Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Sok szülő miért igyekszik...

Sok szülő miért igyekszik letörni a gyermekei "szárnyait"?

Figyelt kérdés

Visszaemlékezve, engem gyakran próbáltak demotiválni.


"Úgysem lesz annyi pénzed"

"Úgysem lesz olyan munkahelyed"


Anyám szerette ezeket hangoztatni.Legszívesebben elküldtem volna melegebb éghajlatra olyankor, csak hát,tiszteletből nem tehettem.


Ami már megvan:

-jó diploma

-Jó szellemi munkahely külföldön

-magas fizetés

-Saját, modern lakás

-jó autó


Mindent elértem, amire ő azt mondta, úgysem fogom sohasem.



Én is tervezek gyereket, de nem fogom letörni a szárnyait,hanem hagyom szállni és támogatni fogom a céljainak az elérésében,


2020. dec. 9. 20:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
83%
Az ilyen a mérgező szülő. A dögöljön meg a szomszéd tehene is típus. Azért most már beolvashatsz neki utólag.
2020. dec. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
91%

az én anyukám jóslata sem jöttek be. Mindenben tévedett. Nem tudom, hogy miért gondolta,hogy nem érek el semmit az életben.

Én soha nem mondtam negativat a gyerekeimnek. Mindig azt szoktam mondani, ha tanulsz akár űrhajós is lehetsz, csak bízz magadban 🙂

2020. dec. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
26%
néha próbál realista lenni... az enyémik legalábbis. viszont a siker ritka kincs, értékeld! :)
2020. dec. 9. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
66%

Az en anyam is ilyen. Sőt, sokszor még kivanta is egyenesen hogy xar eletem legyen. Sokszor mondta, hogy semmirekello vagyok, lusta, semmire sem viszem majd, soha nem lesz munkam sem, parom sem, mert gyenge vagyok, es mert engem senki nem tud elviselni. Azt mondogatta, szeretne ha megtapasztalnam a nyomort, es milyen pech, hogy pont egy jol kereso ferfit fogtam ki. :)


Igaz, nem ertem meg el mindent amit akartam, mint te, de törekszem. Szerencsere mar nem lakok otthon, nem mergez tobbet. Es most erzem azt, hogy igazan elkezdodott az eletem. Mar senki nem szologathat be.

2020. dec. 9. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
83%

Én azt vettem észre, hogy a maguk kudarcait vetítik ki a gyerekre, a saját kudarcaikon látják a világot és alapból erre a kudarcra akarják a gyereket is felkészíteni.


Én szüleimnél alapból mindig az volt a jelszó, hogy nincs pénz. Persze hogy nincs mikor anyám minimálbéres volt apám meg naplopó alkoholista.


Alapból nem voltak kitűzött céljaik, nem volt egy "iránya" az életüknek. Csak éltek napról napra. Mindig voltak a tervek, meg kellene csinálni a házat, fel kellene újítani a szobákat, le kellene festeni a kerítést, stb.


Van a mondás amit sokszor hallottam tőlük, hogy a "Hídon akkor kell átmenni ha odaértünk a folyóhoz" Bár néha elferdítve, "Majd ha a folyóhoz érünk, kitaláljuk mi lesz". Semmi előre tervezés.

2020. dec. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
73%

Vagy van a klasszikus mondás amit felénk sok gyerekbe bele neveltek, hogy "Most szórakozz, most éld ki magad, mert utána csak a munka marad".


És pont ezek a gyerekek lettek mára gyári melós félalkoholisták, mert anno a saját szüleik is arra bíztatták őket, tojjanak a világra.


Nyilván innentől felépült bennük a hamis visszajelzés, hogy az élet csak ennyi, felnőssz és dolgozol és próbálsz nem éhenhalni. Holott sosem tettek semmit a maguk életéért.


De legalább ezt a mentalitást adják tovább a gyerekeiknek is.

2020. dec. 9. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
90%

Hozzá tenném, nem csak a szülőkkel van baj.


Amikor gyerekkorunkban nekünk panaszkodik az alulfizetett tanár, hogy semmire nem lehet vinni az életben, az nem felemelő. Amikor egyetemen azzal jöttek 2007-2008 válság idején az oktatóink, hogy "úgysem lesz munkátok" az se növelte senki motivációját.

2020. dec. 9. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
98%

Az ilyeneknek két oldala van. Van a szar szülő, aki leéli posványban az életét, nem is hiszi, hogy lehet ennél több vagy jobb, ezért nem motiválja a gyereket, vagy rosszabb esetben még rombolja is.


Aztán van a másik oldal, ahol a gyerek nem tud két lábbal a földön állni, irreális célokat tűz ki, amelyben kódolva van a bukás, ettől akarja a szülő megvédeni.

