Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy próbáljam meg nagymamám...

Hogy próbáljam meg nagymamám halálát feldolgozni?

Figyelt kérdés
Meghalt nagymamám, akit nagyon szerettem. Igazság szerint már egy ideje alig volt hajlandó enni, inni, mert hogy neki már elég volt. Én egyetemre járok, hétvégente meglátogattam ,de sajnos nem minden hétvégén, mert néha fennmaradtam bulizni vagy sokat kellett tanulnom. Apukám (a fia) minden héten ment hozzá, volt, hogy többször is, és segítő is ment hozzá. Eléggé hibásnak érzem magam, mert lehet, hogy több életkedve lett volna, ha talán minden nap beszélek vele telefonon, vagy nem hagyok ki hétvégéket. Vagy előbb észre vehettem volna, hogy nagyon keveset eszik, és ebből baj lesz. Tudom, hogy az önhibáztatás már nem hozza vissza, attól függetlenül, hogy az én hibám volt-e vagy sem, de így nehezebb feldolgozni a halálát. Ti mit tettetek, hogy sikerüljön? Én igazság szerint a tanulásba próbálok menekülni, mert elég jól letud kötni, de néha elkap a szomorúság, és akkor órákig nem tudok mit csinálni.

2022. febr. 12. 16:56
 1/9 NTBS ***** válasza:
91%
Nézd az életnek a része a halál. Nagymamám hozzám is közel állt. De tudom azt, hogy van amit továbbviszek belőle. Néhány szó, gesztus stb. És ott a rengetek közös emlék. Idővel könnyebb lesz, csökken az önvád. Ha szükséges beszélgess a családod többi tagjával a mamáról, esetleg szakember, de adj időt magadnak.
2022. febr. 12. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%

Nem a te felelősséged. Mindenki a saját életét éli. És a saját halálát tervezi el. Ha nem evett, ivott, akkor ő már döntött. Ezt tartsd tiszteletben! Az emberek elfelejtik, hogy az ember halála nem a hozzátartozókról szól, hanem az adott emberről. Emlékezz arra, ami szép volt vele, mást nem tehetsz.


Ha pedig idővel gondod van a feldolgozással, az sem róla szól, hanem rólad. Ezt pedig pszichológussal tudod egyeztetni.

2022. febr. 12. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
97%
Ne akard a halálának (aminek a legkisebb mértékben sem vagy az oka) a pillanatában "feldolgozni"! Nem kell "feldolgozni", majd feldolgozódik! Persze, hogy elkap a szomorúság, az lenne a furcsa, ha nem kapna el! A gyászt nem lehet megspórolni. Pontosan annak van most itt az ideje!
2022. febr. 12. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
0%
Térden állva bocsánatot kell kérned Istentől, amiért ennyire egoista voltál. Ő megbocsát neked és akkor megtisztul a lelked a szennytől.
2022. febr. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
36%

Először is, mindenekelőtt és legfőbbképpen: Őszinte részvétem!

Nézd, egy dolog tény: akármit teszel, az a Nagymamádat már nem hozza vissza.

Te fiatal vagy,neked még előtted van az egész élet, az egyetem pedig két dologról szól: először is, mindenekelőtt és lefőbbképpen (bocs a saját fordulatom ismétléséért, de tényleg ez van, erről van szó) most van itt a legfőbb ideje, hogy megalapozd a jövődet. Másodsorban pedig ennek a soha így már vissza nem térő időszaknak, a felhőtlen, boldog diákéveknek, diákéletnek és az összes velejárójának (bulizás, ismerkedés, stb.) megéléséről.

Gyászold meg, gyújtsd egy gyertyát! Otthon a szobád magányában az is teljesen rendben van, hogyha sírsz, egy dolog viszont tény: bármit, de tényleg akármit is teszel, az sajnos Őt már nem hozza vissza!

A legrosszabb, amit tehetsz (és ezt hidd el, Ő sem akarná), hogy befordulsz és beleőrülsz az elvesztésébe. Ez az élet rendje. Akár úgy halt meg, hogy szívéhez kapott és puff, elment, akár hosszas agónia, haláltusa és ágyban fekvés, ágyhoz kötöttségi folyamat lezárásaként.


