Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Apám kényszeres gyűjtögető -...

Apám kényszeres gyűjtögető - mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

"A kényszeres gyűjtögetés, más néven patologikus halmozás egy pszichológiai betegség, mely megakadályozza az egyént, hogy használhatatlan, vagy szükségtelen tárgyakat kidobjon. Ezáltal a lakhely olyan mértékben telítődik, hogy normális értelemben lakhatatlanná válik." - Wikipédia


Apám sajnos kényszeres gyűjtögető. Anyámmal egy 70+ négyzetméteres lakásban laknak, de alig lehet közlekedni a lakásban, mert a fater felhalmoz mindent, nem képes a lomokat kidobni.

Ha anyám bármit megpróbál kidobni, apám agresszív lesz, dührohamot kap.

Nincs betegségtudata, de közben zavarja a helyzet, depressziós miatta. Pszichiáterhez nem fordul. Lehet, hogy skizofrén is (a bátyja diagnosztizált skizofrén, nála ez jobban kijött, mert magányosan él).


Háttér: apám diplomás ember, 60 éves, hívő katolikus, Budapesten laknak egy panellakásban.


Mit lehetne tenni, hogyan lehetne kényszeríteni a szemét kidobására? 50%-ban tulajdonosa a lakásnak (anyám birtokolja a másik felét).


Cikkek a kényszeres gyűjtögetésről:

[link]

[link]

[link]



2014. ápr. 5. 14:34
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Kényszertakarítás nagyon ritkán van és olyan számlát küldenek ki róla, hogy rámegy a gatyátok. Inkább simán megbüntetnek, ha kell többször is. A hivatalos szervek drága játékok ilyenkor.
2014. ápr. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
63%

gondolom nincs listázva miféle vackokat szedett már össze, nem emlékezhet mindenre

és talán nem is mindig tartózkodik otthon


apránként el lehetne csipegetni a lomokat a szemetesbe

2014. ápr. 5. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos tehetetlen az ember ilyen esetben, személyes tapasztalatból mondom.Az apránként kidobogatás se jó ötlet, igenis észreveszi, ha 358 cetli helyett 352 van, és ha meg nem, az üres helyet újra telerakja. Ha tudod vállalni, hogy üvöltözik meg kiborul,akkor elpakolhatsz, de ez belőle óriási szorongást válthat ki, súlyos esetben rosszul is lehet.A pszichiátriai kezelés, terápia hosszú folyamat, és csak akkor használhat, ha ő maga akarja, de sajnos a betegség része, hogy nincs betegségtudat.

Én elköltöztem otthonról.

2014. ápr. 5. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Én is elköltöztem már otthonról, de most megint egy ideig kénytelen leszek náluk lakni. Azonkívül anyám ott lakik vele, 50%-os tulajdonostárs a lakásban, és évtizedek óta szenved ettől az állapottól (ugyanis apám nem csak a lakás felét rakja tele, hanem az egészet).
2014. ápr. 5. 23:26
 15/17 anonim ***** válasza:
83%
Én is azt tenném, hogy kidobok egy csomó mindent, amíg nincs otthon. Ha kell, befizetném őket egy wellness hétvégére....
2014. ápr. 7. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos az apám is ilyen.


Megvesz mindeféle ostoba kacatot és nem akar kidobni semmit.

Egy családi házban élünk és a néhai nagyapám szobájába hordott minden kacatot, ami miatt mozdulni sem lehet ott.

Beszéltünk vele sokszor, hogy undorító az a szoba. Egerek is voltak már ott.

Erre persze üvöltözött, hogy mi mit képzelünk.

Amíg egyszer nem volt itthon ott pakoltunk össze és mikor meglátta üvöltözött és nem ismerte el hogy rosszat tett.


Na igen ilyenkor halmozottan jó tulajdonság, hogy nem elég, hogy valaki gyűjötgető, de amúgy sem ismeri el, ha hibázott.


Már nem élek otthon és valószínű emiatt én jobban odafigyelek arra, mit vásárolok, mert elegem lett ebből. Sajnos mikor otthon éltem én is elhalmoztam magam a ruhával, amit úgy oldottam meg, hogy "látszat rendrakással" bevágtam mindent a szekrényembe. Azóta kipakoltam sok mindent és nem pazarlom a pénzem felesleges cuccokra.


A gyűjtögetés és a rendetlenség között meg szerintem van különbség.

A rendetlen csak lusta, míg a gyűjötgető beteg, aki kezelésre szorul.

2015. okt. 8. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
76%

elvileg (ha) lezárnátok a lakás felét akkor egy szava sem lehetne,mert az a fél nem az övé. (ehez válni kell,ami jó fenyegetés is...)


aztán: "ha a hegy nem megy Mohamedhez..."

kerits olyan pszichiátert aki házhoz megy.


vagy beválaljátoka veszekedést,miután miden lomot kiszórtok.


ha ő is ott van akkor,talán járható út a :mondmeg mire kell,mire lesz jó? ha nem tud normális indokot 2mp-n belül akkor repül a kacat.

2015. nov. 20. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!