Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit lehet tenni az igénytelen...

Mit lehet tenni az igénytelen nagyszülővel?

Figyelt kérdés

A nagyanyám soha nem volt a rend és a tisztaság mintapéldánya, de ahogy öregszik (80+), egyre rosszabb. A rendetlenség egy dolog, de az a piszok ami ott van, na az már durva... Nyilván segíthetnénk neki takarítani, viszont ő azt gondolja, hogy nála nagyon szép tisztaság van és soha nem is volt piszok... Semmit nem lehet neki megmondani, az egyik fülén be, a másikon ki, nem figyel arra amit mondunk, ha felemeljük a hangunk, megsértődik. Állítása szerint sokat takarít, de ebből semmi nem látszik, sokéves kosz van mindenhol. Ezen kívül ő maga is igen büdös, valószínűleg nem fürdik és mos rendesen és rendszeresen, és valószínűleg vannak vizelettartási problémái is. Ebben az a "vicc", hogy teljesen jó fizikai és mentális állapotban is van, tehát nem kezdett el erősen leépülni, hogy az lenne a probléma.

Valaki volt már ilyen helyzetben? Hogy lehet normálisan elmagyarázni neki, hogy ez így nem oké és egyáltalán mi annak az oka, hogy valaki állítja azt, hogy itt gyönyörű tisztaság van, közben pedig mindenhol durva mocsok áll? Hogy nem látja az illető, hogy az nem tisztaság? Nem érzi, hogy másoknál nincs piszok a padlón; tiszta, illatos a wc; tiszták a tálak, poharak stb... Ha sikerülne megérteni, hogy szerinte ez miért van teljesen rendben, talán könnyebb is lenne "megoldani" ezt a problémát. Nyilván az ő döntése, hogy milyen körülmények között él, de így odamenni hozzá, hát... felnőttként se kellemes, kisgyerekkel pedig főleg nem, mert leülni se szívesen ül le ott az ember, nem hogy bármit is egyen-igyon... Ha meg ő jön, vagy visszük autóval, le kell teríteni a kanapét, az ülést, mert félő, hogy büdösek lesznek, és nyilván körülményes kitisztítani.


Köszönöm, ha válaszoltok!



2023. okt. 16. 13:03
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
100%
19, arról nem beszélve, hogy az ember otthon rendkívül jól kompenzálja a látásproblémát pusztán azzal, hogy tökéletesen ismeri a környezetét.
2023. okt. 16. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
100%

Pedig ez a leépülés egyik első jele, hiába gondolod, hogy fizikailag és mentálisan is jól van és nem kér segítséget. Sok idős ember ilyenben nem kér segítséget, mert nem veszi észre magán a jeleket. Az ember saját magáról nem tudja, hogy kezd elbutulni, számára a világ kezd megváltozni, mert egyre többet momdogatják, hogy kosz van meg rossz szag, de ő nem érzi és nem tudja mire vélni a megjegyzéseket. Tenni nem tudsz semmit, kezdjetek el gondolkozni, mi legyen, ha gyorsabb a leépülés.


Sokan írtuk ezt, mert sokan átéltük.

2023. okt. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
92%
Megváltoztatni nem fogod tudni.
2023. okt. 16. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
100%

22, sokkal rosszabb, mikor család nem akarja tudomásul venni :( Mindenre van válasz, csakne kelljen szembesülni azzal hogy gond van és meg kell oldani. A kérdező is mindent kidumál.

Pedig ahol akkora mocsok van, hogy attól büdös lesz a ruha, a székre teszed, ott már régóta komoly baj van.

2023. okt. 16. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 A kérdező kommentje:

Abban van igazság, hogy rosszul lát, mert szemüveget nagyon ritkán vesz fel, sokat hunyorog. Nyilván ez is hozzájárul, hogy kevésbé veszi észre a koszt, de attól még ahogy korábban írtam, mondjuk nem piszkos felmosóronggyal kéne törölgetni meg mosogatni...

