Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Miért most 1 év után jön a...

Miért most 1 év után jön a bűntudat, és minden ezzel kapcsolatos?

Figyelt kérdés
Határozott vagyok,nem szeretek sírni,nem vagyok alapban érzékeny.Vagy legalábbis a külvilágnak soha nem mutattam.Mikor nagymamám nagyon beteg lett,mind testileg mind pszichésen,és össze-vissza mondott dolgokat,hogy ilyen meg olyan vagyok,nem haragudtam rá,mert tudtam hogy beteg,de előtte egész életében nagyon szeretett.Viszont hogy megkíméljem magam önző módon,nem mentem be hozzá az utolsó 9 hónapjában a kórházba se,mert nem akartam sírógörcsöt kapni,hogy milyen körülmények között van,aztán hogy milyen otthonba tették be anyámék ,nekem meg pénzem nem volt hogy segítsek rajta.Még ebben a nem tiszta állapotában is engem emlegetett,mert szerettük egymást.Ő az egyedüli aki meghalt a környezetemben,nem mentem el a temetésre sem,nem akartam ezt végignézni.És most 1 év elteltével jönnek rám sírógörcsök,hogy biztos egyedül volt sokszor és én nem voltam mellette.Kezdek tönkre menni ebben az érzésben,mit hogyan kellett volna,főleg hogy tudta-e azt hogy nagyon szeretem még ha ezt soha nem is mondtam ki ?
2017. jún. 20. 01:35
 1/6 anonim ***** válasza:
84%

Teljesen természetes reakció; ez csak azt jelenti, hogy nagyon szeretted és nagyon hiányzik. Ráadásul minél nagyobb volt a kötődés, annál tovább tart a gyászidőszak, ami nem is olyan egyszerű, hogy pl. 1 éven keresztül valaki non-stop sír, aztán elmúlik, hanem „hullámokban” jön; először könnyű (tudod, hogy meghalt, de „nem tudod felfogni”), utána jön a felismerés, akkor jön egy nehezebb időszak, utána sikerül megnyugodnod, majd újra rádtör a gyász. Nem véletlen, hogy akár több évig is eltarthat, de 1-2 év áltlában kell, hogy valaki teljesen túl tudja tenni magát.


A lényeg; azzal nincs semmi baj, ha ilyen érzések törnek fel, viszont ezekről beszélgetni kellene valakivel (a családdal, de ha nincs partner, akkor szakemberrel), mivel ha nem sikerül megfelelő módon feldolgozni a történteket, akár személyiségfejlődési gondokat is okozhat (felesleges stressz, ami depresszióhpz is vezethet).

2017. jún. 20. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Mindenki követ el hibákat. Bocsáss meg magadnak, és határozd el, hogy máskor nem így fogsz hozzáállni.
2017. jún. 20. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
82%
Menj ki hozzá a temetőbe és mondj el 'neki' mindent amit nem tudtál vagy írj egy levelét. Ez nekem is sokat segített. Ne hibáztasd magad, próbálj inkább a szép emlékekre koncentrálni. Kitartás!
2017. jún. 20. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
55%
Zárt le, tanulj belőle, lépj tovább. Fent majd megbeszélitek.
2017. jún. 20. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Őszintén szólva meg is érdemled. Az se egy szép dolog hogy nem látogattad meg, de az hogy a temetésére se mentél el az elég nagy taplóság már bocs.
2017. jún. 20. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hány éves vagy? A szüleid, testvéreid nem mondták, hogy mindenkit addig tudsz szeretni, amíg él és veled van? Vagy csak kímélni akartak és könnyebb volt a homokba dugni a fejed?


Természetes, hogy így utólag jön ki rajtad a veszteség érzése és a gyászfolyamat is most fog lezajlani, hiszen eddig mindentől elzárkóztál. Tudom, hogy nem rosszindulat inkább a félelem vezérelt, de sajnos ezeket az érzéseket egy közeli hozzátartozó elvesztése esetén nem lehet megúszni.


Menj ki a temetőbe, beszéld meg a nagymamáddal a dolgokat, kérj tőle bocsánatot. Aztán jó, ha valakivel, aki megértő: anyukád, apukád, testvéred vagy más rokon, akinek a nagymamád szintén fontos volt, szintén átbeszélnéd a dolgot. Ha nincs ilyen akár szakember segítségét is kérheted. Néhány alkalom biztos elég, de végig kell csinálni és le kell zárni a gyászfolyamatot, hisz el se búcsúztál a nagyidtól, és ez feszít téged.


Ha pedig lezártad, ne rágd magad. Mindenki hibázik az életben, de az a fontos, ami előtted van. A múltat nem hozhatod vissza. Legközelebb jobban csinálod.

2017. jún. 21. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!