Sajnos ezt már csak azért is tudomásul kell venned, bele kell nyugodnod (sablonos ugyan, de sajna tény, hogy igaz az "Isten akaratában megnyugodva..." mondás), mert akármekkora nagyfőnök is vagy akármekkora hatalmas cégnél is, bármit is csinálsz a világ bármelyik pontján, , ezen bizony bármit is teszel, akkor sem tudsz változtatni.


Ha nagyon nem megy, vannak Magyarországon nagyobb városokban esetleg tudom ajánlani a gyászterápiás csoportokat, megyeszékhelyeken biztosan (gondolom külföldön is van ilyesmi, persze mindenütt az adott ország nyelvén).

2022. febr. 12. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenki válaszát!

4-es nem tudom trollkodsz-e vagy, nem de ha nem akkor nyugi, nem hiszek Istenben, meg amúgy is tök mindegy, hogy ő mit gondolna, engem a mamám érdekel nem ő:)

2022. febr. 12. 18:51
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem tavasszal hunyt el a mamám, elkapta a Covidot, kórházba került. Épp akkor érettségiztem, azóta is bánom, hogy nem mentem át hozzá az érettségis ruhámban (mondván: holnap úgyis lát még benne, most fáradt vagyok öltözködni). Ezen kívül is bánok/bántam dolgokat. Nem öleltem meg elégszer, 2020 szeptembere és 2021 áprilisa között gyakran voltam morcos és éreztem azt, hogy erőltetnem kell a kedvességet, talán párszor megbántottam és nem érezte magát eléggé szeretve. Amikor már feküdt itthon, betegen, akkor végighallgattam a történeteit, minden délután vele voltam, biztattam, hogy meg fog gyógyulni, ne aggódjon, a nővérei is sokáig éltek. Sajnos halálvágya volt, az utolsó érettségim napján, délben elhunyt.

Amit csináltam:

-amint egyedül hagyott anya a tudattal, hogy ő nincs, elkezdtem kibeszélni magamból ezt egy barátomnak, majd mikor realizálódott bennem a tény, valóban belegondoltam, hogy nincs, el kezdtem sírni

-miközben sírtam, felidéztem magam előtt őt. Vajon mit szeretne hallani tőlem? Fejben (suttogva, sírás közben) elmondtam neki, hogy szerettem, nagyon jó nagymama volt, bocsánatot kértem tőle, megöleltem, csupa jót kívántam neki, elmondtam mit terveztem volna vele, ha még élne és, hogy nehéz lesz így, hogy nincs itt, de remélem jó helyen lesz odaát

-Írtam neki leveleket a naplómba, 2-3 oldalt, nagyjából 4-5*, mikor eszembe jutott és hiányzott

-Egy fogalmazásomba beleírtam, hogy érintett engem a halála, miket csinálok még mindig úgy, mintha élne

-Halála után 1-2 hónapig minden nap hordtam feketét, majd mikor később megkaptam, hogy "még nem dolgoztam fel" onnantól további 1 hónapig rajtam volt a ruha. Ez segített nekem, elég sokat

-Temetése után elmentem a misére imádkozni a lelki üdvéért és beszélgettem a pappal utána. Ettől valamelyest kitisztult a lelkem (mert tudtam, hogy mamám szerette volna, ha gyakrabban járok templomba) és jobb kedvem lett a pap vidám személyisége miatt

-Azóta azt teszem, hogy válaszolok gyásszal kapcsolatos kérdésekre és elolvasom a válaszokat. Annyit szűrtem le belőle, hogy bármennyire szeretnénk is, 2* nem élhetjük le ugyanazt az életet. Ha még egyszer ott lehetnénk, a mostani "mi" már nem "mi" lennénk, hanem valaki más. Az, hogy valaki meghal betegségben, az nem lehet csak a hozzátartozói hibája, ha minden hétvégén meglátogattad volna, valószínű sajnos ugyanúgy nem élne. Sírj, ha sírnod kell, de, ha azt érzed, nem bírod a bánatot, ami körülleng épp, ne félj szórakozni most sem. Mamád szeretett és azt szeretné, ha boldog életed lenne nélküle is

19/l

2022. febr. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
7-es, nagyon sajnálom, és nagyon köszönöm!
2022. febr. 12. 19:22
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbbet az idő fogja segíteni, bármennyire is úgymond megszokott " mondás ".
2022. febr. 13. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!