Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Én, mint testvér mit tudok tenni?

Én, mint testvér mit tudok tenni?

Figyelt kérdés

23 vagyok, van egy 6 éves öcsém, én már 4 éve nem élek velük. Anyai ágról vagyunk tesók. A szülők (anyu és nevelőfaterom) úgy élnek együtt közel 3 éve, hogy nem alkotnak egy párt, mindkettőnek, de legalábbis anyunak van másik kapcsolata. Egyikük sem neveli igazán, anyu keveset is van otthon, mert a csávója az első.

Öcsémmel nem igazán foglalkoznak. Ledobják a laptop elé, hogy nézze a mesét. Annyi inger éri, hogy elmegy az oviba, meg nagynehezen leviszik nagymamámhoz "falura" kéthavonta egyszer, bár van, hogy a 70 éves mamám buszozik be, hogy elvigye magához a gyereket, aztán vissza is hozza... Mert elvárják tőle. Amikor ott van nála, akkor eszik a gyerek normális főtt ételt, gyümölcsöket, akkor lát kutyát, macskát, udvart. 3 éves kora óta szorulással küzd, van, hogy egy hétig sem kakál- persze, mert anyámék csak csokit adnak neki, cukrot meg Lidlis kész hamburgert. Tömték évekig emiatt gyógyszerekkel, ahelyett, hogy a probléma forrását szüntették volna meg. Telibe lúdtalpa van és a bokája szinte a földet veri, párom ortopéd cipész, csinált neki talpbetétet, soron kívül bejutott ortopéd orvoshoz, majd kiderült egy hónap múlva, hogy nem is hordatják vele a betétet, mert ők nem hallgatják a hisztit, hogy nyomja a lábát. Éves kontrollra sem sikerült elvinni.

Most újabb agymenés... Anyám szerint a gyerek nem normális, mármint a szó szoros értelmében, szerinte autista és ő szíve szerint nyugtatózná. Mert nem bír vele, ugrál, rohangál, hangoskodik, kiabál. Szerintem egy panelba zárva egy gyerek sem fárad le attól, hogy leültetik a laptop elé, mert addig sincs útban, főleg így, hogy most ovi sem volt.

Próbáltam többször kimozdítani, múltkor próbáltam lóra ültetni, de nem igazán akart, ráadásul egyedül nem igazán engedik el sehova, ők meg nem érnek rá soha, hogy kísérgessék meg kedvük sincs kimozdulni. Nem tudja hogy kell viselkedni a felnőttekkel, nem tud köszönni, nem tud biciklizni, az anyja-apja teljes nevét sem tudja és a rokoni kapcsolatokat sem.

Engem nem anyu nevelt, hanem nagymamám. De azóta eltelt 20 év és az ő energiája is véges, nem tudna még egy gyereket felnevelni, embert faragni belőle. Én, mint testvér mit tudok tenni? Nem akarom, hogy ő is személyiségzavarral küzdjön felnőtt korában, ahogy én, vagy pánikbeteg legyen vagy depressziós és pszichológushoz kelljen járnia.

23/L


2021. ápr. 19. 20:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos, nem sok eszköz van a kezedben, annyit tudsz tenni, amennyit már megteszel: időnként elviszed magaddal, magatokhoz.
2021. ápr. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
gondolom gyámság alá nem szeretnéd venni? nem leszólni akarnak, én se akarnék huszonpár évesen egy 6 évest magamhoz venni, de legeredményesebben így tudnál tenni érte. így maximum kívülről tudsz segítgetni.
2021. ápr. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
78%
Szerintem az a legjobb, ha beszélsz a szüleiddel, hogy ez nem egészséges. Attól, hogy nekik nincs kedvük (lusták, fáradtak) még ne neveljék erre a gyereket is! Szerintem ha higgadtan, érthetően elmondott, akkor valahogy megértik. Kicsit rossz a felfogásuk. Szerintem ezek, ha a gyerek hisztizne, becsuknák egy szobába, hogy amig abba hagyja, addig ott marad. Nem sértésböl mondom, de lehet nem nagyon értenek a gyerekekhez.
2021. ápr. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
90%

jaj, szegeny gyerek, borzaszto hogy milyen elhanyagolo szulok vannak, mas gyermektelen par meg osszetenne a kezet egy kolyokert.


szerintem probald annyit magadhoz vinni amennyi neked belefer, es a gyerek apjat kellene mozgositani, ha mar anyukad latszolag teljes mertekben lesz.rja.

