Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit lehet tenni az igénytelen...

Mit lehet tenni az igénytelen nagyszülővel?

Figyelt kérdés

A nagyanyám soha nem volt a rend és a tisztaság mintapéldánya, de ahogy öregszik (80+), egyre rosszabb. A rendetlenség egy dolog, de az a piszok ami ott van, na az már durva... Nyilván segíthetnénk neki takarítani, viszont ő azt gondolja, hogy nála nagyon szép tisztaság van és soha nem is volt piszok... Semmit nem lehet neki megmondani, az egyik fülén be, a másikon ki, nem figyel arra amit mondunk, ha felemeljük a hangunk, megsértődik. Állítása szerint sokat takarít, de ebből semmi nem látszik, sokéves kosz van mindenhol. Ezen kívül ő maga is igen büdös, valószínűleg nem fürdik és mos rendesen és rendszeresen, és valószínűleg vannak vizelettartási problémái is. Ebben az a "vicc", hogy teljesen jó fizikai és mentális állapotban is van, tehát nem kezdett el erősen leépülni, hogy az lenne a probléma.

Valaki volt már ilyen helyzetben? Hogy lehet normálisan elmagyarázni neki, hogy ez így nem oké és egyáltalán mi annak az oka, hogy valaki állítja azt, hogy itt gyönyörű tisztaság van, közben pedig mindenhol durva mocsok áll? Hogy nem látja az illető, hogy az nem tisztaság? Nem érzi, hogy másoknál nincs piszok a padlón; tiszta, illatos a wc; tiszták a tálak, poharak stb... Ha sikerülne megérteni, hogy szerinte ez miért van teljesen rendben, talán könnyebb is lenne "megoldani" ezt a problémát. Nyilván az ő döntése, hogy milyen körülmények között él, de így odamenni hozzá, hát... felnőttként se kellemes, kisgyerekkel pedig főleg nem, mert leülni se szívesen ül le ott az ember, nem hogy bármit is egyen-igyon... Ha meg ő jön, vagy visszük autóval, le kell teríteni a kanapét, az ülést, mert félő, hogy büdösek lesznek, és nyilván körülményes kitisztítani.


Köszönöm, ha válaszoltok!



2023. okt. 16. 13:03
1 2 3 4
 11/36 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, de úgy érzem a legtöbben nem értitek mit szerettem volna kérdezni.


A 3-as válaszoló amit írt, az az, amire gondoltam. Mi is ezt éljük át. Nyilván a mama már máshogy él, mint egy fiatalabb, de ő még egy teljes értékű ember, nem szorul segítségre, csak a rend és tisztaság az, ami nagyon durván elcsúszott nála. Pont arra próbáltam célozni, hogy a nagyanyám nem olyan, mint egy 80 éves, mert tényleg teljesen ép szellemileg és felfog mindent amit mondunk neki(feltéve ha fel akarja fogni) A zöldségeskertje, ami hatalmas, olyan patika, hogy azt bárki megirigyelné. Nem a fizikai állapotával, nem a szemével vannak a problémák, hanem egyszerűen a higiéniával, amit teljesen elhanyagol. Nem beszélünk vele csúnyán, de bármit mondunk nyugodtan, szépen, azt nem fogadja el, és ezzel együtt a segítséget se, tehát nem tudunk neki segíteni, mert nem hajlandó azt elfogadni, hiszen szentül hiszi, hogy ott rend és tisztaság van. Ahhoz pedig nincs jogom, hogy egy magát ellátni képes ember házába bemenjek, és elkezdjek ott pakolni, takarítani. A tisztálkodás pedig megint olyan, hogy a vizeletszag az nem öregszag. Ha az az ún. öregszaga lenne, megint nem lenne vele probléma, hiszen természetes dolog. A vizeletszag pedig rossz higiéniáról árulkodik.


Nehéz és idegesítő ez a helyzet, mert tudom, hogy nem a kora az, ami ebben hátráltatja. Nyilván nem tettem volna fel a kérdést, ha tudnám, hogy épül le. A másik nagyanyám esetébe is ezt bizonyítja, mert járunk hozzá takarítani, mert ő már nem tudja teljes értékűen megcsinálni, de ő ezt el is fogadja. Ehhez képest pl ő soha nem büdös.

2023. okt. 16. 14:41
 12/36 anonim ***** válasza:
90%
Egyébként mi anno úgy oldottuk meg, hogy ne lehessen belőle sértődés: mindig történt valahol nála valami baleset, ami miatt ki kellett takarítani az adott helységet. Levertem a kávéfőzőt, emiatt a fél konyha úszott a kávéban, hát kénytelen voltam felmosni, lemosni a kávés szekrényeket, aztán ugye kitakaritani a mosogatót... A nagynéném "véletlenül" kiöntötte az öblítőt a fürdőszobában, anyám meg a wc-ben rúgta fél véletlenül a wc kefe tartóját, de esett le szintén véletlenül szobanövény is a szobákban.
2023. okt. 16. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
100%

de ő még egy teljes értékű ember, nem szorul segítségre


De, annak alapján, amit írsz, hogy nem takarít, nem tisztálkodik, bizony segítségre szorul.

2023. okt. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy mindenki leírja, hogy már segítségre szorul, takarítsak ki... de senki nem értelmezi, amit írok.

