Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Mennyire elfogadható az, ha...

Mennyire elfogadható az, ha nem bírok találkozni a beteg nagynénimmel?

Figyelt kérdés

A nagynénim 60 éves. Pár hónapja volt egy elég súlyos agyvérzése, ami sajnos maradandó károsodásokat okozott nála.Egy otthonban lakik most.

Én mindig is nagyon szerettem őt, gyerekként sokat vigyázott rám. Amikor meghallottam mi történt vele, borzasztóan kétségbe estem, és örültem, hogy túlélte.

Viszont arra álmomban sem gondoltam, milyen lesz vele találkozni. A múltkor meglátogattuk őt. Szörnyű volt látni. Alig tud járni, akadozva beszél, segítséggel tud csak enni, inni, fürdeni. Amikor nem ismert meg az elején, sírva fakadtam, és amikor utána is láttam, hogy milyen nehézkes a kommunikáció vele, alig vártam már hogy hazamenjünk.

Borzasztóan megviselt ez az egész lelkileg, napokig rémálmaim voltak utána. Meg is mondtam anyuéknak, hogy én nem szeretném őt látogatni. Egyszerűen nem bírom feldolgozni, hogy az én nagynénim, akire mindig felnéztem, most egy magáról gondoskodni képtelen, kisgyerek szinten álló beteg ember lett.

Anyuék ezen kiakadtak, önzőnek neveztek, és hálátlannak. Tényleg az lennék? Pedig én csak úgy szeretnék emlékezni rá, mint arra a kedves, barátságos nénjére, akivel annyi kellemes órát töltöttem együtt, aki megtanított töltött káposztát főzni, lekvárt eltenni, akivel hosszú sétákat tettünk az erdőben. Ha arra gondolok mi lett belőle mostanra, iszonyatos fájdalom járja át a szívemet, amivel nem bírok megbirkózni. A környezetem viszont egyáltalán nem érti ezt. Valaki érzett már hasonlót közületek, mikor egy közeli hozzátartozója hirtelen ilyen állapotba került? Ti hogyan kezeltétek ezt?



2018. szept. 5. 13:40
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
53%
A reakciód egészen természetes, ezt hívják sokkhatásnak. Amikor az ember egy számára addig elképzelhetetlennel áll szemben, minden összeomlik benne és az agy ilyenkor az élmény feldogozhatatlansága miatt a helyzettől való menekülést választja. Ezen valóban csak az idő segít. Te amúgy is életednek olyan szakaszában vagy, amikor a testi és hormonális változások megviselik az agyat és a gyermeki gondolkodás lassan felnőtt gondolkodássá alakul. Feltehetően ez volt eddigi életednek az első olyan élménye, amikor a maga valóságában találkoztál egy "felnőtt" dologgal, az élet egyik tragikus velejárójával. Ha egyedül is képes lennél őt látogatni, akkor majd gondolj arra, hogy talán az ő állapotának javulásában is tudnál segíteni, ha beszélgetsz és sétálsz vele, mert egy otthonban nem igen van mód arra, hogy a személyzet megfelelően foglalkozzon az ilyen betegekkel, akik aztán éppen a megfelelő agyi működések "tornáztatása" hiányában gyorsan leépülnek.
2018. szept. 5. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
60%
Szerintem teljesen érthető,hogy így reagáltál erre a helyzetre.Annó Én a nagypapámmal voltam így,Ő is hasonlóan járt és az első látogatás után nagyon rossz érzéseim voltak.Szegény teljesen kiszolgáltatott helyzetben volt..De utána elmentem mégegyszer viszont akkor rosszabb lett az állapota egy ideig Én nem mentem be hozzá,a szüleim is így látták jobbnak.Aztán egyszercsak hirtelen jobban lett,akkor mondták,hogy bemehetek nyugodtan,végül úgy döntöttem,hogy nem szeretnék,és azóta is bánom,mert akkor találkoztam volna vele utoljára.De mióta Ő már nincs nem a kórházi képek jutnak róla eszembe,csak a szép emlékek.Szerintem ha lelkileg jobban leszel látogasd meg.🙂
2018. szept. 5. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
76%

Tudod, az agyvérzéses betegek 99.9%-a tiszta tudattal él. Lehet, hogy beszélni nem tud, meg csurog a nyála és pelenkázni kell, de pontosan tudja, mi történik vele. És most te is hátat fordítanál neki?


Igen, egyik nagybátyám pont így volt. Nagydarab, életerős emberből lett magatehetetlen, ágybanfekvő roncs. Borzasztó volt így viszontlátni, de nem mutathattam ki, mert tudtam, hogy tudatánál van.

Igen, önző vagy. Szállj magadba.

