Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit csináljak, ha anyám...

Mit csináljak, ha anyám depressziós és alkoholista?

Figyelt kérdés

A probléma fő forrása, a férje, aki ugyanúgy depressziós és alkoholista, ezenkívül még lusta is, és alig segít neki valamit. Tavaly nyáron, pont amikor nyaralni voltak a Balatonon a férjét elkapták ittas vezetésért is, szerencsére nem volt, olyan nagy százalék, ezért most márciusban visszakaphatja a jogsiját, de el tudjátok képzelni, mennyire megviselte anyámat. Pont nyaraláson...

Ezenkívül miatta romlott meg anyám viszonya a kisebbik nővéremmel, akivel már nem is beszélnek. De a nagyobbik nővéremmel se felhőtlen a viszonya.

Engem is mindig piszkált, soha semmi nem volt jó, amit csináltam. Az elején ráadásul még anyám is mellé állt sokszor, vagy legalábbis hallgatott és nem állt mellém.

Aztán változott a helyzet, mert már egyrészt nem is voltam annyit otthon, másrészt anyám is átlátta már a helyzetet és mellém állt.


Szóval bár engem már viszonylag békén hagyott, azt akkor se bírtam már elviselni, hogy nem csinál semmit, folyton veszekednek, meg hogy sokszor részegek. Nem bírtam tovább és mondtam anyámnak, hogy ha kiteszi (a ház anyám nevén van) akkor itt maradok ide költözik a barátom is és segítünk neki, amiben kell. (falusi ház, nagy kert, fával fűtés stb. szóval el tudjátok képzelni)

Viszont nem történt semmi változás, ezért pár hónappal ezelőtt el is költöztem, így ketten maradtak.

Egy héten többször is hazamegyek, de így is megviselte anyámat, és az elején sokat sírt, mindig amikor készültem elindulni elsírta magát.


Bűntudatom van, hogy csak tétlenül nézem, sőt még az elköltözésemmel "rá is segítek" a depressziójára.


De már hazajönni se szeretek, most is 1-re értem ide, aztán már anyám részeg, meg sírt, mert összevesztek. Ezért most én is sírok és nem tudom mit csináljak.


22/L


2020. febr. 23. 13:58
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Ne legyen bűntudatod, mert nem könnyű helyzet ez. Te dolgozol vagy tanulsz? Édesanyád mióta alkoholista? Kár, hogy a párjának is alkoholproblémái vannak.
2020. febr. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
61%
Engedd el. Ha ezt el is küldené, beszerválna egy másik iszákos férfit. Csak iszákos pasi tudná úgyis elviselni a szinten iszákos mamádat. Neki nincsen más út. Menj másfelé az életedben, nem lehet megváltani. Ő választott.
2020. febr. 23. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 TR75 ***** válasza:
77%

Sajnos az a helyzet, hogy az alkoholista hozzátartozója ugyanúgy benne van ebben az egész játszmában, mint maga a beteg. Tulajdonképpen ő maga is beteg.

Nyilván nem tetszik, amit leírok (és szerintem páran még le fogják írni): nem tudsz segíteni rajta. Az alkoholista vagy saját maga elhatározza, hogy leáll, vagy nem fogja letenni az italt. Te annyit tudsz tenni, hogy egyrészt elmondod neki, hogy mellette állsz és szereted, másrészt a magad részéről igyekszel csökkenteni a kárt. Előbbi egyértelmű, hogy mit jelent, utóbbi pedig azt jelenti, hogy amennyire lehet, kivonod magad a játszmázásból. Például elköltözöl.

Sajnos a játszmázás része az is, hogy "egy héten többször is hazamegyek" meg hogy "mindig amikor készültem elindulni elsírta magát". A bűntudatkeltés is (ne értsd félre, ez nem szándékos gonoszság a részéről, ez egyszerűen az alkohol miatt van így).

A férjével nincsenek jó hatással egymásra. Ha mindketten alkoholisták, akkor az dupla probléma, mert egymás állapotát is befolyásolják. A közöttük lévő kapcsolat is gond, abból, amit leírtál, szerintem ez is látszik.

Szóval... a helyzet nehéz, és én azt gondolom, nincs jó meg rossz megoldás, csak rossz és rosszabb. Elsősorban neked kell megértened, hogy nem tudsz mit tenni. Hiába zsarolod, fenyegeted, bünteted, a kedvedért nem fog leszokni. Kell neki egy (vagy akár több) mélypont. Akkor van esélye.

Neked elsősorban az a dolgod, hogy megértsd a helyzetet és elfogadd, mert enélkül te magad sem tudsz túljutni ezen és tönkremész (amivel nem segítesz senkin). Másodsorban meg őt kell így is elfogadnod, és készen lenned arra, hogy ha segítséget kér, akkor segíteni tudj. Azt gondolom, ennél többet nem tehetsz.

Nyilván azt gondolod, ezzel nem mentél sokra. Olvass utána a neten, hogy függők és hozzátartozók miket mondanak.

2020. febr. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
77%
Mérgező közeg. Olvashatsz az alkoholista játszmákról is. Ne sajnáld, hogy elköltöznél, sőt, én még a hazajárások ütemét is ritkítanám.
2020. febr. 23. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
32%
Semmit ne tegyél! Semmi felelősséged nincs benne és semmilyen tennivalód sem. Alkoholistát meggyógyítani lehetetlen. Ne menj haza! Élj!
2020. febr. 23. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
46%

Gyűjts a temetésre.


Mond, hogy segítesz neki, ha elmegy orvoshoz a gondjával. Addig bot, kalap, kabát.

2020. febr. 23. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Lassan 1 éve dolgozok. Hogy mióta alkoholisták? Hát már legalább 6-7 éve, de igazából nem tudom, mert fokozatosan lettek azok, már előtte is ittak, de ha mondani kell valamit akkor 6-7 éve.


Aki azt írta, gyűjtsek temetésre, annak azt kívánom, hogy neki is nem sokára temetésre kelljen gyűjteni, aztán talán rájön milyen súlya van, annak amit írt.

2020. febr. 23. 21:58
 8/10 anonim ***** válasza:
35%

3 év kellett.

Elkezdett inni. Aztán temettük.

Elkéstél a kívánságoddal kislány. Vissza akartál vágni, de előtted vágta haza muttert az alkohol.


Na most pislog bogaram!

2020. febr. 23. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom, ilyen függőbetegségből hogyan lehet kikászálódni. Hogyan tudnak az alkohol mellett munkát végezni?
2020. febr. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Addiktológust is megkereshetnek, amíg tagadják, vagy nem érzik problémának, addig nem fognak lépni ezügyben.
2020. febr. 24. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!