Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Követelhet tőlem pénzt az apám?

Követelhet tőlem pénzt az apám?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy most költöztem el albérletbe otthonról, hogy elkezdjem felnőtt életemet élni. Teljesen önerőből, nulla szülői segítséggel, sőt, inkább hatalmas szülői ellenállás közepette.

A havi nettó keresetem 206 ezer forint. Ebből most 50.000 Ft albérleti díjat fogok fizetni plusz a rezsi 50%-át. Tehát könnyen kiszámítható, hogy nem fogok dúskálni a pénzben.

És most jön a lényeg! Annó gyerekkoromban a szüleim a lakásunkat a nevemre íratták, hogy miért, fogalmam sincs, gyerek voltam. Maguknak pedig holtig tartó haszonélvezeti jogot alapítottak rajta 50-50%-ban. Így éltünk több, mint 10 éve... én, amióta dolgozom, fizettem a rezsi rám eső részét, tehát harmadolódott a rezsi. Most, hogy elköltözöm otthonról, hogy önálló életet kezdjek élni, a szüleim ugye továbbra is otthon maradnak a lakásban, és feleződik a rezsi (ami ugye eddig harmadolódott).

Sajnos emiatt apám hatalmas nagy hisztit levágott, hogy hogy merek én elköltözni, merthogy ők így nem fognak tudni megélni, ha csak feleződik a rezsi! Anyukám sem örül neki, viszont vele alapvetően jó a kapcsolatom, apámmal pedig nem, sőt, nagyon-nagyon rossz. Hozzáteszem, 30 éves múltam már.

Na, most kanyarodnèk vissza a kérdés első feléhez: anyukám FOLYAMATOSAN azzal stresszel, amióta költözködöm, hogy "nehogy apád keresztbe tegyen valahogy", meg hogy "remélem, hogy apád nem fog keresztbe tenni", megkérdeztem, hogy mégis hogy??? Mire gondol?

És akkor hozta fel példának, hogy ha nem tud fizetni, vagy nem akar a lakásban maradni, akkor követelheti tőlem a haszonélvezeti jog megváltását!! Én ezen teljesen ki vagyok akadva, hiszen én nem tehetek róla, hogy a lakás az én nevemen van, és ők saját maguknak holtig tartó haszonélvezeti jogot alapítottak rá, gyerek voltam!! Ráadásul ők laknak benne, nem én, nekem bőven elég lesz a saját bérleti díjamat és a rezsimet kifizetem. Utána néztem, hogy ha ilyennel akarna nekem keresztbe tenni az apám, akkor 5-9 millió Ft közötti összeget kellene neki kifizetem (a lakás forgalmi erteketol függően), amit nem tudok!!


Tehet velem ilyet az apám, vagy anyám csak rèmisztget?



2019. aug. 31. 18:01
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
98%

Nem követelhet semmit, mert csak a ház van a te neveden, a számlák nem. Ha pénzt akarnak, mondd meg, hogy váltsanak az átalányról sima havi elszámolásra és fizessék ki, amit fogyasztottak. Ráadásul átalánynál ha túlfogyasztás van, azt egyből jóváírják. Ha szerencséjük van, akkor így lesz.

2 fizetésből hogy ne jönne ki 2 főre a rezsi? Téged nagyon mag akarnak etetni. Nem akarom bántani anyukádat, de rajta is múlik, hogy ide jutottatok.

2019. aug. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
33%
Az bárki kis agyában felmerült, hogy ugyan 1 emberrel kevesebb ember fizet a rezsibe, de egyel kevesebb fogyaszt is? Te meg kérdező mielőtt felnőtt!! nőként a hülye apád minden üres szavától halálra rémülsz, járj utána a dolgoknak és pl. ne gyakorin, hanem akár ügyvédnél.
2019. aug. 31. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 aparalyza ***** válasza:
36%

A haszonélvezeti jogról csak pénzbeni megváltással lehet lemondani. Ezt (általában) az ingatlan eladásakor szokták rendezni.

A közüzemi számlák rendezése a szerződött fél joga és kötelessége.

Az apád részéről azért sem szép dolog a rezsi követelése mert a haszonélvezeti jog erőssebb a tulajdonjognál (használati szempontból).

2019. aug. 31. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
92%

Kedves Kérdező!