2018. szept. 5. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
91%
Érthető reakció, de van egy rossz hírem, az élet nem csak a habos-babos oldalából, lekvár meg káposztafőzésből áll. Ebben a sztoriban nem te vagy a főszereplő és nem a te érzéseid a fontosak. Most lenne a legnagyobb szüksége a rokonaira a nagynénédnek, nem akkor volt amikor el kellett tenni azt a pár üveg lekvárt.
2018. szept. 5. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
86%
Tok termeszetes, hogy szarul erzed magad es nehez ez az egesz neked. De felnott ember vagy, es ha neked fontosabb, hogy elnyomd, kizard ezt az egeszet, a beteg nagynenidnel es hogy talalkozz vele parszor, mielott meghal, akkor valoban onzo vagy. 12 evesen fogtam a mamam kezet a korhazban, amikor haldoklott. Igen, baromi nehez volt. De osszeszoritottam a fogam es erot vettem magamon, mert ott, akkor, nem en voltam a fontos, hanem hogy tamogassam es vele legyek. O haldoklik es en kezdjek el picsogni, hogy meg neki kelljen engem nyugtatni?! Aztan 17 eves koromban papam kapott 3 strokeot, lesullyedt olyan 2 eves szintre, egy evig apoltam suli mellett. Pelenkaztam meg minden egyeb. Most itt vagyok 20 evesen, fel eve temettem a masik papamat, aki tudorakkal igencsak borzaszto latvany volt szinten. Most a masik mamam szorul apolasra demencia, Alzheimer es Parkinson miatt. Vannak rosszabb napok, amikor egy percre sem lehet magara hagyni, mert onveszelyes, es vannak napok, amikor pelenkazni kell es meg sem bir mozdulni. Egyetem mellett ahogy tudok vele is en foglalkozok, hogy anyam tudjon dolgozni valamennyit. Nekem tul koran kellett felnoni, neked meg mar nagyon ideje lenne erot venni magadon. Ez is az elet resze, barmennyire is probaljuk ebben a modern vilagban kizarni az eletunkbol az elmulast.
2018. szept. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
72%

Nem meglepő, hogy nem bírod, sokan nem bírják az ilyesmit.

Ez viszont a tényeken nem változtat. Ettől még önző vagy, és főleg gyenge.

Te nem fogadod el a nagynénéd állapotát és nem akarod őt többé látni, de azt elvárnád, hogy a családod elfogadja a te döntésedet.

Kicsit gondolj bele néha, hogy vajon mások mit élnek át, tudod, nem körülötted forog a világ.

Ha mindig csak azon rinyálsz, hogy neked mi a jó, meg te mit akarsz, és mindenki mást letojsz, azt csúnyán vissza fogod kapni az élettől.

Néha igenis erőt kell vennünk magunkon, és mások érdekeit nézni, nem csak a sajátunkat.

De, mint mondtam, erre nem mindenki képes. Ez van. Nyilván nem lehet téged erőszakkal vagy zsarolással vagy bármivel megváltoztatni.

Gyenge vagy és gyáva, nem szándékosan, de akkor is az vagy.

Ezt kell beismerned saját magad és a családod előtt, nyíltan és őszintén, ahelyett, hogy mentegetőzöl, háborogsz és őket hibáztatod.

Igenis állj oda, és mondd meg egyenesen, hogy rettegsz és inkább a saját lelki kényelmedet választod az elképzelt álomvilágodban, minthogy a családodért megerőltesd magad.

Hidd el, ha ezt tisztázod velük és persze magaddal is, akkor könnyebben el fogják fogadni.

Csak ne a kifogásokat keresd, meg a magyarázkodást, mert azzal csak szánalmasabb képet festesz magadról.

Ha már homokba dugod a fejed, legalább úgy tedd, hogy gerinced maradjon közben.

2018. szept. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
92%

Sírd ki magad és menj tovább.

Itt most nagyon erősnek kell lenned, és támogatnod kell a nagynénédet.

Nekem az édesanyám 5 éve (egyetem utolsó éve) átmenetileg lebénult, ma is vannak utóhatásai, de a sokk és a stressz ellenére mindennap (később 2-3 naponta a vizsgaidőszak miatt) meglátogattam ill. naponta többször felhívtam.

2018. szept. 5. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 A kérdező kommentje:

Mivel sokan kérdeztétek, de a kérdésből kimaradt: 16 éves vagyok.

És igen, rettegek a haláltól, de nem is inkább a sajátomtól, inkább attól, hogy valaki olyan hal meg, akit nagyon szeretek. Viszont szerintem ez a kiszolgáltatott állapot, hogy az ember csak árnyéka önmagának, még a halálnál is rosszabb. Ha választanom kellene, inkább haljak meg, úgy hogy előtte egészséges voltam, mint hogy ilyen életet kell élnem, és nyűg legyek csak. Na de ez már kicsit más téma.

Anyuék is ezt mondják, hogy annak ellenére is biztosan örül nekem, hogy ilyen az állapota, de nekem sajnos nem megy az, hogy úgy viselkedjek vele, mintha mi sem történt volna, hogy lazán beszélgetni próbáljak vele, hogy mi újság. Amikor látogatni voltunk, az elején sírtam, aztán végig a könnyeimmel küzdöttem. Nagyon sajnáltam őt, és rossz volt látni, hogy mivé lett. Anyu szerint ezzel a viselkedéssel megbántottam őt, de hát mit csináljak, ha egyszer nem bírtam megjátszani, hogy nem borultam ki ettől a helyzettől? Ezért is nem szeretném egy ideig látogatni, borzalmasan felzaklatott ez az egész.

2018. szept. 5. 19:13
 19/36 anonim ***** válasza:
47%

"Anyu szerint ezzel a viselkedéssel megbántottam őt, de hát mit csináljak, ha egyszer nem bírtam megjátszani, hogy nem borultam ki ettől a helyzettől? Ezért is nem szeretném egy ideig látogatni, borzalmasan felzaklatott ez az egész."


Na látod, erről beszéltek neked a válaszadók. Ez a helyzet NEM rólad szól. Csak te képtelen vagy másokkal törődni, nem csak magaddal. Ez az önzés- pedig nem vagy kisgyerek. A te korodbeliek szoktak a legjobban kiakadni ha nem kezelik felnőttként őket - na de felnőttként viselkedni, az már nem megy...

2018. szept. 5. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
40%
16 évesen én nem erőltetnlém. Egy felnőttnek sem könnyű ezt feldolgozni. Én ennyi idősen nem bírtam elmenni egy temetésre. Menekültem előle. Most, felnőtt fejjel már nem okoz akkora sokkot ha el kell mennem egyre.
2018. szept. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!