Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szégyen, ha valaki csúszik az...

Szégyen, ha valaki csúszik az egyetemen?

Figyelt kérdés

Végzős egyetemista vagyok. A múlt tavaszi félévet még teljesen jól átvészeltem, viszont a mostani már egyáltalán nem megy és úgy érzem, hogy ez főként a koronavírusnak és a digitális oktatásnak tudható be (hogy elszigetelődtem az emberektől, szinte 0-24 a szobában kellett ülnöm a gép előtt, nem ért semmilyen inger, senkivel nem tudtam rendesen megbeszélni semmit és a közvetlen környezetemben is volt több fertőzött, valaki meg is halt). Először csak azt vettem észre magamon, hogy fáradékonyabb, kedvtelenebb és motiválatlanabb lettem, többet aludtam, feljött rám pár kiló és nehezebben tudtam koncentrálni az órákon. Viszont később már sokkal rosszabbul voltam. Szinte az egész napot átaludtam, de teljesen fel is borult a napirendem (tehát pl. nem tudtam este időben lefeküdni, hajnalig forgolódtam és napközben az óráim között/után aludtam), sokat sírtam, mindenen stresszeltem és idegeskedtem, egyáltalán nem tudtam koncentrálni (sem az órákon, sem a tanulásra, sem semmire). Mindeközben nem volt kedvem és erőm semmihez, nem érdekelt semmi és abszolút nem éreztem semmit. Volt, hogy reggel felkelve hánytam, remegtem és szédültem. Egy idő után már ott tartottam, hogy nem ettem normálisan (max. valami édességet vagy kekszet magamba tömtem), nem tisztálkodtam normálisan (pl. csak akkor mostam hajat, ha az órán be kellett kapcsolni a kamerát), nem tartottam rendet magam körül (ugyanabban az ágyneműben és ugyanabban a pizsamában aludtam heteken át, a szemét és poharak a padlón stb.) és hasonlók. Próbáltam összekaparni magam és pl. jobban beosztani az időmet, mozogni kicsit, odafigyelni az alvásra és étkezésre, takarítani stb., de egyáltalán nem sikerült. Azt éreztem, hogy ez nekem túl sok, nem vagyok képes ennyi mindenre odafigyelni, ennyi mindennel egyszerre foglalkozni stb., stb. és csak még rosszabbul lettem. Még arra sem voltam képes, hogy mondjuk pihenés címén megnézzek egy filmet. A félévem is teljesen elcsúszott, egy darabig még tudtam tartani a tempót, de mára már egyértelművé vált, hogy nem vagyok képes befejezni ezt a félévet és nem tudom teljesíteni a követelményeket. Ez pedig önmagában is mindenképpen csúszással jár.

Ezt mind elmondtam a szüleimnek -illetve látták is, hogy hogyan viselem ezt az időszakot - de csak nagyon mérgesek lettek, csalódtak bennem és nem értik a problémámat. Csak azt mondogatták, hogy eddig is meg tudtam oldani mindent, milyen jó jegyeim voltak, mindig készültem, szorgalmas voltam, ezek után mégis miért adnám fel, ez mekkora szégyen, de mások is megcsinálták valahogyan stb. Nyilván engem is bánt a helyzet, nem ezt szerettem volna és én is csalódott vagyok, félek, de azt gondoltam, hogy majd talán megértik és segítenek. De nem, sőt.