2021. ápr. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
84%
Hát ez az! Meg mi az hogy útban van a gyerek?:D Inkább foglalkozni kellene vele kicsit.
2021. ápr. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
92%
Ha téged is nagymamád nevelt, túl sokra nem fogsz menni azzal, hogy beszélsz a szüleiddel. A legjobb lenne, ha a családsegítőhöz, esetleg gyámhivatalhoz tudnál fordulni, (vagy ezt előbb megmondanád a szüleinek, hátha megjön az eszük) és ott segítséget kérni. Esélytelen, hogy magatokhoz vegyétek?
2021. ápr. 19. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
45%

Ha ennyire nem foglalkoznak a gyerekkel, akkor miért nem állsz oda anyád elé, hogy

-" Anyu, magamhoz venném Petikét! Benne vagytok? Nektek is több időtök lesz másra"

1 millióba fgadnék, hogy anyádék még örülnének is, hogy a "kolonc" már nincs a nyakukon.

Én magamhoz venném.

2021. ápr. 19. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Igazából évek óta finoman próbálunk mamámmal utalgatni arra, hogy máshogy kéne és az ő hibájuk, hogy ilyen a gyerek. Óvatosan kell, mert egyszer csúnyán magába zuhant anyám (akkor még tervben sem volt öcsém) és öngyilkossági kísérlete volt.

Gondoltam arra én is, hogy magamhoz vegyem, de a párom nem örülne neki (valahol érthető, de pont nem érdekelne a véleménye, ha valami komoly múlna rajta), illetve mamám sem engedné, inkább "beáldozná" magát ő, mert valahol még én is gyerek vagyok. Azt, hogy ehhez a témához mit szólnának a delikvens szülők, azt nem tudom, de mindkettőnek útban van szegény, tologatják egymásra őt is meg a felelősséget is.

Sok dolgot megcsinálunk így a távolból mamámmal, például mióta ovis, azóta én hordok minden évben névnapra/szülinapra/farsangra/karira rágcsát, üdcsit a gyerekeknek, mert ők "ilyennel nem foglalkoznak", "fölösleges pénzkidobás", "más gyerekének nem adok" felfogásuk miatt. Ezekből annyira sok mindent nem érzékel a gyerek, de mégsincs az, hogy minden gyerek névnapja meg van ünnepelve, az övé meg nincs...

2021. ápr. 19. 21:24
 9/13 anonim ***** válasza:
87%

"nem tud köszönni, nem tud biciklizni, az anyja-apja teljes nevét sem tudja és a rokoni kapcsolatokat sem."


Nem akarlak elkeseríteni, de valószínűnek tartom, hogy valóban van valami gond a gyermekkel, persze nem feltétlenül autista, ezt csak szakember tudja megállapítani. Mindenképpen vigyétek szakemberhez, lehet csupan valami fejlesztésre lenne szüksége, de ezeket minél hamarabb jó elkezdeni. 6 éves a gyerek legalább 2 éve óvodába jár, ha otthon nem is foglalkoznak vele ott napi szinten foglalkoznak vele, társaival játék közben is eltanul dolgokat, ezáltal is fejlődik. Hamarosan iskolába megy, ha esetleg valóban valamiben segítségre szorul jobb lenne felkészulni rá,mert nem érnék kudarcok az elején. Ezek a képzett emberek jatekosan fejlesztenek, általában szeretik is a gyerekek, de sokan sajnos nem viszik a gyerekeket,mert jaj csak rossz a gyerek stb.

2021. ápr. 19. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
67%
Pedig most kell magadhoz venni amíg még ilyen kicsi. Minél idősebb lesz, annál rosszabb lesz neki is, és neked is. Én 13 éves öcsémet vettem magamhoz 24 évesen , amikor az iskola szólt, hogy a suliban verekszik, és lopott. Hasonlóképpen nem foglalkoztak a szüleink vele. Amikor ovis volt, sokszor az utcán volt, mert a szüleink tojtak rá. ( mi is csak anyáról vagyunk testvérek, én apunál voltam amikor elváltak) 24 évesen én már dolgoztam, külön éltem, így inkább magamhoz vettem. Nehéz volt mindkettőnknek. Öcsém már félig elvadult, szemtelen, erőszakos volt. Sokat kínlodtam vele mire felfogta, nem mindenki utálja, nem mindenki nézi semmibe. Ma már egyetemista, jól tanul, és már nincs benne az az érzés, hogy nem kell ő senkinek sem. Azt bánom csak, hogy nem ovodás korában vettem magamhoz. Aput rátudtam volna beszélni, hogy velünk legyen.
2021. ápr. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!