Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A nagymamám meghalt, rettentőe...

A nagymamám meghalt, rettentően érzem magam emiatt. Mit kezdjek az érzéssel?

Figyelt kérdés

Ő volt az utolsó olyan családtagom, akit ténylegesen szerettem, és élt. (Beleértve a szüleimet) Nagyapám halála óta, hét éve, sokszor emlegette, hogy nem jó neki nélküle, meg, hogy reméli, hogy hamarosan ő is meghal. Az elmúlt hónapokban nagyon durván leépült fizikailag és mentálisan is, idősek otthonában lakott már, tényleg nem volt jó neki. Már ezt sem viseltem jól, mert tényleg ő volt az egyetlen családtagom, akivel tudtam beszélgetni. Volt, hogy nem ismerte meg azt, aki éppen látogatta őt. Úgy volt, hogy ha hazamegyek legközelebb a koliból (jövőhét után), akkor meglátogatom. Igazából fontos volt számomra, hogy lássam őt, attól, hogy nem igazán ismer meg, bár a szüleim azt mondták, hogy ha nem akarok, akkor ne menjek látogatni. Még azt hiszem kicsit jobban meg akartam barátkozni a tudattal, hogy hamarosan vége, egyszerűen éreztem, hogy még a nyár előtt meg fog halni. És tegnap hívott anyám a hírrel, hogy mi történt.

Holnap lesz két hete, hogy utoljára láttam. Nem tudom, hogy ő akkor felismert-e, annyira nem is beszéltünk sokat. És bűntudatom is van, hogy tudtam, hogy nincs sok neki hátra, és ennek ellenére a héten nem mentem volna haza, ha még élne se, hogy meg tudjam látogatni, holott tudtam, hogy a múlt hétvégén, meg a jövőhétvégén is óráim voltak/lesznek. Most meg már mindegy.... Egyszerűen vagy nagyon szomorú vagyok, ha eszembe jut, és sírok, vagy olyasmit csinálok, ami elvonja a figyelmemet, vagy ha valaminek egy pillanatra is örülnék, akkor bűntudatom lesz, és ismét ott tartunk, hogy elsírom magam. És az addig szép és jó, én itt sírok egyedül a koliszobába, mert most senki nem maradt bent rajtam kívül, de mások előtt nem akarok sírni. Sokkal rosszabbul érzem magamat attól, ha beszélnem kell az érzéseimről, vagy ha vígasztalnak. Márpedig ha ide visszajön bárki is, akkor nem tudom, hogy kerülhetném el azt, hogy feltűnően szomorú vagyok, vagy épp azt, hogy egy pillanatra jó kedvem lesz, elfog a bűntudat, és sírok, mert ilyenkor azért megkérdezik, hogy mi a baj...

Hazamenni meg nem opció, hétfőn fontos zh-t írok, meg egyébként is, otthon hallgathatnám a nyomasztást, érzelmi zsarolást, hogy csak lógok, és ezt mamám nem nézne jó szemmel, stb, ami nem segítene, a szüleim előtt meg pláne nem akarok sírni, ami működne is, mert jó kedvem tuti nem lenne, ami bűntudatot okozna, de akkor meg hallgathatnám, hogy milyen érzéketlen vagyok, stb. Ha meg a koliba maradok, és úgy nem járok be órára, az feltűnne lenne a környezetemnek, hogy valami nem oké, mert még a legutolsó tölteléktárgy előadására is bemegyek mindig. Én meg csak nem akarok beszélni másoknak az érzéseimről.


