Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A jó szülők miért rontják el...

A jó szülők miért rontják el a gyerekeiket?

Figyelt kérdés

Nagyon sok olyan ismerősöm van, akiknek irigykedni tudnék a szüleikre, hiszen jófejek, kedvesek, mindenben számíthat rájuk a gyerekük, mindenben az ő érdeküket tartják szem előtt, hagyják őket érvényesülni - és pont emiatt teljesen életképtelen, önállótlan ember nevelnek belőlük.


A legjobb barátnőm és az exem szülei is ilyenek voltak, rajtuk látom ezt a legjobban. Tényleg iszonyatosan normális szüleik vannak, akik próbálnak mindent megteremteni számukra, és közben hagyni azt is, hogy maguk tapasztalják meg a dolgokat - de mindezt úgy, hogy jóformán MINDENT a fenekük alá tolnak. Minden megkapnak, semmiért nem kell megdolgozniuk, teljesen természetes számukra az, hogy majd a szülők megszerzik nekik, amire szükségük van. Ráadásul annyira jók akarnak lenni a gyerekkel, hogy a szabadság nevében mindent megengednek neki, ha 14-15 évesen rendszeresen részegen tántorognak haza az éjszakában, az sem baj, ha nem tanulnak az iskolában, az sem (exem konkrétan magántanuló lehetett, mert nem volt kedve a középiskolához, és ahelyett hogy megemberelte volna magát, a szülei egy csomó tárgyból felmentést szeretek neki).


Talán nem azt kellett volna írnom, hogy "jó szülő", hanem hogy "jó ember". Olyan normális, értelmes felnőtt emberek, akiknek a gyerekeik semmit nem képesek megbecsülni vagy értékelni, mert mindent természetesnek vesznek, semmiért nem hajlandóak megküzdeni, mert hozzá vannak szokva, hogy mindent a fenekük alá tolnak.


A volt párom és a barátnőm csak a legközelebbi példa, egyébként egészen sok ilyet ismerek a szűkebb környezetemben. Miért van ez?


2013. dec. 3. 11:13
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
58%

NEm olvastam végig mindent, csak a kérdező első hozzászólásait.


Egy dolgot kiemelnék. A "mindent megkap" és a "hagyják érvényesülni" két teljesen külön dolog.

Ha jó fej szülő vagyok, és hagyom érvényesülni a gyerekemet, az nem azt jelenti, hogy mindent a segge alá tolok, hanem azt, hogy nem erőltetem rá a saját akaratomat, és nem mondom meg, hogy mi a jó neki.

Szerintem ez azt jelenti, hogy ha a gyereknek vannak önálló elképzelései, akkor támogatom abban, hogy megvalósítja őket. Nem úgy, hogy meg is csinálok helyette mindent, vagy meg is veszek neki mindent, csak megadom a segítséget, hogy elinduljon valamerre. Ettől még nem lesz elkényeztetett, önállótlan valami.


Ha egy gyerek önállótlan, az nem azért van, mert a szülei:

"jófejek, kedvesek, mindenben számíthat rájuk a gyerekük, mindenben az ő érdeküket tartják szem előtt, hagyják őket érvényesülni". Egy gyerek akkor lesz önállótlan, ha

1. a szülő rátelepszik, és mindent megszab neki

2. annyira mindent megad neki, hogy nincs semmi motivációja, hogy tegyen valamit a dolgokért cserébe.


Egyik sem jó.

2013. dec. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
45%

off

(Ide is csak ezek a "jó szülők járnak választ pontozni...", nem bírják az őszinte igazságot...)

2013. dec. 4. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

Én sem azért állok 40 %-on, mert civilizálatlan ember módjára beszélek, csupán azért mert nem szeretek senkinek sem a fülébe beszélni.


Kérdésre: Természetesen mindenben támogatom a gyermekeim. Nem nagy dolgokról van most még szó, de ez a későbbiekben sem fog változni. Viszont az hogy segítek nem jelenti azt hogy megteremtem neki. És megtanítom azt is, hogy minden döntésének következménye van. Nem védem most sem, ha butaságot csinál. Mellette állok, de nem védem meg. Ezeknek akikről beszélsz, ez sajnos nincs megtanítva. Hagyni kellett volna nekik, ha megsütik a kezüket akkor ne nyavalyogjanak.

2014. febr. 25. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
Azért, mert nem jó szülők. Egy valóban jó szülő sopha nem rontja el a gyerekét.
2014. febr. 25. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Azt nem értem, hogy miért hiszed azt, hogy aki mindent megkap, az el lesz rontva, és nem tud semmit értékelni?


Itt vagyok én: szerintem abban segített a "segg alá tolás" (már megtettem egyszer itt, de újfent megköszönöm, hogy így illetik édesanyám kemény munkáját), hogy észreveszem, mi a felesleges. Az, hogy láttam, hogy anyukámnak sok pénze van, mégsem szórja el sz@rságokra, megtanított arra, hogy hogyan kezeljem a pénzt. Egy családban, ahol nincs pénz, hogy lehet megtanulni beosztani azt? Ezért mondják, hogy ha az átlagember megnyeri a lottóötöst, nem tud mihez kezdeni a pénzzel, kicsúszik a kezéből.


Ha meglátnál, meg sem mondanád, hogy jól keresek, mert nem hordok márkás ruhákat, kiegészítőket. Viszont megtehetem, hogy azt hordjam, ami TETSZIK. Pont ezért van, hogy bár megtehetném, hogy legyen okostelefonom, sőt a munkahelyemen ingyen osztogatták, egy régi buta Samsung-om van. Nem vagyok garasoskodó, de ha látok akciót, kihasználom, és nem "duruzsoltatom" a tévét a háttérben. Látom, mi felesleges, és tudom, mit veszíthetek. Szerintem a világon az összes embernek a céljai közt van, hogy a saját igényeihez mérten kényelemben éljen.

2014. febr. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

Kétféle gyerek van, aki sajnálnivaló: aki mindent megkap és aki semmit...


Mindkettő el lesz rontva, boldogtalan lesz, csak más módszerrel.

2014. febr. 25. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!