Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Egy 18 év feletti lány köteles...

Egy 18 év feletti lány köteles engedelmeskedni a szüleinek ha velük él és még nincs keresete, mert tanul?

Figyelt kérdés

2015. aug. 31. 13:28
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
72%

Miért élősködés, ha a szülei eltartják? Ti mind kaptatok lakást, kezdőtőkét a 18. szülinapotokon?


(Tudom, itt mindenki 11 éves kora óta dolgozik, háztartást vezet, 4 gyereket nevel.)

2015. aug. 31. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
61%
Nem 11. Én pl 17 évesen kezdtem dolgozni, de 22 éves koromig otthon éltem. Alkalmazkodva a szüleim álltál felallitott szabályokhoz.
2015. aug. 31. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
51%

Elméletileg nem köteles, gyakorlatilag meg igen, mert a szülei tartják el.

Ha tudsz a szüleiddel ellenkezni, akkor tudj önállóan is élni, ha neadj'isten kiraknak.

2015. aug. 31. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
38%

Jog szerint (Ptk.) nagykorúként szüleid nem korlátozhatják cselekvőképességedet, kötelesek továbbtanuló nagykorú gyermek tartására


"A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása


4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]

A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]

(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.

(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

a) a gyermek a tartásra érdemtelen;

b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy

c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

4:221. § [A tartásdíj mértéke]

A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

4:222. § [Tájékoztatási kötelezettség a tanulmányok folytatásáról]

A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről."


Azaz ha kötelességeidnek eleget teszel (jól tanulsz), akkor házirendben csak az otthoni szabályokat határozhatják neked éppen úgy meg, pl. hogy srácot haza nem vihetsz, vagy 22-06 között se ki, se be nem mehetsz.

2015. aug. 31. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
75%

Miért nem írod le konkrétan, hogy mi a gond.

Így csak teljesen sablonos, általános válaszok születnek.

2015. aug. 31. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim ***** válasza:
20%
Hagyjuk már, utolsó. Hogy dolgozhatna már 11 évesen? Főleg nem tisztességes állást sem találna. Igen, 18 évesen kaptam saját lakást, de az nem azt jelenti, hogy oda is kell költöznöm. 18 évesen még nem tudsz normál esetben helyt állni a mai világban. 66 ban születtem, én 21 évesen kezdtem dolgozni, még abban az időben is nehéz volt. Főleg lány esetében. 18 évesen hülyegyereknek nézik, kihasználják és átverik, mint sz*rt a palánkon. Nem javasolnám, hogy dolgozzon. Tanuljon. ..és fogadja meg a szülei tanácsát, mert nem érett még meg az életre. Jobb, ha betudod.
2015. aug. 31. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
38%

Csak gondolkodj el: Vajon a szüleid kötelesek téged eltartani 18 éves korod után? NEM! De mégis megteszik, mert a gyerekük vagy. Te is viselkedj normálisan, és engedelmeskedj nekik.

Vagy ha nem tetszik, akkor mehetsz és eltarthatod magad, úgyis olyan nagylány vagy... :)

2015. aug. 31. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:
74%

Ha velük élsz, akkor az ő normáik szerint FOGSZ élni. Nem kötelesek, de akár kirakhatnak, ha nem tudsz velük megegyezni.


Nyilván nem ilyen fekete-fehér a dolog. Attól függ, miben vagy "köteles" engedelmeskedni. Nyilván abban nem, hgoy milyen cipőt vegyél fel, és mit csinálj a szabadidődben.. de abban, hogy otthon segíts be a háztartásban, abban "illene" engedelmeskedni. Vagy lehet külön költözni.


Én 18 évesen elköltöztem otthonról (lány vagyok) és munkát vállaltam. Negyedmagammal kivettem három idegen lánnyal egy lakást, és onnan indult az életem. Munka közben főiskolára jártam. És nem kellett engedelmeskednem senkinek. Tehát: van megoldás, ha ennyire nem bírod otthon.

2015. aug. 31. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
77%

Így a kérdés kevéske.

Apám mesélte, hogy 18. születésnapja éjszakáján direkt éjjel 3-kor ment haza, csak mert hogy ő már felnőtt. Mikor erre hivatkozott, nagyapám azt mondta neki, azt csinál, amit akar - a saját házában.

2015. aug. 31. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
67%
14es, ha a szülei nem akarják tovább eltartani, beadnak egy indítványt, hogy meg szeretnék szüntetni a rokontartást, valamilyen kamu indokkal, és máris meg van oldva. Vagy ha nem sikerül, amint a lány kezd dolgozni, ők is beperelik rokontartásra, ennyi. Ha meg minden kötél szakad, és kötelesek eltartani, akkor a legszükségesebbeket adják neki, főtt étel amit ők esznek, akár szereti akár nem, ruha a legolcsóbb turkálóból, nuku net, kábeltévé, mobiltelefon, mobiltelefon feltöltés, mivel ezek nem a létfenntartáshoz szükségesek, semmi különóra, semmi zsebpénz, semmi pénz bulira, szórakozásra. Tehát csak tényleg a legalapabb dolgokat kötelesek megadni neki.
2015. aug. 31. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!