2023. márc. 17. 20:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Minden érzés megengedhető, a fájdalom is, a pillanatokra visszatérő jókedv is. A bűntudat gyászolóknál tipikus, csak nem indokolt. Nem tudhattad, hogy most hal meg. Ne akard elkerülni az érzéseidet, a kimutatásukat sem. Ilyenkor a körülvevő emberek együttérzők.
2023. márc. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ha nagyon enm emgy egyedül erre van a szpichologus, lehet segítene.
2023. márc. 17. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
52%
Kérdező, egy dolgot jegyezz meg. Ne hibáztasd magad. Hiába mondod azt, hogy mi lett volna, ha. Szerinted neki milyen volt már az a helyzet? Amikor tiszta volt, és pelenkázták, tudta, hogy nem sok van már hátra. Neki már nem fáj semmi. Tudom mit érzel, nekem januárban ment el nagypapám, aki a világon a legközelebb állt hozzám. Apám helyett apám volt, legjobb barátom, bármit megoszthattam vele. Előtte nap nagyon rosszul voltam, egész éjjel hánytam, aludni sem tudtam. Másnap, a halála napján még reggel átjött, megnézni hogy vagyok. (Voltam ügyeleten, azt mondták az ideg.) Visszamenni már nem tudott a saját szobájába, pedig 10 méret sincs. Leült az ágy szélére, pihenni mielőtt visszamegy. Szakadt az eső, fújt a szél, de többször elmondta, hogy milyen szép idő van. Mikor mondtam, hogy de papa, milyen az idő, akkor mondta, hogy esik az eső, de neki akkor is szép. Persze, mert ez volt az utolsó napja. Teljesen tiszta volt az utolsókig. Folyik a könnyem, de tudom, mert többször mondta is, hogy ne sírjak. Pl mikor kiderült, hogy beteg. Én vittem mindenhova, és az utolsó pillanatig vele voltam. Én hívtam a mentőt, nekem kellett azt kimondani, hogy nem kezdek újraélesztést. Én öltöztettem fel, én azonosítottam, előttem zárták le a koporsót. Volt támaszom, mert rengeteg segítséget kaptam. Azt mondják, hogy idővel jobb lesz. Ez hazugság. Az első pár hétben még nem is hiszed el, hogy nincs már. Az egy hónapos fordulóján sem enni, sem aludni nem tudtam. Kimegyek a temetőbe, és nem érzem, hogy ott kéne legyek. Nekem ő nem ott van. A szívemben. Most közeleg a 2 hónap, konkrétan már fizikai panaszaim vannak. Ha nem hosszú és súlyos betegség után következik be, én aznap este felkötöm magam. Imádtam, együtt is laktunk 4 éve, egyszer nem volt egy vitánk sem. Szóval már gyomorpanaszok, állandó fejfájás, éjszakai felkelés, vagy pl elaludni is alig tudok, meg felkelni is. Szóval kezdetben egy kétes érzés hogy hű, hátha nem is történt meg. Aztán mikor tudatosul, mikor kezd kimenni a füledből a hangja, egyre szarabb. Lehet, hogy később enyhül majd. Alkoholba ne menekülj, keményebbe meg pláne, mert teljesen szét fog csapni.
2023. márc. 18. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
3-as, fordulj pszichológushoz! A durva fizikai tünetek már nem férnek bele a normál gyászba!
2023. márc. 18. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
67%

Hát ha mama elmegy, akkor nekem is végem.

Pedig már öreg szegény, így amennyit tudom megyek a kis dédivel, rengeteg fotót videót csinálok. Tudom hogy ez egyszer megtörténik. Nekem akkor a másik felem fog elveszni.

Én hiszek, és ez tartja a reményt hogy a paradicsomban találkozunk, és hogy feltámadunk az örök életre. Plusz tiniként megfulladtam és éreztem a békességet amit a halottak éreznek, és az nagyon nagyon jó, csak azert jöttem vissza mert a családomra gondoltam hogy nekik ez fájna nekik ha én most elmegyek. Szerintem ezért is hozott vissza Isten, meg mert még dolgom van.


Visszatérve, bennem is egy világ pusztul majd el, de próbálok majd kitartani.

A gyaszban vsn fizikai fájdalom is, ha nagyon nehéz akkor beszélj szakemberrel és olvasd a bibliát. Legfőbbképp az újszövetséget ajánlom. Nagyon kérlek, olvass bele!!!

2023. márc. 18. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló helyzetben nekem az segített, hogy elképzeltem, hogyen fogok élni nélküle. És rájöttem, hogy ugyanúgy, mint eddig. Csak nem hívom fel szombatonként, de egyébkén nem jártam oda minden nap, nem volt a mindennapi életem része, rengeteg napot átéltem nélküle, és át is fogok.

Közhely, de idővel enyhül majd a fájdalom, a bűntudat, és a sokk. És te tovább fogsz élni. Mindig is ez volt a következő generációk sorsa. Fogadd őszinte részvétem, és virtuális ölelésem.

2023. márc. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!