2020. dec. 13. 20:43
1 2
 11/17 anonymousreview60 ***** válasza:
100%
Sokan vannak így. Én férfiasan bevallom, hogy amikor az első hullám volt, és hazazavartak bennünket a munkahelyi irodából, az első 2 hétben csak a rezet basztam, pedig otthon még be is voltam a munkahelyre jelentkezve. Nem alakult ki napirend stb. Utána nagyon jól belejöttem a dologba. ENnek ellenére a második hullám alatt ez már majdnem 4 hét volt most berlerázódni, de azóta jól megy. Szóval messze nem te leszel az egyetlen, aki a Covid miatt halaszt stb. csak mivel a többiekkel annyit sem kommunikálsz mint eddig, ezért nem is látod azokat, akik abban a cipőben járnak, mint te. Szóval ne emngedj a szüleid nyomásának, ne érezd szarul magadat a csúszási döntésed miatt. Amennyi nyűggel jár a Covid miatt a diákokkal egyeztetni, szerintem még örülne is a témavezetőd egyel kevesebb diáknak.
2020. dec. 14. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
17%
Szakfüggő. Valami humán szaknál eléggé gáz, de reálosnál elfogadható
2020. dec. 14. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem 10 emberből 8 tuti nem végzi el időben az egyetemet és ezzel semmi baj nincs.
2020. dec. 14. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Nálunk egyáltalán nem jellemző a csúszás, vagy legalábbis nagyon ritka. Nem egy nehéz szakról van szó, nincsenek ráépülős tárgyak stb., úgyhogy a többség időben el is végzi. Egyrészt emiatt is bánt a dolog, mert tudom magamról, hogy alapesetben el tudtam volna végezni én is a meghatározott félév alatt. Így viszont egy félévet csúszni fogok, és ezzel nagyjából csúszik minden más is (mert eddig ezt követően is szerettem volna még tanulni, idén felvételiztem volna egy másik képzésre).

2020. dec. 14. 14:32
 15/17 anonim ***** válasza:
100%
12-es azért egy humános szak is lehet nehéz. Nem mindenki fizikus szakra jár és nem is muszáj arra járnia.
2020. dec. 14. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%
Egyeseknek az is szégyen, ha később kezded az egyetemet a megszokottnál, de kit érdekel mit gondolnak mások? Ne foglalkozz vele! 🙂
2020. dec. 15. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
2%

Válasszuk többfelé a kérdést.


Kb. a szüleid korosztálya vagyok. Nem első generációs mérnök. Gyermekem szintén (majdnem végzős) mérnökhallagató.


A bolonya előtti időkben az volt szokásban (80-90-es évekig), hogy az ember bekerült a felsőoktatásba, félévenként fölvette a kijelölt tárgyait, ill. szükség esetén fakultatívat. Ha a félév végén le tudta tenni az összes vizsgáját, akkor a következő félévben új lapot nyithatott. Eltérő esetben (fél)évismétlésre szorult. (Ezt nem is ismerem, mert mindig nagyon fostam ettől, h kipróbáljam. De pl. Erasmus előtti időkben (azaz a mi időnkben) külföldi tapasztalatszerzésre pont jó volt, ha vki megfeneklett egy évben.


Jómagam, aki 90-ben lett egyetemista, a magunk rendszerében jónak látom azt, hogy:


- Nem hagyott a rendszer megcsúszni. Akkor mehettél tovább a következő félévre, ha az összes kötelező vizsgádat letetted. Ez minőségi kérdés volt. Képes vagy ennyi idő alatt amannyi infót fölszopni és értelmes szerkezetben visszaböfögni, vagy sem. Ez egyben feltupírozta a küzdőszellemedet, hiszen csak akkor volt meg a félév, ha minden megvolt. Ill. az is igaz, hogy ha vmilyen szakra nem voltál alkalmas vmi miatt, az nagyon hamar kiderült, nem áltatott a rendszer sokáig.


Szüleim a 70-es évek elején lettek mérnökhallgatók. Nyilván nem bolonyában, hanem egyenes kiesős rendszerben:D De ami az ő egyetemi éveik és a mostaniak közt közös, az a következő: nem KELL RÖGTÖN ELDÖNTENED, (mint a 80/90-es évek fordulóján), hogy főiskolai (bsc) vagy egyetemi (msc) képzésre jelentkezel.


Ez majd menet közben kialakul, és nem is feltétlenül a tanulmányi kvalitásaidtól függően. Ismerek olyan bsc végzőst, akire lecsapott egy nemzetközi cég, mint gyöngytyúk a takonyra. Így ő bsc után max levelezőn megy tovább, mert szerinte egy bizonyos szint után első a gyakorlat (és szerintem nagyon jól gondolja.)

2021. jan. 7. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!