Nem olvastál utána ezért pánikolsz apukád fenyegetésétől.

Akár el is adhatod a házat haszonélvezeti joggal terhelten (azaz ugyanúgy benne laknak, a haszonélvezeti jogot a tulajdonos váltás nem érinti), semmi sem tiltja. Sőt a helyedben fontolóra venném.

Igaz, így jóval a piaci ár alatt tudod értékesíteni az ingatlant - ilyet csak befektetési szándékkel vásárol egy vevő, mert tudja hogy évekig nem használhatja még az ingatlant- de lenne gy saját ingatlanra kezdőtőkéd, és vehetnél magadnak ingatlant, amin nincs haszonélvezeti jog. Ebben az esetben nem albérletre kellene költeni a fizetésedet.


Jelen felállást tekintve, azért mert a te tulajdonodban van a ház, nem érhetnek semmit a szüleid tőled a közüzemi költségekbe. Egy kivétel van - ha ez egy társasházi lakás- és a közös költséget a tulajdonoson behajtható ha a haszonélvező nem fizet.

Az édesanyád nevén lévő víz, gáz villany, esetleg telefon, kábeltévé, internet- szolgáltatások kizárólag azon hajthatók be aki a szerződést kötötte. Azaz ha nem te vagy a szerződő fél, akkor anyudon. A házra - mivel nem anyud nevén van- nem terhelhető semmi nem fizetés esetén. Itt a maximum az, hogy kikapcsolják a szolgáltatást, vizet szűkíthetik. A tartozás sosem egy házé, hanem a szerződő félé.


Nem tudom mennyi anyukád és apukád nyugdíja, de tőled pénzt csakis szülőtartás címén követelhetnek bíróságon.

A háznak a haszonélvezeti jognak ehhez semmi köze, ebben nem tudnak keresetet indítani ellened.

Szülőtartás pedig ha mindkét szülőd kap nyugdíjat akkor esélytelen. Szóval ne pánikoljál, semmit, de az égadta világon semmit sem tudnak kezdeni azzal a ténnyel, hogy te albérletbe költöztél. a rezsijüket nem kell fedeznek - az más hogyha megteheted és adsz -, nincs ilyen kötelességed jogilag.

2019. szept. 1. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:
100%
Nem tehet! Még ha nem otthon laksz, miért fizetnéd a rezsit, ha nem is fogyasztasz, nem használod a vizet, gázt és a villanyt? Itt valami más lesz a baj, csak meg akarnak etetni!
2019. szept. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
16%
Lemondasz a tulajdon jogodról, utána jól rájuk vágod az ajtót és jót röhögsz a fenyegetésükön. Költsék gyógyszerre a lakás árát.
2019. szept. 1. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
tudom hogy ez egy két éves topic, de 36- jó nagy hülyeséget javasoltál. főleg két éves távlatban, hogy mennyit mentek fel az ingatlan árak, bár kérdés hogy hol van az adott ingatlan. Ennél az is jobb befektetés ha továbbra is fizet nekik valamennyit már csak azért is mert ezáltal segíti őket és talán még rendeződik a viszony is. Mindenkinek lelki megnyugvás és a végén megmarad a lakás. ha meg nem fizet semmit mert nem tud vagy nem akar akkor meg csak ki kell várni míg bocsi de meghalnak. De a legnagyobb hülyeség lenne lemondani róla. Hacsak tényleg nem egy tanya valahol amivel több gondja lesz mint haszon. Reméljük rendeződött a dolog.
2021. dec. 8. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 A kérdező kommentje:

Két év távlatából válaszolok : Sajnos apámmal folyamatos gondja van anyukámnak azóta is a rezsifizetés miatt, néha ad bele, néha nem. De mikor még otthon laktam, akkor is előfordult, hogy elitta a pénzét, és nem egyszer ketten fizettük ki anyukámmal. Úgyhogy a helyzet otthon változatlan.


De ha anyukám megszorul, akkor szól és amennyivel tudok, segítek. Nem engedem, hogy végrehajtás alá kerüljön a lakás, erre odafigyelek. Nem csak amiatt, mert az enyém, hanem amiatt is, hogy anyu ne kerüljön utcára. Egyébként egy budapesti lakás, nem világvégi tanya.

2021. dec. 11. 00:41
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!