Van egy ember, aki nem szorul segítségre, mert teljesen ellát mindent, csak rosszul, mert nincs igénye a jóra. (És igen, én azt akarom megmagyarázni neki, hogy igénytelen lett.) Hiába takarít, felmos, letörölget, stb, de ezeket megcsinálja 1 db ronggyal meg 2 deci vízzel, tisztítószer nélkül, végig a lakáson. De megmagyarázni nem tudom neki, hogy ne így csinálja, mert szerinte ez így jó, tisztaság van. Wc keféje nincs is, nem piszkos a wc, aha...

Pont ez lenne a kérdés, hogy hogyan magyarázzam el neki, hogy felfogja, hogy nem jó amit csinál... de arra senki nem válaszol, csak azt írjátok, hogy takarítsak ki. Írtam, hogy szeretnék kitakarítani, de nem hagyja! Erőszakkal nem állhatok neki... Arra keresem a választ, hogy miért alakulhatott ez így, és mi az, amiért nem hajlandó felfogni, amit mondunk neki. Miért nem hisz nekünk?

2023. okt. 16. 15:06
 15/36 anonim ***** válasza:
100%

"És igen, én azt akarom megmagyarázni neki, hogy igénytelen lett.) "


SEHOGY. Ő a saját szemében NEM igénytelen. Neki volt anno egy igeny szintje, ami az idő előre haladtával változott. Nem fogod tudni neki megmagyarázni, mert nincs mit. Az én nagyanyám konkrétan tisztasagmanias volt, mégis oda jutott szépen lassan idős korara, hogy kosz volt nála. Próbáld meg TE megerteni, hogy ez egy normálisnak számító folyamat idős embereknél.

2023. okt. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 A kérdező kommentje:
Persze, el kéne fogadnom, mert neki most ez jó. Nyilván ez a dolog minket zavar, szóval a mi problémánk, nem az övé. De olyan jó lenne valahogy ezeket megbeszélni, mert tényleg nem egyszerű így elmenni hozzá, elfogadni tőle ételt... többször volt utána gyomorproblémánk, mert nyilván megbántani nem akarjuk. Meg ha ad valamit, akkor bunkóság nem elfogadni, de nyilván sajnos ki kell dobni, és pazarlás. Elmenni nem lehet nála mosdóba se, meg leülni se. Volt, hogy letette a ruhámat a székre, és nem tudtam felvenni, olyan büdös lett. Egy gyereknek ezt nehéz elmagyarázni, de nekünk se könnyű. Ha eljön, vagy elvisszük autóval, akkor pedig olyan kellemetlen, hogy arra kell figyelni, hogy mindent is le kell teríteni, meg elpakolni, a szőnyegeket is, mert végigsétál rajta a kinti (akár sáros) cipőjével, stb...
2023. okt. 16. 15:38
 17/36 anonim ***** válasza:
86%

Kedves kérdező!

Értelek, de ez nem egy könnyű helyzet!

Az ő szemszögéből nézve minden oké. Tipikus időskori probléma. Sajnos egy 80 pluszos embert már nem lehet semmilyen téren "megnevelni", de még ösztönözni sem igazán.

Esetleg kérd meg, hogy had takaríts ki nála. Vagy találj valamilyen ürügyet a fertőtlenítésre. Nem tudom, hogy a nagymama hallgat híradót esténként. Lehet, hogy nem szép dolog, de hivatkozhatnál a covidra. Visszatért, ezért mindent is le kell fertőtleníteni. Na de nem szeretném elkomolytalankodni a dolgot!

Ha meg is engedné, persze akkor is csak ideig-óráig lenne tisztaság. De talán egy picivel jobb lenne a helyzet.

2023. okt. 16. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
19%
Én se takarítok soha minek? A kosz edzi az immunrendszert! Kevesebbet leszel beteg!
2023. okt. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 babyboom567 ***** válasza:
85%
Én még a látásproblémáról tudnék beszélni,hisz én is szemüveges vagyok.Kb 27 éves koromig nem volt szemüvegem,tanultam, dolgoztam, autót vezettem,senki sem gondolhatta ,hogy nem látok,én sem tudtam.Akkor Budapestre költöztünk, és a metróban nem tudtam a peronról elolvasni a állomásokat,illetve ha kocsival mentünk valahova, az utcanév táblákat nem láttam.És ez engem zavart.Csináltattam szemüveget.És megdöbbentő,hogy mennyi mindent nem láttam előtte,de nem tudtam,hogy nem látom.
2023. okt. 16. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
81%

Erről nem fogod tudni meggyőzni, hogy kosz van nála, ha ő nem így gondolja. Az idős emberek sokszor így vannak, mentális állapottól függetlenül. Nagymamámat régen az istennek nem tudtuk rávenni, hogy ne adjon mindenfélét a kutyának, ami nem tesz jót, pl. édességeket, annyival lezárta a témát, hogy "de hát szereti, megeszi!" Nagyapámmal mindig azon megy a vita, hogy ne egye meg a hónapok, évek óta lejárt dolgokat, főleg amelyiken látszik is, hogy az már biztos nem jó.

Gondolom, ha megkéred, hogy hadd takaríts ki nála, akkor ellenkezik. Esetleg amit előttem írtak, hogy találj valami ürügyet, ami még szerinte is takarításra szorul (már ha van olyan, remélem)

2023. okt. 16. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!