24: Mégis mit nem akarunk észrevenni, mit dumálunk ki? Meg mit nem akarunk megoldani? Feltettem erről egy kérdést... Beszélgettél már egy makacs idős emberrel, aki azt hiszi, hogy mindent tökéletesen csinál? Hiába mondja el neki több ember, nem hiszi el, és folyamatosan azt mondogatja, hogy ő mindent nagyon jól tud, mindent meg tud csinálni, neki nincs szüksége segítségre... Nem hiszi el, hogy megöregedett. Ha elhinné, és belátná, hogy sajnos vannak már olyan dolgok, amikben nem tud úgy teljesíteni, mint régen, akkor nem született volna meg ez a kérdés. Ettől függetlenül még mindig jó mentális és fizikai állapotban is van, korához képest sokkal jobban tartja magát. Takarít is, rendszeresen, de hiába, mert a technikája rossz hozzá, hiszen szerinte így KELL csinálni.

2023. okt. 16. 19:02
 26/36 anonim ***** válasza:
100%

Te is látod, hogy történt valami, ami miatt megváltozott, és keresed az okát, de ha szerinted az nem a leépülés kezdete, akkor nem tudom, milyen okot szerettél volna hallani. Valami konkrét diagnózist? Az is megoldás lehet, hogy rábeszélitek, hogy menjen el orvoshoz (nem azzal az indokkal, hogy koszos, hanem mert aggódtok érte, bármi), és legalább kaptok valamilyen tanácsot. Az biztos, hogy meggyőzni érvekkel egy 80 évest nem fog sikerülni.


De az hogy vizeletszaga van és annyira koszos, hogy ha leül valahova, az átveszi a szagát, az komoly elhanyagoltságot jelent, az pedig mindig jelez valamilyen egészségügyi problémát.

2023. okt. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
100%

Úgy látszik, hogy nem akarjátok elfogadni a nyilvánvalót.

A nagymamád produkálja a demencia első tüneteit. Ez szomorú valóság. Nem úgy indul ez az állapot, hogy egyik napról a másikra nem ismer meg titeket.

A család részéről az értetlenkedés, magyarázkodás, nem vesztek tudomást a betegségről hiábavaló és káros. El kell kezdeni sürgősen megtervezni a közeli jövőt, mi lesz vele, ha romlik az állapota, urambocsá idős otthonban helyet keresni, ugyanis hosszú várólisták lehetnek.

2023. okt. 16. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 babyboom567 ***** válasza:
38%

Tehát kiderült,hogy a mamád nem lát jól(sőt ha hunyorog akkor nagyon rosszul lát).

Tudom,hogy részletkérdés,de a koronavírus a populáció minimum felénél részleges vagy teljes,maradandó szaglásvesztést okozott.Ő nem látja/érzi,hogy nem jó amit csinál.És eszméletlenül ijesztő ezt bevallani bárkinek,hogy már segítségre van szüksége.

Nálunk az a "szerencse",hogy mamám már nem tud járni(tud,csak már nagyon gyenge),és elég volt ezt az egyet belátnia.Különben jönne menne,főzne,pakolna,nem lehetne meggyőzni,hogy ne csinálja.2 éve eltört a csípője(azóta mégegyszer),erre emlékszik,mondták,hogy most gyógyul tornáztatni kell,és rendbe jön.És elfogadja,mert úgy emlékszik tegnap történt.

2023. okt. 16. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
59%
Mintha én írtam volna ki ezt a kérdést. Ugyanez a mi problémánk is mamával. Nem fürdés, totális igénytelenség. Kanapé, autó ülés letakarás mert napok mire kimegy a húgy szag mindenből.
2023. okt. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:
73%

3as vagyok. Szerintem nemfogod se meggyözni, sem elmagyarazni.

Nalunk ebbol mar komoly vita volt a parommal...

Apamhoz akartam utazni a gyerekkel o ugye utal ott lenni a kosz, izzadsag szaga miatt, hugy szagu a wc stb stb.


Na nekem pedig megis az apum.

A hutojeben all a penesz.


Amikor a baratom meglatta mondta hogy akkor most megyunk el a gyerekkel.

El is mentunk persze boduletes nagy vita volt, apam total a baratomra tamadt es valahogy sikerult ugy forditania az egeszet a baratom az orult aki tuloz.


Azota voltam apamnal de csak egy max 2 napra a gyerekkel (a parom nem jöhetett) probaltam ügyesen megoldani persze hogy a gyereknek baja ne legyen. nem evett semmit ami a hutoben volt (1 napig ez megoldhato...plane telen)


Na amit mondani akarok...apam biztos hogy agyilag valahol szellemileg serult de nemtudom hogyan hol. Ez mar pszihes baj lesz.

2023. okt. 16. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!