2020. dec. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
89%
Sajnos az is előfordul (szörnyű kimondani és leírni), hogy a szülő irigy a saját gyerekére, féltékeny a gyereke sikereire. Nekem mindennel kapcsolatban, amibe belekezdtem, ezt mondták a szüleim: - Az neked úgysem fog sikerülni! - Egyszer sem lett igazuk, mindig sikerült (ráadásul elsőre), amit célul kitűztem magamnak. Hogyan kommentálták ezt a szüleim? - Na most még ez éppen utoljára sikerült! De a következővel már nem lesz ilyen szerencséd! - Vagy: Vak tyúk is talál szemet. Ez véletlenül bejött neked, de nem mindig fog segíteni a véletlen! - Vagy: Most melléd állt Fortuna, de mi lesz, ha majd elpártol tőled a szerencse? - Vagy: Neked szokott néha mázlid lenni, ez is egy ilyen helyzet, de majd egyszer csak nagyot koppansz! Magasról lehet nagyot esni! Jön még a kutyára dér! - Vagy: Nehogy azt képzeld, hogy ez mindig így lesz! Ez most egy kedvező konstelláció eredménye, de nem mindig lesz ennyire jó a csillagok állása! Készülj a szörnyű kudarcokra! - Vagy: Jönnek majd a nehéz helyzetek, az elbukások! De sokszor fogod még a könnyeiddel feltörölni a padlót! - Ilyen és ehhez hasonló gratuláló mondatokkal kísérték minden sikeremet. Mintha őket bántottam volna meg a sikereimmel!! Személyes sértésként élték meg az elért eredményeimet. Igaz, ők mindent a bátyámtól vártak, ő volt a család szeme fénye, csillaga, reménysége. Őt mindenből különórára járatták, engem semmiből sem járattak magántanárhoz. A bátyámat négyszer nem vették fel főiskolára, ötödjére már nem is próbálkozott, engem elsőre felvettek az egyetemre. Ezt a szüleim szinte a sors igazságtalanságaként értelmezték. A bátyámat folyamatosan segítették pénzzel, de az a pénz mind eltűnt a semmibe. Most is a szüleimnél él a testvérem, hol van munkája, hol nincs. Én külön élek, nincs sok mindenem, de egy pici lakásom és jó munkahelyem azért van. Persze: mindez csak a véletlen szerencse kegye, ezt a szüleim minden találkozáskor hangsúlyozzák. Ahogy azt is, hogy a szerencse forgandó, egyszer fent, egyszer lent, leszek majd még én is munkanélküli, és lesz majd még a bátyámnak is szuper állása, mert ez így lenne igazságos. Lehetetlen - mondja anyukám -, hogy ne tegyen egyszer igazságot a sors. Az egyik csak szenved, a másiknak meg az élet az ölébe pottyant mindent? Hát mi dolog ez? - kérdezgeti szegény édesanyám.
2020. dec. 9. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Rám sokáig nem figyelt fel egy fiú se, volt egy nálam 5-6 évvel idősebb nagy plátói szerelmem 19 éves korom körül, aki után már 3 éve vágyakoztam és egyszer csak mintha felfigyelt volna rám nőként, ezt több jelből is észrevettem. Egy nap például felhívott a vonalas telefonunkon, ami abban a korban, amikor még nem volt mindenkinek általános a mobiltelefon, se az internet, elég nagy dolog volt. Elég kacifántos úton szerezte meg a telefonszámomat és egy még kacifántosabb történetet adott elő dadogva, hogy miért is hívott fel. Igazából a beszélgetés végére se derült ki teljesen, hogy miért lettem felhívva, de amikor letettem a kagylót remegő kézzel, fülig ért a szám a boldogságtól. És akkor anyám megszólalt, hogy nem szabad ennyire csak egy fiúhoz ragaszkodni, mert nagy csalódás lesz belőle. Akkor összeomlott bennem az éppen csak felébredt remény és arra gondoltam, igaza lehet, egy ilyen pasi mit láthat egy ilyen csúnya lányban, mint amilyen én vagyok? Biztosan tévedek, ha azt hiszem, hogy bármit is jelentett ez a hívás. És ennek megfelelően kezdtem viselkedni. Igazából belém programozta anyám azt, hogy én nőként nem vagyok szerethető és a szerelmet soha nem fogom megtalálni. Eszerint élem az életemet. Azt a srácot többek közt azért löktem el magamtól, mert biztos voltam benne, hogy csak jobb híján lenne együtt velem, én lennék a szamár a ló helyett. 10 év múlva lett egy párkapcsolatom, amiben szerelmes voltam, de végigkísért az érzés, hogy ő nem szerelmes belém, csak a rendszeres szex, csak a házam kell neki. Amúgy szerintem nem tévedtem. De néha arra gondolok, rácsodálkozva egy-egy felvételre magamról, hogy te jó ég, hiszen mennyivel szebb voltam, mint sokan mások a környezetemben és létezik, hogy engem soha senki nem tudott szerelemmel szeretni? Vagy ez csak a program bennem, amit anyám is hitt egész életében magáról, hogy egy férfi csak érdekből akarhat velünk együtt lenni?

Nagyon remélem, hogy én nem ezt fogom átadni a lányomnak. De sokszor van bennem egy keserűség, ugyanolyan kis Hófehérke már most is, mint én voltam, csak várja a herceget, aki talán neki se jön el soha. És néha én is azt érzem, hogy meg kell óvnom a hiú ábrándoktól, ki kell hoznom a Walt Disney mesékből, mielőtt még túl nagyot sérül. De aztán csak elnézem őt, a gödröcskés mosolyát, a ragyogó szemeit, a szimmetrikus, arányos kis arcát, olyan mint egy kis porcelánbaba és arra gondolok, hogy de igen, mindene meg van ahhoz, hogy szeressék és átélhesse a viszonzott szerelmet. Én jó mintát nem tudok neki erre adni sajnos.

2020. dec. 10. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!