat.

Ráadásul arra kerül a legtöbb teher, akit legközelebbről érint a gyász és a haldokló ápolása is sújtotta, tehát még fáradt is.

Ennek eredetileg az lenne az értelme, hogy a temetés után összejönnek az elhunytat szeretők, tisztelők és csendes megemlékezést tartanak az eltávozottról némi aprósütemény, vagy hidegtál társaságában, mert vannak akik távolról utaztak és éhesek.

Ez a világban mindenütt így működik, csak mi csinálunk belőle valóban lakodalmat.

2021. máj. 21. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 anonim ***** válasza:
80%
Tényleg semmi értelme, 10 éve is így gondoltam és most is.
2021. máj. 21. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 anonim ***** válasza:
95%

Igen, ma már kevésbé látható az értelme.


Egyrészt régen a lakodalom és a keresztelő mellett a temetés volt az az esemény, ahol kifejezetten sok, akár távoli rokon is megjelent. Ők pedig beszélgetni akartak egymással, ami érthető is, ha már találkoztak. Jó alkalom volt ez arra is, hogy az elhunyttal kapcsolatos emlékeiket, élményeiket felidézzék.

Azonban van más oka is: régen nem ilyenek voltak a közlekedési viszonyok. Még 50-60 éve is aki 100 km-ről odautazott egy temetésre, utána meg haza, simán lehet, hogy hajnalban indult és késő este ért haza. Autó az átlagcsaládokban, pláne idősebbeknél alig volt. Mentek busszal, vonattal, akár több átszállással. Így logikus volt, hogy ha már odautaztak, megvendégelték őket, hogy legalább ne éhesen induljanak haza.


Ma már egészen más viszonyok között élünk, ezért tűnik furcsának.

2021. máj. 21. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
9%

Az a baj,hogy ez inkább Amerikába "divat" és átvettük a szokást mint speciel a valentín napnál.

Angliába is van és semmi másról nem szól mint,hogy jól bebasznak kb ennyi....

2021. máj. 21. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 anonim ***** válasza:
83%

Fiatalként én nem, hogy értelmét nem láttam, de egyenesen kegyeletsértőnek is gondoltam. Épp meghalt valaki, sokan még fel sem ocsúdtak, hogy mi történt, és akkor enni-inni, meg mulatozni?

Aztán ahogy múltak az évek, egyre változott a hozzáállásom. Nekem most sem tetszik ez a szokás, de azért van abban is valami, hogy "az élet megy tovább", akkor is, ha valaki már nincs köztünk. Az pedig még segíthet is az elhunyt emlékének ápolásában, ha a temetés után a család némileg talán oldottabb hangulatban beszélget róla, felelevenítik a régi kellemes, vagy épp vicces emlékeket.

2021. máj. 21. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 anonim ***** válasza:
100%
Nem Valentin-nap féleség a halotti tor. Régi hagyomány, sőt, régebben szinte mindenhol tartottak a háznál.
2021. máj. 21. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:
44%
Németországban láttam ilyet. Temetés után egy kis étteremben amolyan állófogadás, víz, üdítő, kis sütemény, nem több. Én Magyarországon élek, felénk nem szokás. Temetés után csak mise van, és ennyi. Talán a romacsalàdok ünnepelnek ilyenkor, de a falunkban nem él roma, így tényleg nem láttam még itthon ilyet. Jobb is, a németországi is sok volt nekem...
2021. máj. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
92%
Pedig van értelme. Még nem vagy a gyász közepén, a gyász elején vagy, a temetés ennek a hosszú folyamatnak az első állomása. A halotti tornak az az értelme, hogy összegyűlik a halott rokonsága és baráti köre, akik szerették és tisztelték, és együtt megemlékeznek róla egy esemény, hagyományosan étkezéssel egybekötött esemény keretében. Felidézik az elhunyttal való kapcsolatukat, pozitív emlékeket, társas támogatást nyújtanak, oldják a temetés okozta sokkos hangulatot. Dönthetsz úgy, hogy nem tartasz, illetve nem neked kell ezt kivitelezned, hanem lehet hozzá segítséget kérni, de ha megtartod, inkább megkönnyebbülésként fog benned megmaradni, mint nyomasztó teherként. Már ha vannak olyan emberek körülötted, akiknek a társasága értékes a számodra.
2021. máj. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
2%
Nem azt mondtam,hogy valentín féleség hanem átvett szokás mint a valentín nap
2021. máj. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:
98%

#6

Nincs igazad!

Halotti tor nálunk már akkor is volt, amikor Amerika még nem is létezett. Gyakorlatilag a XVIII-ik századtól beszélhetünk Amerikáról.

Az ősidőkben a turáni népek a sírnál tartották a tort. Attila temetése után a hunok lakomát tartottak.


Mondhatnám, hogy Amerika vette át a szokást, de még így sem lenne igaz. Mindenhol volt igény erre, ezért tudott kialakulni, csak az eltúlzott formája ma már idejétmúlt.

2021. máj. 21. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!