Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Van joga olyan idős rokonnak...

Van joga olyan idős rokonnak a segítségünket kérni, aki korábban elutasította a család közeledését, vagy ha nekik volt problémája, elzárkózott?

Figyelt kérdés

Egyre több olyan idős rokon jelentkezik nálunk, akikkel korábban megszakadt a viszonyunk. Ez többnyire amiatt következett be, mert elzárkóztak a családtól, mondván, hagyjuk őket békén, ameddig még tehetik, maguknak élnek és nem akarnak velünk sem találkozni, sem segíteni, ha nálunk akadt valami baj. Fel is szívódtak, nem kerestek minket sem ünnepekkor, sem más alkalommal. Akkor sem hallottunk felőlük, amikor tényleg nagy gázban volt a családunk és tudtak róla. Van joguk azt követelni, hogy most, mikor lerobbantak, a család gondoskodjon róluk öregségükre mindezek ellenére?

Eléggé kettős érzések kavarognak bennem, mivel bűntudatom van amiatt, hogy rokonok és öregségükre így elmartak maguk mellől mindenkit. Másfelől nem érzek feléjük rokoni szeretetet, pont emiatt, ahogy elváltunk és a család is kialakította nélkülük a saját életét és életterét.



2021. máj. 27. 13:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Joga van, más kérdés, hogy ezek után ki hogy áll hozzá. Én nem reagálnék a megkereséseikre. Eltűnnék ugyanúgy, ahogy anno ők.
2021. máj. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem pont most egy idős nagynénim van így. Se férj, se gyerek, a testvére az anyám volt (aki már nem él). Mi ketten vagyunk neki így unokahúgok a nővéremmel. Most jött el az, hogy már nem bírja ellátni magát. Kórházi kezelés után egy ápolási osztályra került, most jönnénk a képbe mi (mivel a nyugdíja nagyon alacsony). De: elmart minket, módszeresen nem hogy nem ért rá, de ne is menjünk fel hozzá, örömeink, bánataink nem érdekelték. Mi lediplomáztunk, férjhez mentünk, gyerekeink lettek, őt nem érdekelte, mindenre csak beszólogatni tudott. Nem sorolom... Aztán eltelt 20 év úgy, hogy telefonon sem beszéltünk egy szót sem. És most jönnénk mi, gyámság alá vétel meg minden sz...ság, fizetni az otthont, hát nem, elutasítottuk (a hivatalos megkeresést is).

Ez van...

Azért ahol 70 feletti idős rokont körbeugrálnak, ott volt előtte egy sorsközösség kb. 20-30 évig. Akár az, hogy gyerekeket nevelt, akár azzal, hogy rokon gyerekekkel kapcsolatot tartott, stb. Így nem lehet elvárása.

Kérdező, csak azért írtam le, hogy szerintem ignoráld te is.

2021. máj. 27. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem semmi jogalapjuk ilyen esetben még kérni sem. Aki ellökött magától, mindent megtért, hogy elmarjon, az ne kuncsorogjon segítségért.

Megértem, hogy most elég vacak kérdező, nem jó nemet mondani. De ne legyenek vegyes érzéseid.

2021. máj. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonymousreview60 ***** válasza:
100%
#1,2,3 mindent leírt.
2021. máj. 27. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
71%
Esetleg lakást, vagy más ingatlant ajánlana a gondoskodásért cserébe?
2021. máj. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nem tudom. Sajnos régebben eléggé sokat zsarolták pénzzel a rokonokat. Veszekedéseknél mindig jött, hogy "jó, akkor hétfőn megyünk az ügyvédhez és XY-t kizáratjuk az örökségből", meg ilyesmi. Hogy őszinte legyek, nekem ez most nem hiányzik az életemből. Biztosan lenne, aki egy zsák apróért, vagy többért el bírna viselni ilyen rokonokat, de inkább tényleg hagyjanak ki mindenből és hagyjanak nekem nyugat életet... Nem tudom, ez mennyire becsületes dolog.
2021. máj. 27. 21:11
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Ne legyen bűntudatod. Ha eddig elzárkóztak, nem tartozol nekik semmivel. Nézz úgy rájuk, mint idegenekre: mennyiért vállalnád el egy idegennek azt, hogy segítesz neki? Ha lakásért igen, akkor vállald azt (és legyen szerződés, mint idegenekkel is lenne). Ha idegennek semmit nem vállalnál, akkor nekik se vállalj semmit.
2021. máj. 28. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 kovpet ***** válasza:
100%

Két aspektusa van a dolognak. Az egyik az erkölcsi. Eszerint ők leszartak, még akkor is, amikor a segítségük kellett volna. Akkor most szard le őket te is.

A másik a jogi. Ha követelnek valamit, azt majd a bíróságon megtehetik, de nem fognak nekik rokontartást megítélni, az biztos.

2021. máj. 28. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
35%

Én hazudnék neki.

Azt mondanám, szívesen segítenék, de mi magunk is hónapról hónapra élünk, sajnos nem áll módunkban még ezt is felvállalni. (Részemről ez nem is lenne hazugság. Ha lenne szeretetkapcsolat, inkább magam éheznék, hogy kifizethessem, amit kell, de ha nincs szeretetkapcsolat, nem éhezem feleslegesen.)

Ezzel megnyugtatnám a lelkiismeretemet, őket is lekoptatnám.


Másfelől viszont ott a kérdés, hogy ha az idős rokonaidnak nincs más élő rokonuk, csak ti, illetve ti vagytok a legközelebbi rokonok, akkor ti örököltök a haláluk után. Hacsak nem hagyják valami papagájfarmra a pénzt. Vagy hacsak nincs olyan tetemes adósságuk.

Szándékotokban állna ez esetben visszautasítani az örökséget csak azért, mert nem voltatok kapcsolatban az öregekkel?


Ha nem, akkor a lelkiismeret valamiféleképpen úgy diktálja, hogy ha ti vagytok az örökösök, akkor muszáj valami támogatást nyújtani nekik.


Max. annyit lehetne csinálni, hogy ha muszájból fizetnetek kell, akkor - jókislány módjára - megpróbáltok valami kapcsolatot is kiépíteni az öregekkel, had örüljenek haláluk előtt, hogy lám, voltak jó fej rokonaik.

2021. jún. 5. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk lenne örökség a nagynéni után (2-es vagyok). Konkrétan nyugat-magyarországi megyeszékhelyen egy lakás, kb. 26 milliót ér.

Ezzel együtt is úgy vagyok, hogy vegye gondnoksága alá egy hivatásos gondnok, és használja fel a lakást egy idősotthoni ellátásra neki.

2021. jún. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!